| noreligion a întrebat:

De ce o entitate atotputernica, omniscienta si care a creat universul, a creat planetele, stelele, ajunge sa se bucure la mirosul carnii arse de capra?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca miroase al dracului de bine, si daca mai pui si niste mititei...esti gratargiu dejahee hee

9 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Numai de capra? Viteii si berbecii sunt neinteresanti?
Iesirea 29:10 Sa aduci apoi vitelul inaintea cortului adunarii si sa-si puna Aaron si fii lui mainile pe capul vitelului, inaintea Domnului, la usa cortului adunarii. 11. Sa junghii vitelul inaintea Domnului, la usa cortului adunarii. 12. Sa iei din sangele vitelului si sa pui cu degetul tau pe coarnele jertfelnicului, iar celalalt sange sa-l torni tot la temelia jertfelnicului. 13. Apoi sa iei toata grasimea cea de pe maruntaie, seul de pe ficat, amandoi rarunchii si grasimea de pe ei si sa le arzi pe jertfelnic. 14. Iar carnea vitelului, pielea lui si necurateniile lui sa le arzi cu foc afara din tabara. Caci e jertfa pentru pacat. 15. Dupa aceea sa iei un berbec si sa-si puna Aaron si fiii lui mainile pe capul berbecului; 16. Sa junghii berbecul si, luand sangele lui, sa stropesti jertfelnicul de jur imprejur. 17. Sa tai apoi berbecul in bucati, sa speli cu apa maruntaiele si picioarele si sa le pui pe bucati langa capatana lui. 18. Si sa arzi berbecul tot pe jertfelnic. Aceasta este ardere de tot Domnului, jertfa Domnului, mireasma placuta inaintea Lui.

| Parintele a răspuns:

Nuuu. nu e adevarat.Nu scrie asa ceva in biblie!rolling on the floor)))

| noreligion explică:

@toderut, se pare ca legendele olimpului le-ai citit tu in biserica.

iesirea 12
,, 6. Acolo să aduceţi arderile de tot ale voastre şi jertfele voastre, zeciuielile voastre şi ridicarea mâinilor voastre, făgăduinţele voastre, prinoasele voastre cele de bună voie şi jertfele voastre de pace, pe întâii născuţi ai vitelor voastre mari şi ai vitelor voastre mici; ''
,, 26. Dar cele închinate ale tale, câte le vei avea, şi cele făgăduite ale tale, ia-le şi vino la locul acela pe care 1-a ales Domnul Dumnezeul tău, ca să se cheme numele Lui acolo.
27. Să săvârşeşti arderile de tot ale tale, carnea şi sângele, pe jertfelnicul Domnului Dumnezeului tău; sângele celorlalte jertfe ale tale să fie vărsat lângă jertfelnicul Domnului Dumnezeului tău, iar carnea lor s-o mănânci.
28. Ascultă şi împlineşte toate poruncile acestea pe care ţi le dau eu astăzi, ca să-ţi fie bine în veci, ţie şi copiilor tăi şi bine-ţi va fi de vei face cele bune şi plăcute înaintea ochilor Domnului Dumnezeului tău. ''
Si astea sunt numai o mica parte, daca vei citi biblia cu atentie, vei descoperi o multime de astfel de...,, cereri''.
Si da, cred ca ai dreptate, biblia trebuie trecuta la legende, si stii de ce? Raspunsul la o alta postare in viitor.

| CM7YRE a răspuns:

CUm ai formulat tu, lumea nu cred ca se gandeste ca tu ai vrut sa zici, de ce Dumnezeu accepta ofrande, jertfe, dar ganeste-o si pe-asta :" Cine-a zis ca le accepta? sau ca le respinge? a cerut El asa ceva? Cine a zis ca el are sentimente, e prea complex sa intelegi asa ceva" Asta e natura ta, sa te intrebi, dar crede-ma, nu vei reusi sa afli

| Denisa444 a răspuns:

cat de tare te plictisesti incat sa postezi vrajelile astea de ïntrebari"? fa-ti naibii o rubrica: aberatiile secolului si posteaza acolo nu la : stiinta si filosofie, ok?! du-te culcate, da-ti cu apa pe fata, revino-ti si daca inca mai ai obsesii de genu...amin

| -=AleCS=- a răspuns:

Nu ai inteles la ce se refera, nu are nevoie Dumnezeu de "carnea arsa de capra" si are nevoie sa vada daca tu esti dispus sa faci sacrificii pentru El

| csaryus a răspuns:

Nu vrei sa faci religie, sau ai ramas corigenta la religie, de asta pui intrebarile astea stupide... Ha ha ha!

| Youtalkintome a răspuns:

Era odata o gasca de gaini si toate gainile aveau geci de piele

| Toderut a răspuns:

Am o dorinta. Nu atribui Creatorului insusiri ale zeilor bestiali. Infructarea cu bautura si mancare sunt atribuite zeilor. Banuiesc ca ai citit Legendele Olimpului si ai facut atribuiri eronate. Nu incerca sa strecori adevarul dintr-un mit, pentru ca nu o sa izbutesti. Sunt constient ca stiinta nu este unitara. Sunt constient ca majoritatea parerilor sunt unele subiective. Iar acum, te intreb: De ce, omul, nu si-ar ocupa existenta efemera cu alte lucruri folositoare, pe care le vede, le simte si le percepe? De ce s-ar lega de lumea oculta, de ce ar incerca sa descifreze ceea ce nu stie exact si nici nu a vazut vreodata? Nu am inteles niciodata si nici nu o sa inteleg.