| anonim_4396 a întrebat:

De ce lui Negru -Vodă i se spunea Negru? Adică de ce i se spune asa?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Negru Voda a trecut de la noi din Fagaras, unde exista un voievodat mai bine organizat, in Muntenia, pe la o mie treisute toamna, si a creat nucleul unui stat. Dar pe vremea aia Tara Romaneasca, Moldova, Tara Fagarasului erau dominate de cumani, care aveau pozitii importante, dar nu dominante, si in Ungaria. Clasa conducatoare era cumana, deci si voievodul. Iar cumanii erau mai negri decat localnicii, pentru ca nu erau indoeuropeni, ci turcici. Vazand-ul mai negru net decat ei, si inconjurat de alti negri, muntenii i-au zis Negru Voda.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Dar Basarab nu înseamnă in limba cumana om cu tenul măsliniu?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu. Basarab e primul domnitor, poate fi el Negru Voda. Iar daca poplatia il poreclea ''Negru Voda'' pentru ca era cuman, cumanii de langa el puteau sa ii traduca porecla in cumana ca nume, pentru ca sa isi pastreze tot prestigiul obtinut sub porecla. Adica lumea stia ca Negru Voda e tare, e dur, e norocos, e capabil, tu daca ii spui Vasile pierzi tot acest prestigiu.

4 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

Era negru de supărare.laughing)

| sucdemere11 a răspuns:

Negru-Vodă e personificarea mitică a originilor Țării românești, numită întâi Cumania Neagră, apoi Vlahia Neagră.