| tsal24 a întrebat:

De ce se ingroapa mortii dupa 3 zile si nu in ziua in care au murit?

13 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu neaparat 3 zile. Eu am ingropat si dupa doua. Ideea e sa ai timp sa faci pregatirile necesare. Unii vor sa ii tina cat mai mult pentru a ii plange; am auzit cazuri si de 4-5 zile, chestie care dupa parerea mea e o aberatie care accentueaza durerea.

| relian a răspuns:

Aici este vorba de o intreaga industrie, deci de bani.Nu car avea de cistigat mortu sau rudele acestuia ci altii.Altii au venit cu asa idei pentru a scoate ei bani.De la popa pina la magazine toti profita cate putin dar asta e adevaru.

| Fatamuntilor a răspuns:

O fi avand ceva si de ordin religios!
Dar ma gandesc ca timpul e necesar pregatiri, pentru a se aduna rudele de peste tot.
In alte religii (cea mulsumana, cred) mortul se ingroapa pana la rasarit!

| Jardelin a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"O fi avand ceva si de ordin religios!"

Decat sa-ti dai cu presupusul fara sa ai habar, nu mai bine taci din gura? Imi dai voie sa presupun si eu niste chestii despre tine si sa le expun public?

Nu are de aface cu religia, sa fie clar! Tine de formalitati, timpul necesar pregatirilor si vreme. In plus este lege ca in Romania niciun mort nu se ingropa mai devreme de 24 de ore. Deci daca ti-a murit cineva azi nu-l poti ingropa maine, ci poimainie sau raspoimaine. In plus, formalitatile necesare si pregatirile specifice, mai intervin anumiti factori legati de timpul de afara sau ziua in care vrei sa faci inmormantarea. Spre exemplu vara cand este cald (sau foarte cald) inmormantarile se fac mai repede, in doua zile. Iarna se mai poate prelungi cu o zi.

Cam aceleasi motive influenteaza inmormantarile si in tarile calde. Mortii se tin maxim de pe o zi pe alta pentru ca este foarte cald. Cine sta cu mortul pe laita 2-3 zile cand afara sunt 50 de grade? De asemenea in tarile musulmane se inmormanteaza fara sicriu pentru ca nu sunt paduri ca la noi, lemnul fiind un material rar.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Jardelin):

Daca nu erai tu, murem neinvatata!
Multumesc, esti un user de baza al acestei comunitati!

| Mădă0611 a răspuns:

Sa fii sigur ca nu minte, ca la cat de prefacuti sunt unii oameni, ar trebui tinuti o luna, sa vezi daca misca. laughing

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ca sa le dea timp sa se razgandesca.

| suffarstar a răspuns:

Ca sa ai timp sa-i plangi.

| VelaJohnny a răspuns:

Cred ca are legatura si cu moartea clinica thinking Posibil. Legat de natura religioasa, habar nu am, insa nu e o regula ca neaparat la 3 zile. Alte inmormantari au loc la 2 zile de la deces.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce sa faci cu un cadavru?
Trebuie sa il mai tii putin prin casa de dragul companiei lui reci.

| HowdidIgethere a răspuns:

Nici nu stiu daca poti strange toate hartoagele a doua zi.

| Impaller_Ivan_1987 a răspuns:

Este o chestie veche ce nu are de aface cu crestinismul.In antichitate bauuturile se serveau in recipiente de plumb, acesta avand o incidenta mare asupra corpului.Majoritatea,dupa ce isi servea bautura in cadeau lati, erau gasiti, si stiind ca plumbul are o actiune daunatoare asupra corpului ii puneau pe masa din casa si ii lasau 3 zile. Daca acestia nu se trezeau erau declarati morti.Aceasta chestie cu 3 zile a fost adoptata deorece "betivi" erau de cele mai multe ori ingropati de vii

| 6684464 a răspuns (pentru Impaller_Ivan_1987):

Cum vine asta? Daca esti viu respiri si cel putin iti bate inima laughing. Sau pe vremea aia nici asta nu se stia? laughing

Sunt mai degraba de acord cu @suffarstar, si.3 zile pentru ca este un numar cu semnificatie simbolica si..., dupa 3 zile deja incepe sa puta.