| CryChristiAN a întrebat:

De ce nu poate fi nimeni perfect? Care este cauza imperfectiunii? Cum ar trebui sa fie cel PERFECT? Carui fapt se datoreaza unui asemenea lucru?

Dar daca, am incerca sa fim perfecti, am reusi? Aproape nimic nu e imposibil ( sa nu exageram la, lucruri care sfideaza legea fizicii). Credeti ca omul de la stadiul de imperfectiune poate ajunge la cel de perfectiune?

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Nimeni nu-i perfect pentru ca, daca am fi toti perfecti nu s-ar mai face diferenta dintre frumosi si urati, inteligenti sau prosti, milosi sau criminali, tupeisti sau timizi.
Cel perfect nu ar putea sa fie perfect deoarece nu este un om acre sa stie de toate, sa faca de toate, sa spuna de toate. etc. Daca noi oamenii am incerca sa fim perfecti nu am reusi deoarece toti avem defecte de care nici noi nu stim uneori. Doar ceilalti observa. Mai sunt oameni care se cred perfecti, insa asta nu inseamna ca si sunt. Omul nu poate ajunge la stadiul de imperfectiune la cel de perfectiune deoarece este imposibil. Dumnezeu ne-a lasat asa pe pamant, imperfecti cum suntem noi am reusit sa evoluam de miliarde de ani, am putut sa relationam, sa ne reproducem, sa ne cunoastem. Dar spune-mi: daca toti ar fi perfecti, cum ti-ai mai alege prietenii? Cum ai mai putea purta o conversatie cu cineva? Cum ai mai recunoaste pe cineva? Cum ai putea fi cel mai bun daca toti sunt cei mai buni? Este imposibil. Eu cred ca doar Dumnezeu este perfect, insa noi oamenii suntem neputinciosi sa ajungem la acest stadiu, pentru ca asa suntem noi, avem limite care nu pot fi depasite.
O seara buna!

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Irelevant, iti lipseste termenul de comparatie, defineste perfectiunea, pana la proba contrarie Harciog are dreptate.

| harciog a răspuns:

Cum sa nu fie nimeni perfect? Eu ce mai sint?

| andrei a răspuns:

Nu privesti problema cum trebuie. Perfectiunea nu e aceeasi in ochiii tuturor. SI sunt multe calitati care s-ar contraria.

| CryChristiAN explică (pentru andrei):

De unde scoti asemenea aberatii?

| andrei a răspuns (pentru CryChristiAN):

Pai gandeste-te ce inseamna pentru tine frumos. Poate tie iti place ca o persoana sa aiba culoarea ochilor albastru. Mie imi plac verzi. Mai este acea persoana perfecta pentru toata lumea?

| shhhs a răspuns:

Nu exista perfect, pentru ca fiecare defineste perfectul intr-un stil propriu. Adica daca pentru un om ceva ar fi perfect, pentru altul ar putea fi groaznic sau terifiant.

| WhatheWow a răspuns:

Universul e intr-o continua transformare tocmai din lipsa de perfectiune si tu vrei sa vorbesti de oameni perfecti? Fugi de-aici!

| GЯingo a răspuns:

Perfect nu există, nici măcar cuvântul.

| QuestionMan a răspuns:

Am reusi sa fim perfecti dar...FOARTE GREU

| SSFDVEQQQ a răspuns:

Raspunsul la prima intrebare este ca fiecare din noi ne nastem cu imperfectiuni, iar majoritatea dintre noi devenim din ce in ce mai imperfecti din cauza anturajelor din familie scoala strada etc. In trecut, pe vremea Renasterii oamenii au facut o schita cu insurile omului perfect, insa nimeni nu a reusit sa ajunga asa.Raspunsul la a doua intrebare, imi pare rau sa te dezamagesc dar nu nimeni nu poate fi perfect daca esti curios sa stii si de ce intreaba-ma big grin