| SonicAndrei a întrebat:

Poți într-adevăr să îmbunătățești performanța plăcii video așa cum este explicat aici?
https://www.youtube.com/......tps?/watch

Cum deblochează aceste setări resursele nefolosite ale plăcii video și ce fac ele mai exact?

PS: Deși la prima vedere ideea pare o prostie, în unele cazuri poate funcționa. Același tip a găsit o metodă de a dubla performanța procesorului prin aceeași metodă (https://www.youtube.com/......tps?/watch Pentru procesorul meu (i3-3220) nu a funcționat, dar un prieten a încercat același lucru pe un AMD și a simțit categoric performanță ridicată.

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Pentru placa video poti doar :
- high performance sistem (desktop > proprieties > screen saver > power > other power plans > high performance)
- oc (afterburner > rise up clocks and voltage)

Nu exista alta alternativa. Ce face el e un fel de FORCE PState and force clocks. Care e epic fail dar e adevarat chiar ajuta pentru moment daca rezista voltaju.

Force PSstate se face doar in Nvidia inspector prin coduri din total comander care forteaza placa sa intre in "unstable overclock". Normal cand se ridica clockurile se mareste si voltaju. Fara voltaj marit da crash driver uneori. Overclock el a facut direct in videoul lui fara alte programe. El a facut un unstable overclock care poate dauna grav placii (nu am vazut sa umble si la voltaj). Asadar nu recomand, dar macar e adevarat ce zice chiar merge, cateva minute poate dupa care se reseteaza pc sa nu arda placa video. Sa sti ca overclock nu e atat de usor de facut, nu avea incredere in toti.

Cauta aici pentru fiecare placa cum se face
http://www.overclock.net/

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Bineinteles ca nu. Nu doar ca tipul face niste teste fake, dar si testele lui in gaming nu corespund. Este imposibil sa ai 66 fps in csgo pe gtx 980 atata timp cat ti vsync pe off.
Nu mai credeti in scamerii astia. Performantele unei componente o poti mari doar prin overclock.

| SonicAndrei explică (pentru Jipa95):

Nici eu nu știu cum de are doar 60 FPS în CSGO când eu îl țin cam pe aceleași setări cu calculatorul meu. Singura explicație ar fă că are un monitor 4K sau mai mare, dar tot e ceva bizar acolo.

Totuși, chestia cu îmbunătățirea performanței la procesor a funcționat la un prieten (are un AMD quad core).

| Jipa95 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Pana si in acel video in care explica cum se poate ''dubla'' performanta unui procesor este fake. Tipul vorbeste de nucleele unui procesor cum ca si-ar pierde din performanta in timp sau unul dintre nuclee ar ceda. Asta nu o sa se intample niciodata cu un procesor, performanta lui ramane exact aceeasi si dupa 10 ani de la achizitie. Asta se aplica in cazul tuturor componenteler unui pc ( excluzand sursele si hard disk-urile mecanice care isi pierd din caracteristici dupa un anumit timp )

Prietenul tau, mai exact ce procesor are? Erau unele amd athlon x3 intr-o perioada ( procesor quad core cu 1 nucleu blocat ) unde se putea debloca al -4lea din bios.

| DryIce a răspuns (pentru Jipa95):

Tu esti constient ca era vorba de placa video si nu de procesor cpu? rolling on the floor

| SonicAndrei explică (pentru Jipa95):

Nu știu exact modelul, dar e un AMD quad core destul de bun. Atât știu deocamdată; aduc amănunte după ce îmi răspunde. În cazul lui e laptop. Deci s-ar putea ca acea performanță să fi apărut pentru că laptopul ar fi fost înainte într-o stare de economisire a energiei... sau ceva de genul, încă nu știu exact, aștept să-mi de amănunte.

| SonicAndrei explică:

Mulțumesc amândurora pentru răspunsuri!