| TamplaruAnisoara a întrebat:

De ce merele nu se scufunda in apa ca celelalte fructe?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Contin aer big grin

| TamplaruAnisoara explică (pentru DoarBogdan):

Da, un sfert din volumul unui mar este numai aer.

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Este fizică curată. Așa cum plutește o barcă, vapor, la fel se întâmplă cu multe fructe și legume proaspete care nu au sâmbure solid în interiorul lor.
Iar, fructele, sunt în general ușoare, pentru a putea să se dezvolte în pom ușor. Nu ați observat că fructele cu sâmbure solid sunt mai mici în diametru, mai grele și conțin apă mai multă decât celelalte fructe, cu sâmburii mici?

| Catrice a răspuns:

Ai gresit tu merelehee hee

| TamplaruAnisoara explică (pentru Catrice):

Am făcut compot din mere. Ca sa le spăl, le-am pus intr-un vas de 20 litri si am adăugat apa ca sa le acopăr, si ele se ridicau deasupra apei.

| gabicoo a răspuns:

De fudule!
laughing

| Nilsson a răspuns:

Între semințe și înveliș există un mic spatiu cu aer (nu sunt perfect închegate în pulpă) care scade semnificativ densitatea totală a fructului.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Petru că sunt rotunde și datorită densității, aruncă o piatră tot rotundă să vezi ca se scufundă, cât de mică să fie piatra

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Poate te ajută mai mult acest răspunshttp://www.cursuriauto.ro/......r-256.html