| Dorotheea21 a întrebat:

De ce iubim?
Tu, de ce iubesti?
Stiu ca este o intrebare inca fara raspuns, dar dupa 5'45" (cu subtitrare in setari);)) poti sa imi spui parerea ta, care dintre filosofi crezi ca se apropie cel mai mult de adevar.
https://www.youtube.com/......tps?/watch

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

E un mecanism evolutiv cu substrat bio chimic de care a fost nevoie pentru ca parintii sa ramana impreuna sa creasca plodul. Exista numeroase experimente in care s-a demonstrat ca oamenii se indragostesc din greseala interpretand gresit semnalele biologice, nu au tipuri cum cred ci se intragostesc de cine prind si avem descrise mai mult decat bine diferente intre sexe la capitolul "indragosteala".

A existat o perioada in istoria umanitatii care a ridicat dragostea la rang de arta si cred ca a facut mai mult rau decat bine fenomenului.

48 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mă obligi să scriu un eseu.
Face parte din viață.
Nu știu cum se făcea că prin clasa a 4-a ( 1956) clasificam entitățile, chiar la școală. oficial în însuflețite și neînsuflețite.
Cele neînsuflețite nu iubesc.
https://www.youtube.com/watch?v=bz5HLU2Bl7g

| sabin89 a răspuns:

Abatele Prevost cred că a prins cel mai bine ideea. happy

| Andrei200202 a răspuns:

Pentru că suntem oameni

| Dorotheea21 explică (pentru sadrian46):

Nu te oblig la nimic, chiar daca am niste idei.
Sa te fac ca intr'o zi sa folosesti ce urasti tu cel mai mult este una. happy
Sau asa laughing
Nu stiam ca esti un adept al existentei sufletului, altfel nu pot sa inteleg insufletirea din raspuns. happy

| Dorotheea21 explică (pentru sabin89):

Stiu ca te referi la 'Lumea morala'.winking tongue

| Celcestietot a răspuns:

Mai aproape de adevăr ar fi Simone de Beauvoir.
Eu de ce iubesc? Pentru că așa a fost lăsat omul de la început, iar cine iubește prin fapte, este cu Dumnezeu.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Du är min hjälte för du vågar vara rak. tongue rolling on the floor
Credeam ca iubesti pentru ca esti sensibil dar la tine daca nu este biblia, este Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

10q brotherwinking. Eu sunt cavalerul alb, de pe calul înfocat laughing?
Sunt și eu în măsură mea sensibil, nu iubesc pentru că sunt obligat, pur si simplu, iubesc ce este de iubit. Și da, dacă nu este Biblia, este Dumnezeu (vezi poza mea de profil) tongue!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ți-am răspuns ce am fost învățat atunci, nu în ceea ce cred sau nu acum.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Am citit o stire, ca vrei sa joci sah. laughing
Te provoc? Esti din Bucuresti?

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Haide ca iti dau mesaj in privat.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

L'am citit. happy
Iti este teama ca vei pierde?

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da, senzatia asta imi schimba sangele in veene.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Unde ai fost la intrebarea asta?
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17351142/
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17351199/
Sunt mai multe pe acolo. Ai curaj sa le faci?;))

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da, ti le trimit la plic.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

rolling on the floor Doamne!
Am inteles de ce ti'a fost frica sa il dai aici.
Apreciez ca l'ai facut, fata de altii care se rotunjesc degeaba, dar daca vii sa jucam si sah, vei fii sclavul meu. love struck
Trei partide, pe porunci.
Noapte buna, nu fi suparat.batting eyelashes

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

La corabie cu mine! Unde este supararea, caci nu o vadwinking? Nb happy.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Noup. Imi esti drag si daca in urma testelor ar trebui sa te cheme Celcenustiechiartot. happy

| Dorotheea21 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc.
Ai simtit ca m-am gandit aseara la tine. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ma bucur ca nu ma mai duc acolo, ar fi fost prea racoarewinking.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Dorotheea21):

Multumesc si eu pentru funda.
Stiu, am efectul asta asupra fetelor. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toți au o parte de adevar)) depinde de experiență fiecăruia. De ce iubim? După părerea mea ne iubim doar pe noi înșine, nu și pe ceilalți (bine nu e că și cum am fii cumva separati ), iubim doar imaginația care ne-o formam despre ceilalti, cu cât o persoană se apropie mai tare de idealul tau fantezic din minte cu atât îl/o iubești mai tare.

| Raizing a răspuns:

Aoleo xDxDxD

si cine spune:::::: fara raspuns:::::?

A fost lasata de Creator(iubirea) + alte sentimente -sa le traim, experimentam, cunoastem(precum Un Flux al existentei noastre)

ps: nu'i vorba de "adevaR" -ci- traiRe -traiRe -traiRe -traiRe love strucklove struck love struck love struck love struck
Aici se afla secretul: in Traireeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, yAAAAx xD

| sabin89 a răspuns:

Stranie coincidenţă. Cu o zi înainte de a pune tu întrebarea asta tocmai terminasem de citit Manon Lescaut. O carte bună, zic eu.

| Dorotheea21 explică (pentru sabin89):

Am intuit ca la Manon te'ai gandit dar pentru ca nu mi-a placut am spus de 'Lumea morala'. Este exagerat de urata lumea lui Manon.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Ajuta'ma!
Ai un exemplu a ceva care se explica pe sine?
Sunt blocata intr'un cerc de o intrebare. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Incerc sa te ajut!
Robotul Sophia happy?

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Cine!? :))
Lasa.
Ma gandeam mai mult la un principiu. Nici robotul tau, nici omul nu se pot explica, altfel nu ar fi existat filmuletul asta.
https://www.youtube.com/......tps?/watch
Esti un dragut.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ok, o las. Nu sunt dragut, ci suntem niste draguti, caci formam o simbiozawinking!

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Refuz sa imi imaginez simbioza la care te gandesti tu, dar ai un rol important.
Ma faci sa zambesc. happy