| anonim_4396 a întrebat:

De ce mortii se ingroapa? Ar trebui arsi sau dezintegrati, sa nu mai avem pamantul cu carne moarta.

Răspuns Câştigător
| AlexC_7935 a răspuns:

Amice,da tu mananci verdeata de pe la cimitir? Te intreb asa de curiozitatea de zici ca avem pamantul cu carnea moarta, ori mananci pamant? Banuiesc ca nu te deranjeaza ca pasesti peste vr`un mort de acum 1.500 de ani.Si asa ca de la om la om sa stii ca pamantul este compus si din asa ceva in mare parte.Un om/fininta/planta se descompune datorita micro`organismelor si in felul asta se si ingrasa solul.
Bine hai sa zice ca ii ardem pe toti, ai habar ce costuri sunt pentru a arde un om? Cati metri cubi de gaz se consuma? Sti cate substante toxice elibereaza in atmosfera? Ai auzit de poluare? Tu ce preferi sa ai pamanatul cu "care moarta" ori sa ai plamani plini cu tot felul de substante toxice pe care de altfel tot le avem da in cantitati mai mici.
Bun nu ii mai ardem ii dezintegram (habar nu am ce ai vrut sa zici folosint cuvantul asta aici ) o sa merg pe ideea ca ii tinem undeva.Asta se face de ceva vreme se tin mortii in gropi betonate ori in cripte/cavouri. Fara contact cu pamantul (direct).
Sa dezintegrezi un om adica sa il separi nu-s cum capu de corp,picioarele de corp,organele de corp (cum se ingropau faraonii) necesita un spatiu, pentru ca dupa ce il dezintegrei trebuie tinut undeva ca in cosmos nu il duci.Chesti asta necesita la randul ei o groaza de bani.Coprul se descompune/dezintegreaza in sol pamant cu ajutorul micro`organismelor in decursul a niste ani.
Din pamant ne-am nascut (omul ca si entitate fizica) in pamant ne ducem. Scrie in Biblie nu chiar asa da tot acolo face referire.
Cred ca ti-am lamurit curiozitatea, nu cred ca are rostul sa vine cineva cu teori conspirationiste din filme SF.Totusi suntem in 2011 nu in anul. 5012

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru AlexC_7935):

Persoanele decedate e pot arde la crematoriu (incinerare) sau "dezintegrate" prin resomare (dar nu la noi, ci în ţările dezvoltate).

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca din tarana am fost luati, si in tarana ne vom intoarce.Asa este crestineste.

| Flav a răspuns:

Carne moarta? Ioooooi.

| wales a răspuns:

Stai liniștit, în pământ totul se purifică.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi se îngroapă pentru profit. De unde își scoate preotul banii dacă nu e acolo când te bagă în groapă? De unde își scoate biserica banii? Din locul care-l ocupi în cimitir! De unde-și scot banii firmele de pompe funebre? Din prețul sicriului...
Și lista e mai mare dar ideea e aceeași.
Oricum eu vreau să fiu arsă...

| DorelSudoru a răspuns:

Nu incerca sa convingi pe cineva de ceva multi nu accepta idei noi...De ce sa ingroapa? Daia ca trebuie' sa manance si popa ceva

| Necrophagist a răspuns:

Din credinţa celtică că locul menţine ceva din suflet,apoi carnea putrezeşte,circuitul materiei vii, nu văd problema, ar mai exista motive religioase mai mult sau mai puţin relevante cu întoarcerea la origine.

| Skylar a răspuns:

Se continua ciclul materiei, daca s-ar arde sau dezintegra tot aia e

| Rayyy a răspuns:

Bună,
E o tradiţie de mii de ani. Nu o poţi schimba acum, doar pentru că nu mai este la modă sau pentru că există alte metode de a scăpa de un cadavru. Şi în fond, deja se practică incinerarea.

| bluebios a răspuns:

Pai cand ingropi pe cineva se "dezintegreaza" (descompune) in mod natural.

| gigel68 a răspuns:

Pentru ca asta este "traditia" si se poate. in alte locuri se ard, iar in unele locuri (tibet), cadavrele se transeaza si se dau la vulturi (ingropatul nu cred ca este permis iar lemn de foc nu se gaseste)

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Daca fiecare animal/om ar fi ars cand moare, n-ai mai merge tu in autobuz la scoala.

| AlexC_7935 a răspuns:

Aolo cum asa?(Nu cred ca e o regula.In principiu fiecare poate face ce vrea cu mortul lui(cu toate ca sunt aproape sigura ca nu exista incineratoare in Romania); deci in ingropam fiindca nu prea avem alte variante. Oricum ambele metode polueaza in aceeasi masura asa ca e cam tot aia.
@Ema fie ca esti intre 4 lemne fie ca esti intr-o urna tot tarana esti.
Mai sa stii ca legal nu prea poti sa faci ce vrei cu mortul ai putine variante le numeri pe degetele de la o mana!
Incineratoare (crematorii )exista in tara destule si private si militare si de stat toate scumpe.In Bucuresti daca ai avut ocazia sa vezi exista in parcul Tineretului crematoriul Cenusa care este inchis din motive de igena/miros si faptul ca este un crematoriu uzat si fizic si moral. Spre Popesti Leordeni destul de aproape de liceul Traian Vuia este un crematoriu care inca este folosit.In zona Ghiencea (Bucuresti ) este un creamtoriu militar.In Constanta,Timis, Cluj, Brasov mai sunt dar nu stiu sigur daca sunt in regim de functionare corecta.
Sa sti ca mortii nu se ingroapa intre 4 scanduri, cel putin eu nu am vazut. Daca tu ai vazut cer miii de scuze.Eu stiu ca sunt minim 6. Cele mai sarace si jegoase sicrie adica.

| Ecou a răspuns:

Aha

| CandyTetris a răspuns:

Nu cred ca e o regula.In principiu fiecare poate face ce vrea cu mortul lui(cu toate ca sunt aproape sigura ca nu exista incineratoare in Romania); deci in ingropam fiindca nu prea avem alte variante. Oricum ambele metode polueaza in aceeasi masura asa ca e cam tot aia.
@Ema fie ca esti intre 4 lemne fie ca esti intr-o urna tot tarana esti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ma nebunuleeeeee,carne moarta papi tu cind halesti shaorma sau mai poti numii carne moarta "butonul" cind nu mai poti sa dai cu el, carnea aia se transforma in viermi care la rindul lor se transforma in oameni ciudati ca alde tine laughing eu am rugat pe-ai mei ca in cazul ca e sa dau coltul inaintea lor sa ma incinereze, asa imi purific sufletul iar in cazul in care sunt trimis in iad nu mai au dracii ce sa-mi faca, sunt gata ars, asa ca le-o dau sus rolling on the floor

| Romelya314 a răspuns:

Mortii se ingroapa ca sa se simta bine. Secstraight face

| TheRealAnoyingOrange a răspuns:

Datorita religiei noastre in alte tari oamenii sunt arsi de exemplu la noi sunt ingropati deoarece nu la ars nimeni pe Dumnezeu si tie ti se pare normal sa te arda careva? macar la un mormant mai ai cu i sa te plangi de ex daca iti da cenusa lu unu cei faci o tii la borcan in frigider sau sub pat ...am auzit acum alta chestie cica il arde si apoi il preseaza la cateva mii de tone (cenusa) si o face bijuterie si ii pastrezi pe tata si mama la mana sau la gat laughing))

| Al3xandru_2548 a răspuns:

Deoarece o inmormantare costa si SISTEMUL (Biserica) Trebuie sa iti ia banii si aia cu firmele de inmormantari costa si tot asa... De asta se ingroapa mortii laughing