| anonim_4396 a întrebat:

De ce le place tuturor să răsucească cuţitul în rană? Adică...cum se prind că ai un defect cum încep să te bată toată ziua la cap cu el. "Defectul ăsta îţi va strica viţa", "Din cauza asta nu vei reuşi nimic în viaţă" sau "din cauza asta nu te vei căsători niciodată", etc. Ei nu îşi dau seama că fac şi mai mult rău. Sau îşi dau şi poate chiar le place. Să fie chiar atât de rea lumea asta?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Bună, Rosy!
Rudele tale, criticându-te, probabil au senzaţia că îţi fac un bine, că te vor face să te gândeşti la faptele, greşelile tale (toţi le avem, toţi le facem) şi să te schimbi...în bine. Nu cred că îţi vor rău. Doar că nu conştientizează, că de multe ori o vorbă bună este cea care face diferenţă, cea care schimbă un om în bine, care îl încurajează să devină mai bun. În schimb, dacă îi repeţi zilnic unui om "bă, eşti prost!", la un moment dat chiar se va identifica cu acest "prost" şi nu va mai evolua, crezând că astea îi sunt limitele.
Problema rudelor tale este că nu sunt suficient de intelepsi, înţelegători şi n-au răbdare.
Încercaţi să discutaţi deschis! Spune-le tot ce te doare, spune-le cum te fac să te simţi, când se poartă în acest fel! Şi dacă sunt oameni inteligenţi, te vor înţelege şi îşi vor schimba comportamentul. Iar dacă nu, fii tare şi încearcă să nu pui vorbele lor la suflet, să fii mai presus de micile lor răutăţi (care cel mai probabil au o esenţă bună, un scop nobil; drumul în schimb este greşit)!

Nimeni nu-i perfect, dar toţi suntem perfectibili.
Numai bine!

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

In mare lor majoritate oamenii sunt dezagreabili si lipsiti de obiectivitate, minusul vizibil al unuia devine tinta lor spre desfatare, falsa de altfel, insa aceasta se reflecta in putina minte ce o are. De evitat acestia, oricum in preajama lor este o pierdere de timp inutila, de cautat ceilalti, mult mai putini dar obiectivi, intelegatori, inteligenti cu multe calitati si multe poti invata de la ei. Acestia nu te vor respinge. Numai bine.

| Hombre a răspuns:

@Rosy iti sunt rude fara voia ta si fara voia lor, cu atat mai mult incrimineaza-i, pentru ca sunt aidoma zicalei "Fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani stiu si eu". Nu ai nevoie de ei ci de tine si puterea ta de a face fata sa ignori sudalmele acestor ipocriti. Cu ce te ajuta o ruda in felul acesta!? sa te prabusesti rupându-ti gatul.

| danut a răspuns:

Din cauza raului care ne domina sufletul si vietile, din cauza dorintei de a te "catara" peste cadavrul aproapelui tau, de a avea mai mult si mai bun si mai frumos si mai...si ca cei din jurul tau.

| Skylar a răspuns:

Daca tu ai vedea o "Pizza autentica italiana se gateste:", ai lua doar o felie sau ai manca pana te saturi? Hai nu baga strame cu "iau doar o felie" ca stii ca nu e asa.

| Chris a răspuns:

Au vazut prin filmele proaste ca asa se scapa de defecte, dar cu totii stim ca, in realitate, nu e deloc asa. Eu cred ca, atacand defectul, il 'amplifici', nicidecum nu il diminuezi. (- de ciuda, ca deh, asa-i omul. )

Răspuns utilizator avertizat
| Hăgiul a răspuns:

Sunt atât de atenţi la ţine încât uită să-şi mai vadă lungul nasului. Ca să se simtă bine, oamenii trebuie mai întâi să guste din mâncarea mea şi abia după aia să zică "sărut mână pentru masă".

| Alyra a răspuns:

@DotsDotsDots şi dacă e unul major?

| Alyra a răspuns:

Inteligente răspunsuri,dar totuşi... poate nu am fost destul de clară şi v-am făcut să credeţi altceva. Am vrut eu să pun întrebarea la general, dar... până la urmă s-a dovedit că mă gândeam şi la mine.
@Hombre, un răspuns bun, doar o singură problemă: n-am cum să îndepărtez acele persoane din viaţa mea dacă sunt chiar rudele mele. crying

| BigBang a răspuns:

Probabil pentru ca sunt ei insasi cu defecte si nu au calitati pe care sa le expuna,decat prin exploatarea defectelor celorlalti. Expunerea calitatilor prin defecte! Ironic,nu?
Cand intalnesti un astfel de conportament si atitudine din partea cuiva,care incearca sa te inferiorizeze,nu trebuie sa te simti inferior,ci superior celui care reuseste sa expuna,pana la urma"doar defecte". Expunerea defectului,fie el personal, sau al unei alte persoane, nu este o calitate si trebuie luat ca atare:defectul e defect.Cu toate ca se incearca a fi impachetat,frumoas aranjat si prezentat sub o forma subtila, e acelasi lucru, defect.Defectul nu e cel care te scoate in evidenta, iar prezenta lui in orice forma, e doar lipsa calitatii.Calitatile sunt cele care te scot in evidenta si te fac atragator social,deci pana la urma,daca ai atatea defecte, de ce ai prezenta tu interes pentru o alta persoana, decat daca defectul nu este pe invers la unii.salut

| YoYoLicious a răspuns:

Persoanele care tin intr-adevar la tine, iti vor spune atunci cand ai un defect moral si te vor ajuta sa-l remediezi. Daca sunt persoane care iti scot ochii cu defecte fizice(de exemplu, iubitul tau), atunci spune-le sa te pupe n F**D.

| Aspasia a răspuns:

Bună!
Acesta este o imperfecțiune a umanității.
O zi luminată!

| bogdan_5596 a răspuns:

WtchMe are dreptate, tu nu trebuie sa te pui la mintea lor, este o vorba la romani, nu te pune la mintea la prost ca e odihnit

| NutellaIsMyDrug a răspuns:

Buna!
Daca defectul nu este unul major nu ai de ce sa-ti faci probleme! Ignora-i pe ceilalti sau spune-le "verde in fata" sa te lase in pace. Daca vor vedea ca comentariile lor nu au nici un efect asupra ta mai mult ca sigur vor inceta daca nu sunt firi incapatanate.
Mult succes.
Pa Pa!

| NutellaIsMyDrug a răspuns:

Buna!
Scuze ca nu ti-am raspuns mai devreme, daca e unul major incearca sa te schimbi cat poti si astfel le vei arata ca nu stai degeaba, daca nu explica-le exact ca nu vrei sa le mai auzi parerile si ca asa esti tu asa te-a facut D-zeu si nu au cum sa te schimbe.
Sper sa te fi ajutat! Mult succes.
La revedere!

| Bojemoi a răspuns:

ce fel de rude mai sunt si alea, de ce nu apelezi la parintii tai?

| reva a răspuns:

Daca ti-ar fi prieten cu adevarat nu ar face asa. dusmani si lumea in genereal barfeste ca sa iti faca raw din lipsa de ocupatie, dar tu nu trebuie sa ii asculti, tine capul sus si gandeste-te ca ai si calitati. :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii linistita rosy.nu mor caii cand vor cainii, si nici cainii cand vor stapanii.iar profeti mincinosi au fost si vor fi mereu.si mie mi-au ghicit cativa profeti ca nu ma voi casatori niciodata, fiindca sant urat si mic de statura.si am sotie de 21 de ani trei copii si o viata de familie perfecta.profetii au disparut din viata mea; ori din invidie, ori soarta.asa ca ...fistecare are un dar si un amar.dar unde prisoseste darul, nu se mai baga in sama amarul.adica omul are si calitati si defecte.important e sa-ti cultivi calitatile.cine e destept, trece peste defecte.

| Rynna_2117 a răspuns:

Unui om inteligent si calculat nu adauga niciodata sare pe rana nici fara intentie.cei ce rasucesc adanc cutitul in rana sunt doar cei egoisti,acelor persoane ce adora sa vada suferinta altuia, insa lor nu li s-au intamplat niciodata aceste lucruri de aceea nu le pasa daca sufera altul, ei doar ignora.NU vor sa li se spuna adevarul.ei mereu au impresia ca DOAR ei au dreptate...omul care se i-a dupa aceste persoane este mai prost decat ele, pentru.ca doar tu poti sa hotarasti daca acele defecte sunt sau nu reale sunt sau nu bune sau rele.DOAR tu si atat!
Un sfat:aveti incredre in voi si nu va mai luati dupa alti''inteligenti''. sfaturile bune si incurajarile vin doar din partea ta a prietenilor ADEVARATI daca ai si a familiei clar.
sper ca te-am putut ajuta.pupici.nu e musai sa dai funda.da altorawinking

| WatchMe a răspuns:

Depinde de mintea fiecarui om. FUnDA?