| Shery a întrebat:

De ce ne suparam cand ceilalti ne ascund adevarul, dar nu cand ne mintim singuri?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

De minţit pe tine, ai facut-o şi o vei face mereu.Suntem nişte persoane date dracu de opimiste.Suntem în stare să ridicăm berea spre cer şi să salutăm asteroidul care va decima omenirea
Luăm foc însă când suntem minţiţi pentru că suntem invidiosi că ăla minte mai bine ca noi

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| noktambul a răspuns:

Ascunderea fata de tine insati a adevarului este o actiune asumata de tine insati, actiune la care, pe baza deliberatei asumari a consecintelor ce vor decurge din ascunderea acelui adevar tu vei parea, fata in fata cu tine, nevinovata si fara niciun fel de obligatii morale sau oricare ar fi alea. Inchipuie-te pe tine tragand o minciuna gogonata unui prieten, minciuna care nu-i foloseste lui la nimic, decat sa-l ajute sa treaca peste un episod mai greu din viata. Si gandeste cum o astfel de minciuna gogonata ti-ar fi (sau putut fi) de folos tie intr-o situatie. Niciodata noi pe noi nu ne putem minti, putem sa mintim pe altii folosind propriile minciuni.

| otilia88 a răspuns:

Nimeni nu ne minte mai tare si mai frumos decat o facem noi insine; anumite circumstante ne silesc sa stam fata in fata cu noi insine si nu prea ne place sa vedem ca nu suntem chiar asa precum ne-am vrea.

| BrD a răspuns:

Ne sta in fire sa ne suparam cand cineva vrea sa ne ascunda ceva. Este in subconstientul si in educatia noastra. Lumea este diferite si fiecare reactioneaza dupa cum il taie capul tongue

Si printr'un mod mecanic, unele persoane se supara cand le este ascunde cineva adevarul.

| Bacteriuță a răspuns:

Stii, una e cand e te amagesti singur si zici "ba, am fost prost, asta e. a doua oara n-o mai fac (cica)". dar cand altii ne mint, te simti si inselat, si ultimu' prost de pe planeta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca oamenilor le place sa fie lingusiti.

| Alexzadon a răspuns:

Pt ca avem senzatia ca mintindu-ne, ne facem un bine...ne cream o stare buna. Pe cand atunci cand suntem mintiti, percepem asta ca pe o agresiune.