| Denis777 a întrebat:

Sinucidere sau droguri?

Răspuns Câştigător
| copiladolescent a răspuns:

Nu as alege pentru nimic in lume sinuciderea. Stii de ce? Pentru ca in profida a toate cate mi s-au intamplat pana acum (atat minunate cat si mizerabile), cred in viata. Iti amintesti de toate povestile din copilariile noastre? Poate ca ti se va parea stupid ca le amintesc aici si acum dar gandeste-te putin. In toate caracterele au suferit, gandeste-te la Alba ca Zapada, Cenusareasa etc etc…. Oricum povestea nu s-a terminat niciodata cand ele erau pline de suferinte, iar la final, dupa ce toate devin pure si armonioase nici un copilas sau om mare nu isi va aduce aminte de tristetea povesti. Finalul merita, le eclipseaza pe toate. Daca tu iti vei sfarsi singur povestea, in cele mai dramatice momente, ce crezi ca devi? Devi un las! Unii ar putea sa zice"bietul, nu a mai putut trai cu ….". E adevarat? Chiar nu ai mai putut trai? Sau ai devenit doar un delasator? De ce sa te mai strufoci asa-i? Ce sti tu despre moarte? Ce sti tu despre ce o sa te astepte? O sa mori oricum, dar poti muri acum pe deplin nesatisfacut, crezand ca esti martirul pamantului, sau poti muri intr-o zi cand viata si moartea or sa iti para diferite, cand vei fi mai intelept, mai bun si de ce nu, mult mai fericit? Chiar vrei sa fii propriul tau ucigas? Gandeste-te la respectul de sine, gandeste-te la orice! Cateodata cand nu stiam ceea ce trebuie sa fac, ma gandeam ce as fi facut daca eu as fi fost copilul meu, ma protejam astfel. Trebuie sa ne invatam sa ne iubim si respectam pentru ca intreaga viata, chiar si beti sau drogati, vom fi tot tipul alaturi de noi! Numai de noi! Astfel nu neg cat de extraordinar este sa fii inconjurat de o familie iubitoare, sau prieteni extraordinari, iubiti/iubite, soti/soti. Dar pana la urma tot singur cu tine insuti ramai, si eu cred cu convingere, ca daca faci ceea ce trebuie, si nu te inseli sau injunghi singur, orice s-ar intampla in jurul tau, poti trai. Sa traiesti daca ne referim la adevartul trait care pretuieste, iubeste, crede, se roaga, spera, realizeaza este dificil, dar nu imposibil pentru totdeuna. Pas cu pas. Nu te opri la mijlocu calatoriei, nu fii atat de las, atat de lenes! Poate ca trebuie sa simtim suferinta ca sa meritam bunatatea? Cine stie? Dar ceea ce stiu e ca viata este extraordinara, iar moartea este inevitabila asa ca viata trebuie sa fie memorabila. Droguri, imi pare rau pentru toate lucrurile care te-au lasat atat de disperat. Drogurile te vor face sa uiti, nu pentru mult timp, in spatii, te vei zbate si vei inebuni dar poate in interiorul tau te vei simti plutitor. Suna frumos? Dar va veni cu siguranta o zi, sper din inima sa vina, in care te vei trezi si te vei uri mai mult ca niciodata. Fiindca atunci vei fi mai pierdut decat ai fost odata. De ce? Fiidca ai renuntat la simtiri, la clipe, la cei pe care ii iubesti, dar poate mai cu seama la tine insuti. Atunci cu siguranta vei deplange ca ai pierdut totul si nu ai castigat chiar nimic. Ce inseamna cateva zile intr-un calendar daca tu nu ti le amintesti, daca sunt mizerabile si aburinde si daca te vei intoarce si mai chinuit la realitate? Sincer, exista mereu o solutie. Trebuie sa fie! Gaseste-ti o solutie! Eu cunosc una care m-a salvat intotdeuna, iar daca tu nu o apreciezi inseama ca simplu nu ii cunosti puterea: Roaga-te! Sper ca o sa fii mai bine, incepe din nou sa crezi in tine, sa crezi ca tu ai dreptul la fericire si la viata, sa te increzi ca atunci cand vei vedea ceva ascutit sau vreo seringa nu te vei transforma in propriul tau calau. Pe bune, poti mai mult de atat! Fii omul extraorinar care poti fii!

5 răspunsuri:
| TheBloodyRoses a răspuns:

Jeleuri. Drogurile-s pentru fraieri care nu se pot descurca-n viaţă şi fug de probleme şi sinuciderea e cam acelaşi lucru. Prefer un jeleu şi să mă gândesc de două ori înainte de-a face vreo prostie ca cele menţionate mai sus.

| Denis777 explică:

Chiar am fost miscat de unele raspunsuri

| Alexutsza a răspuns:

Viata, libertate, iubire, prietenie, fericire.

| just4ecko a răspuns:

Viata! Sinuciderea nu este un raspuns, iar drogurile... E-i bine. sunt o moarte lenta dar sigura.
Sfatul meu este sa-ti deschizi ochii, sa vezi dincolo de granite si sa iti traiesti viata asa cum trebuie