| JamilaGizeh a întrebat:

De ce nu se imperecheaza animalele intre ele (de specii diferite)? Am avea mai multe specii de animale, ar fi interesant, nu?rolling on the floor

18 răspunsuri:
| bogz a răspuns:

Lasa fanteziile

| Anddreee a răspuns:

Poate exista contactul sexual intre ele, dar din cauza incompatibilitatii genetice nu are loc conceperea din care sa rezulte o alta specie.
In schimb se poate la speciile diferite, dar din aceeasi clasa cum ar fi leul si tigrul. A fost imperecheat un mascul leu si o femela tigru din care a rezultat ligrul (poti cauta pe net), sau mai exista ursul grolar rezultat din imperechearea unui urs polar cu un urs grizzly.

| JamilaGizeh explică (pentru Anddreee):

Pai da..la asta ma refeream. Nu la o musca si un elefant, de exemplu. rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Stiintific toate animalele care exista sunt hibrizi,acuma multe milioane de ani,speciile se imperechiau intre ele dar din cauza separari dintre specii nu se mai poate asa ceva, ca dovada sta veverita din america cu cea din Anglia ambele o data se puteau imperechia acuma nu, posibil si noi puteam o data cu cimpanzeii sau alte primate, in prezent sunt foarte multe specii si multe sunt despartite geografic si in timp apar diferente, sunt rase care in timp au devenit specii, asta tine de teoria evolutiei, nu ar fi rau sa citesti daca tot ai pus intrebarea la stiinta
http://istoria-lumii.ucoz.com/video/vic/teoria_evoltiei

| RainmakerX a răspuns:

Cine stie, poate sunt rasiste? smug

*In momentul acesta ma gandesc cum ar arata puiutul realizat de catelul si iepurasul meu. Oare ar iesi un iepuras carnivor? thinking
Sau si mai fain, un caine alb cu ochii roz spre rosii care sa manance numai verzituri. Ce tare ar fi! happy "

Bun, gata cu gluma...in decursul timpului au fost mai multe incercari de a concepe anumiti hibrizi insa de cele mai multe ori acei puiuti mureau inainte sa vada lumina zilei.

Daca s-ar produce ceea ce spui tu aici atunci in scurt timp lumea intreaga ar fi fost data peste cap.

Totusi...da, ar fi tare sa existe cateva astfel de exemplare.

| RareşTPUro a răspuns:

Ar fi fost ciudat, nu crezi? Sa iasa gen: jumate maimuta, jumate capra laughing

| JamilaGizeh explică (pentru RareşTPUro):

Hm...e o combinatie interesanta totusi rolling on the floor)

| RareşTPUro a răspuns (pentru JamilaGizeh):

Imagineaza-ti numai. laughing

| JamilaGizeh explică (pentru RareşTPUro):

Sincer...nu-i chiar asa usor pe cat pare :/ rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferențele dintre numărul de cromozomi și gene. Dar există și hibrizi.

| Teardrop a răspuns:

Pentru că materialul genetic trebuie să corespundă. Unul dintre principalele motive este numărul de cromozomi. Gândeşte-te că o nouă vietate e formată din jumătate din materialul genetic al tatălui, jumătate din materialul genetic al mamei. Dacă tatăl ar dona 23 de cromozomi (cum e în cazul oamenilor), şi mama ar dona doar, să zicem, 22(cum e în cazul măgarului, care are 44), în timpul formării noii celule, unul dintre cromozomi ar rămâne fără pereche, şi celula n-ar putea exista dpdv. genetic.

(Cu toate astea, există mulţi măgari şi multe vaci cu două picioare...)

| anonima0101 a răspuns:

Buna intrebare thinking Ar fi ciudat sa vezi o tigrorafa * corcitura intre tigru si girafa * rolling on the floor.

| JamilaGizeh explică (pentru anonima0101):

Exaaact rolling on the floor))))) sau o elefantilopa

| anonima0101 a răspuns (pentru JamilaGizeh):

Zebrangur laughing)

| TheImpaler a răspuns:

Pai...ar trebui sa depui icre ca sa te imperechezi cu un peste, nu?

| TheImpaler a răspuns (pentru TheImpaler):

Si cand spun peste, spun peste, nu pimp.

| tanaka666 a răspuns:

Daca asta e o intrebare la caterinca sa faci lumea sa randa, pe mine a functionat rolling on the floor.

Daca vorbeai serios du-te frumos si imperecheaza-te tu cu cat mai multe specii de animale(ca in fond si noi oameni tot animale suntem, doar ca avem ratiune), dar se pare ca nu toata lumea gandeste cum ar trebui ex chiar aici pe site-ul asta unde am vazut niste intrebari atat te tampite incat am ajuns sa cred ca oamenii in loc sa evolueze se vor intoarce inapoi in epoca de piatre.

Toate cele bune!

| JamilaGizeh explică (pentru tanaka666):

In epoca de piatre rolling on the floor))) ok