| joy a întrebat:

De ce oamenii care au un succes mare in viata sunt asa de nefericiti? Ma refer la starurile de cinema, de exemplu care nu gasesc fericirea in casnicie, se refugiaza in droguri si alte vicii si sfarsesc prin sinucidere?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Noi oamenii, am fost creati pentru Dumnezeu si daca refuzam sa-i dam locul care I se cuvine in viata noastra, atunci lucrurile se schimba si viata noastra devine o povara.Adesea am observat ca oamenii care par sa aiba totul, in ceea ce priveste popularitatea si bogatia, cred ca vor gasi fericirea asprirand tot mai mult la aceste lucruri.Insa speranta lor este falsa, pentru ca fericirea si pacea adevarata vin numai de la Dumnezeu.De cele mai multe ori, greseala pe care o fac oamenii este incercarea de a umple golul din viata lor prin lucruri care nu pot satisface sufletul. Dumnezeu este singurul care poate umple acest gol imens.

15 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Pentru ca sunt si persoane care isi bat joc de ce au si uita ca sunt unii care nu au cat ei. Nu mai pot de bine si o iau razna.nu e un fapt nobil sa fii star de cinema atat timp cat starurile azi se fabrica. Si tu poti ajunge star daca faci compromisuri si iti pierzi personalitatea si iti lasi viata in mainile altora. dar asta nu inseamna ca nu exista si exceptii, talente reale.

| psiholoaga a răspuns:

Poate au succes privit din exterior, insa pentru ei, interior, alte lucruri sunt importante, nu banii sau cariera. Si acele lucruri le lipsesc. Astfel, apare sentimentul de gol, de 'caut ceva, dar nu stiu ce', pe care, sub presiune, oboseala si labilitate psihica, incearca sa il umple cu droguri, petreceri, oameni etc...

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Cand esti "on top over the world" unde poti ajunge mai sus? (like Elvis). Aparenta fericire a drogurilor te pot baga cu usurinta in mormant. Sau altii te pot seca de bani, emotii si sentimente (like Tom Cruise with the church of scientology). Exemplele pot continua si varia.
Insa nu cred ca trebuie generalizat. Nu toti cei care sunt celebri sunt nefericiti.

| gabrielutzu a răspuns:

Asa este omul...cand are isi bate joc de ceea ce are, cand nu are ar da orice sa aiba ceea ce nu poate avea...

mlm
| mlm a răspuns:

Poate din prea mult bine, atunci cind ai de toate multe persoane nu prea stiu ce sa faca, cum sa-si pretuiasca ceea ce au, atunci dau in viciul drogurilor, al alcoolului si a altor lucruri, in general cind ai de toate nu prea stii sa pretuiesti binele, atunci preferi sa iei alte cai gresite.

| Dl.Inginer a răspuns:

Subscriu la raspunsul annei, mi se pare foarte adevarat, e vreo problema?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Autosupraevaluare, si, mai grav alimentata de cei din anturaj, din interes meschin, apoi din crasa ignoranta fata de realitatile din viata reala, lipsa placerii lecturii si a altor placeri firesti oamenilor normali, si lipsa constientizarii necesitatii de a face bine in jur, macar 2/3 %, daca nu zeciuiala biblica! Si atunci, cu mintea ingreunata si incetosata de droguri, nu mai vad realitatea, si comit un gest funest!

| sigmanet a răspuns:

Dupa cum spune si un vechi proverb "Banii nu aduc fericirea". Sa stiti ca este adevarat

| irynna a răspuns:

Probabil ca le lipseste cel mai important lucru adica linistea sufleteasca.nu este usor sa fii star, mereu in centrul atentiei, aproape urmarit de oamenii care asteapta de la tine tot ce este mai bun, fara sa isi dea seama insa ca si tu, ca star, esti un om ca si noi, cu calitati si defecte, cu slabiciuni si puncte forte. ei, oamenii, asteapta sa vada de la staruri numai lucruri bune, ceea ce este foarte greu pentru un om normal ca si noi sa faca atatea eforturi doar pentru a fi oamenilor pe plac, ignorand aproape complet viata particulara. iar uneori, unii sfarsesc trist.

prfml
| prfml a răspuns:

Cand ai parte de succes, bani apar tentatiile, le accepti pentru ca ti le si permiti si asa ajungi sa dai gres.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De "falsele trebuinte" ai auzit? citeste maslow! si nu generaliza! sunt foarte multi oameni " de succes" fericiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai observat gloria e de scurta durata si daca nu stii asta di-nainte sfirsesti foarte repede caci vei incerca zadarnic s-o retii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anna are dreptate.subscriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai nobody si anna ia vedeti ca ma convertesc la no god

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai pe scurt... legea compensatiei.