| Dorotheea21 a întrebat:

De ce iubim?
Tu, de ce iubesti?
Stiu ca este o intrebare inca fara raspuns, dar dupa 5'45" (cu subtitrare in setari);)) poti sa imi spui parerea ta, care dintre filosofi crezi ca se apropie cel mai mult de adevar.
https://www.youtube.com/......tps?/watch

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

E un mecanism evolutiv cu substrat bio chimic de care a fost nevoie pentru ca parintii sa ramana impreuna sa creasca plodul. Exista numeroase experimente in care s-a demonstrat ca oamenii se indragostesc din greseala interpretand gresit semnalele biologice, nu au tipuri cum cred ci se intragostesc de cine prind si avem descrise mai mult decat bine diferente intre sexe la capitolul "indragosteala".

A existat o perioada in istoria umanitatii care a ridicat dragostea la rang de arta si cred ca a facut mai mult rau decat bine fenomenului.

48 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ma gandesc la o simbioza perfect normala. Aceasta este simbioza de pe TPU. Era de asteptat sa am un rol important, caci Celcestietot este facut pentru asemenea roluriwinking. Cu placere happy!

| Dragosdoar a răspuns:

Cred ca depinde in functie de mai multi factori
La varste mai tinere gen 16-25 de ani astia or sa caute bunaciuni,sa fie fete frumoase, sa aiba pe ce sa puna mana; deci ceva pur si simplu chimic. Dupa ce se maturizeaza(nu chiar toti) isi dau seama ca nu au talent de fotbalisti si se intreapta spre o femeie care sa le ''completeze existenta'' cum spun multi, pentru ca nu vor sa moara singuri>una mai putin frumoasa si de casa.
La femei sincer chiar nu am inteles, sunt foarte multe care arata superb si se combina cu unii care nu sunt deloc pe masura lor, ma refer la aspectul fizic aici, si am vazut asta chiar si la cele mai mici (16-17 ani) Probabil ca la fete frumusetea e mult mai relativa decat la barbati? Nu inteleg prea bine la capitolul asta sincer; asa ca pentru mine majoritatea fetelor iubesc din anumite interese,nu neaparat pentru bani,ci pentru ca vor unu ''competent '' cu job bine platit, cu caracter indraznet, stapan pe sine etc; in fine, chesti care nu prea se ragasesc la mine laughing
Iar eu sa zicem ca iubesc pentru afectiune si tandrete, dar din moment ce nu sunt intr-o relatie cu nimeni, la intreabarea asta nici nu prea ar trebui sa raspund. Si mai tarziu o sa vorbesc si despre intreabarea cu filosofii ca m-am luat cu niste treaba acum.

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

Nu mai am fundita. sad
O rugaminte pentru tine:
Inceteaza sa te mai desconsideri!
Ai vorbit cu mine de o suta de ori, ti'am spus ca esti un om ok!

| Dragosdoar a răspuns:

Hai ca am revenit
Deci, cu privire la filosofi: Mr Rusell se apropie cel mai mult de adevar pentru tineri indragostiti si casatoriti (18-45 de ani). Dupa el-ca si in filmulet- vine Budha care se apropie si el de adevar pentru cei batrani. In aceasta perioada relatia se complica din cauza sanatatii tot mai slabe si neputinta de a mai intretine relatii intime. Cedam repede la nervi, nu ne mai stapanim, ne certam din orice si in cel mai rau caz, cand unul se imbolnaveste grav de nici nu mai poate merge, celalalt se vede nevoit si chiar constrans sa aiba grija de acesta.Cred ca nu exista om in viata care sa nu fi auzit vreodata in viata lui pe o batrana cu o intonatie de genul ''offf, mi-a mancat zilele omu asta, imi nenoroceste viata, nu stiu ce sa ma mai fac cu el

| Dragosdoar a răspuns (pentru Dorotheea21):

Multumesc mult de tot pentru cuvintele dragute big grin
Daca mai cunoaste mai bine in realitate, ai vedea ca sunt niste motive intemeiate pentru care ma mai desconsider din cand in cand
Imi place noua poza de profil. Iti urez o primavar frumoasa si la multi ani de 1 martie.

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

Esti un dragut.
Astazi sunt foarte trista, dar iti promit ca vom mai vorbi si am sa iti pun increderea in tine pe o alta linie.

| Darkmagic a răspuns (pentru Dorotheea21):

Dragostea nu e facuta pentru orice primata Ev.
Am vazut o spalare de creieri la "Dragoste & Sex" de mi-a stat ceasul.
Niste "romane" proaste, in care doi insi scriau ca pe internet se afla numai c**ve, proaste, nenorocite, fatalai si depresivi, iar ala caruia ii scriau, a inghitit asta total.
Sa nu te vad pe la rubrica aia ca ne certam.
Cumplit de prosti sunt unii...

| Dorotheea21 explică (pentru Darkmagic):

Stai linistit, nu am ce sa caut acolo.
Acum am blocat o taratoare care isi spune om. straight face
Pe forum parea normal la cap, si mi-a trimis un 'mesaj de dragoste' scris in jargon de inchisoare.
Unii asa sunt, cu sechele.

| Atlas33 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ma bag si eu la sah, chiar si online pe Facebook, daca ma bati iti explic pe indelete de ce iubim, chiar daca este un secret!

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

Te iubesc pentru că te iubesc.
De ce ești supărățică?

| Dorotheea21 explică (pentru UnderPressure):

Ce dragut. Suntem pe 18. happy
Eram nervoasa pe 4, pe un jalnic care suferea de nebagare in seama.
Tu ce mai faci? happy

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cu pandemia. Mă uit la Las Fierbinți de două săptămâni. laughing

| mgtow a răspuns:

Lumea iubeste ca sa simta ca are un rost in viata sa fie fericita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubim din multe motive, și ne exprimăm iubirea în moduri diferite, aceasta se datorează faptului că spre deosebire de animale suntem înzestrați cu rațiune.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu fara nici un substrat stiintific o sa spun doar ceea ce simt.Asa m-am nascut ca am nevoie de iubire si imi place sa si ofer bineinteles la cine accepta (caci iubire cu sila nu se poatehappy ).Si nu,iubirea nu se traduce doar prin chimie, pentru ca iubesc florile, animalele, iubesc un rasarit de soare, iubesc frumusetea naturii, imi iubesc mama fratele copiii.In viata mea am iubit multi oameni dar ei nu au apreciat acest lucru si atunci m-am retras lasind-i sa-si urmeze drumul ales.

| 1231242 a răspuns:

Pizzdăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăă

| Curious2 a răspuns:

La ce fel de iubire te referi?
Exista barbati care isi iubesc mamele in sens erotic.
Nu am vizionat videoclipul.

| Dorotheea21 explică (pentru Curious2):

La toate felurile.