| SaveTheNature a întrebat:

De ce nu se mai duc oamenii pe Luna?

22 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| carpediem a răspuns:

Pentru ca nu au mai fost niciodata.

| Dumnezău a răspuns:

Nu ca as fi mare fan al teoriilor conspiratiei, dar daca chiar si cel mai neinsemnat om mai are incredere in orice face si spune guvernul american, plin de jagfardele mincinoase, e ceva mai mult decat naiv. Centura van Allen, copii.Si Stanley Kubrick.Smecher regizor, smecher tare.

| shadovv a răspuns:

De fapt intrebarea este "de ce s ar mai duce un om pe luna?". Astept raspuns.

| Woodenpints91 a răspuns:

Să se ducă pe lună.să facă ce?

Oricum,din câte am înţeles,s-a gândit unu' să spună că luna e a lui, şi să vândă pogoane de pământ acolo pentru câţiva dolari.
Chair să am oazia să merg pe lună, nu o fac, pentru că n-am ce să văd acolo. Prefer să mă duc undeva pe Terra, unde să rămân uimit de privelişte.

| Inferno a răspuns:

Misiunile sunt costisitoare si periculoase, am inteles ca incepand din 2013 China se pregateste sa lanseze un om pe luna.

| 4b a răspuns:

Pentru ca adora Pamantulwinking

| morningstar a răspuns:

De unde stii ca se apropie cu viteza asta? Ai un link?

| Mădă0611 a răspuns (pentru morningstar):

Stellarium. tongue M-am uitat cati km "face" intr-un minut. S-a apropiat pana la ora 3:30, aprox, apoi s-a departat. De exemplu la 16:44 o sa inceapa sa se apropie iar (acum se departeaza, e la 403383 km) si la 4:20 se departeaza de la 396014 km. De Romania zic, pentru ca asa am setat.
Daca iti iei programul, e free, cu ctrl + f gasesti ceva si cu ctrl + g mergi acolo.

| Purec a răspuns:

Pentru ca nici macar nu au mai fost vreodata pe luna

| shadovv a răspuns (pentru Purec):

Dovedeste altfel esti stupid.

| OOOLEOOO a răspuns:

Oameni se pregatesc pentru o calatorie pe Marte, si pentru trimiterea unde sonde spatiale pe Europa (Luna lui Jupiten) loc unde la 30 m adancime in gheata vor gasi apa. (Principala tinta a fiecarui astrolog gasirea apei lichide pe alta planeta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A devenit plictisitor mersul pe Lună. Acum este la modă mersul la mall şi mâncatul de shaorme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nici n-au fost

| sebyse a răspuns:

Ii destul de greu pana faci o nava si deplasarea e grea trebuie sa zici coordonatele etc etc pana la urma trebuie cel putin 2-3 miliarde $ deci din cauza banilor

| Mn0 a răspuns:

Pentru ca nu au fost niciodata pe luna
Totu' a fost filmat in Mexic.

| BigBadSheep a răspuns:

Pentru că nu au ajuns niciodată?! Cel puţin asta este una din teorii.
Unii spun că ar fi imposibil - tehnologia e încă slab dezvoltată, mai e şi centura Van Allen care pune destule probleme mai ales organismelor nu doar componentelor electronice la traversarea ei în drumul spre Lună.
Cealaltă teorie ar fi că Luna nu mai prezintă interes deocamdată.
Ar mai fi teoria conspiraţionistă cum că, o dată ajunşi acolo, ni s-a interzis să mai punem piciorul pe Lună de către fiinţe extratereste care s-ar găsi acolo.
Soluţia cea mai simplă şi la îndemână e că mai degrabă nu se mai pune nimeni să cheltuiască miliarde de dolari ca să trimită nişte oameni pe Lună să facă ce?

| AndreiDoMino a răspuns:

Plictiseala acolo, n-ai ce face. S-au plictisit toti si au venit inapoi pe Terratongue

| Cristian969 a răspuns:

Fiindca acest satelit artificial al planetei paminnt nu le mai reprezinta interes oamenilor. Exista informatie cum ca pe cealalta parte a lunii ar exista baze extraterestre(fignea totala).

Răspuns utilizator avertizat
| Cristian969 a răspuns (pentru PoneiuNostruPoneiuVostru):

Bre mıtule, ai de raspuns la ıntrebarea omuluı, raspunde.nu ma provoka pe mıne cu astfel de replica,, nu tı-am raspuns tıe, e mai bıne şi-ti cauta de treaba ca o sa te pedepseasca perna...

| LePandaBear a răspuns:

Adevarul este ca Luna este doar o holograma si guvernul american stie asta si d-aia numai merge.