| anonim_4396 a întrebat:

De ce ne traim viata in graba si nu mai avem rabdare in ziua de azi?

20 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sunt doua verbe care ne imprima viteza pe autostrada vietii: "a face " si "a avea"--- apasam pe acceleratie, gonim nebuneste si uitam ce-i mai important: verbul " A FI"!

| andrei a răspuns:

Tehnologia a avansat. In urma cu un secol trebuia sa mergem cateva ore bune 100 km, dar azi in mai putin de o ora am parcurs acea distanta. Fiind mai usor si mai rapid sa facem mai multe lucruri evident ca vrem sa facem si mai multe lucruri. Crezi ca in urma cu zeci de ani oameni faceau atatea?

| Ferenin a răspuns (pentru andrei):

Chiar trebuie sa facem atatea, cand putem face mai putine lucruri dar de durata si mult mai folositoare?

| Dariusuu a răspuns:

Pentru că suntem conștienți de faptul că viața aleargă pe lângă noi așa că încercăm cu disperare să facem lucruri utile, folositoare.

| Ferenin a răspuns (pentru Dariusuu):

Le facem, si cu toate astea nu ne simtim impliniti, de ce?

| Lizzu a răspuns:

Poate pentru ca pe zi ce trece ne dorim mai multe lucruri si incercam sa le ducem la bun sfarsit pe toate sau poate pentru ca muncim prea mult pentru nimic....de multe ori munca nu aduce satisfactii, mai ales cand faci ce nu-ti place si nu te implineste.
Ea ne ocupa cea mai mare parte din timp.iar timpul ramas il folosim relaxandu-ne, mancand si dormind...

Traim intr-o era a vitezei, inconjurati de tehnologie gramada peste gramada.

Si cam atat.

| Ferenin a răspuns (pentru Lizzu):

Nu esti obligat/a sa muncesti pentru nimicuri care nu-ti ofera satisfactii morale, de implinire sufleteasca, fiindca asa ne consumam viata pentru efemerul ban si materialism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece viaţa ca activitate dinamică şi progresivă are temporalitatea ca un atribut constitutiv.

| Buresbista123 a răspuns:

Pt ca suntem mai apropiati de roboti decat de natura...suntem pe plantatie de la 7 dim cand ne suim in masini pana la 6 seara cand ajungem acasa, inainte oamenii isi cultivau singuri, traiau in case nu conserve de 11 etaje, vanau, cunosteau natura pentru ca depindeau de ea acum daca pui un om obisnuit in padure moare cu zile...

| sabin89 a răspuns (pentru Buresbista123):

Poti sa-l pui in padure, dar sa-i dai si laptopul si samsungu' cu el; si o "baxa" de coca-cola.

| Ferenin a răspuns (pentru sabin89):

Pai in cazul asta e deja mort pana vede el un tutorial pe youtube despre cum sa vanezi un urs sau un alt animal.

| Klaudiu214 a răspuns:

Pentru ca vine sfarsitu lumii.rolling on the floor

| Ferenin a răspuns (pentru Klaudiu214):

Nu e un o chestie care trebui ignorata, nu stiu cati ati obesrvat dar "timpul nu mai are rabdare" ca sa-l citez pe Marin Preda. Sunt evenimente clare care au loc si pe care presa nu le dezvaluie.

| sabin89 a răspuns (pentru Ferenin):

Presa nu le dezvaluie in primul rand pentru ca nu le stie nici ea.laughing

| Ferenin a răspuns (pentru sabin89):

Bun, ce stii despre al treilea razboi mondial care tocmai are loc si se cheama razboi economic si cauzele care au adus omenirea aici? Cum se rasfrang aceste cauze asupra vietii de zi cu zi in societate, la serviciu, in familie, in agricultura?

| sabin89 a răspuns (pentru Ferenin):

Incep sa inteleg la ce te referi. Stiu si eu destule, desi ar fi loc pentru mai mult. Nu cred ca ar fi bine sa intru in detalii, pentru ca, in primul rand, este un subiect sensibil si apoi ca nu e nici locul, nici topicul potrivit. Apreciez totusi dispozitia ta de a reflecta la asemenea subiecte. Denota faptul ca nu esti superficial/a. Ma intreb totusi ce ar fi daca presa le-ar dezvalui. Poate s-ar mari panica si haosul. Ceva bun nu cred ca s-ar obtine. Oricum, trenul (cu franele defecte) coboara la vale...

| Apocaliptic a răspuns:

Pentru ca Pamantul si-a "accelerat" ritmul. Nu mai avem 24 de ore pe zi ci numai 16. Asa au constatat oamenii de stiinta, cica.

| deadwillow a răspuns:

Pentru ca uitam sa fim atenti la prezent. Pentru ca viata asta ne obliga sa privim mereu in viitor, sa ne temem pentru el, sa ne gandim cum sa ne salvam pe viitor.
Rabdarea e ceva ce lipseste multora si uneori poate nu e vina noastra, uneori suntem fortati sa nu ne mai oprim sa mirosim toate florile de pe drum, sa mergem direct acolo unde trebuie sa ajungem...

| DyaNa1337 a răspuns:

Pentru ca ziua e mai scurta ca inainte

| Ferenin a răspuns (pentru DyaNa1337):

Doar asa avem impresia, fiindca ne-am obisnuit noi cu un stil de viata confortabil si la indemana astfel ca putem face mai multe lucruri deodata sau nu, depinde de oameni cat de rapizi vor sa fie. Intrebarea e DE CE AM DEVENIT ASA DE RAPIZI SI "EFICINETI" IN CEEA CE FACEM?