| SuperSaiyan4 a întrebat:

De ce oamenilor le plac lucrurile vechi, cand exista lucruri noi care sunt mai bune?

20 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu tot ce este nou este si bun prin definitie. De unde-ai scos truismul asta?
De pilda, spune-mi si mie cu ce e mai buna o carte noua, editata pe calculator si doldora de greseli fata de editia princeps?
Oamenii au tendinta de a se atasa de obiecte vechi, pentru ca acestea le starnesc amintiri placute.
In plus, daca un obiect vechi e complet functional, de ce sa-l inlocuiesti cu unul nou?
Tu, daca ti se strica mouse-ul, cumperi un calculator nou?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

-De multe ori lucrurile vechi sunt de 100 de ori mai frumoase si mai bune decat cele noi!
-Sau sunt unicat!
- Nu se mai gasesc!

| KodrutZ a răspuns:

Ai pus botul la marketing? Tie cum ti se pare un telefon mai bun - sa reziste la socuri/intemperii, sa poti vorbi la el si sa te tina bateria 10 zile, sau sa aiba 1500 de functii din care folosesti 10, putere de calcul cit un calculator bun din 2000, insa sa fie fragil ca un ou si sa trebuiasca sa il incarci zilnic?

| Purgatoriu a răspuns:

Păi asta e! Că lucrurile vechi sunt mai bune decât cele noi. Dar oricum, e discutabil. Mi se pare că întrebarea ta poate avea mai multe sensuri.

| Wøodenpints a răspuns:

Ca de exemplu? Dă-mi un exemplu de lucruri noi care să fie mai bune decât cele vechi.
În primul rând cred că ar fi pasiunea oamenilor pentru frumos din trecut, care în prezent se regăseşte în cea mai minimalistă şi abstractă formă.
Da, între un Pentrium 2 şi un PC din zilele noastre, aleg PC-ul cel mai nou, dar ăsta este doar progresul tehnologic şi nimic mai mult.
Dar între un Ford Mustang din 1967 şi Dacia Lodgy, aleg Ford-ul fără să stau prea mult pe gânduri.

| WhatheWow a răspuns:

Doar trei motive stau la baza neînlocuirii unor lucruri vechi cu unele noi.
În primul rând valoarea sentimentală a acestora; după care lipsa înțelegerii funcţionamentului celor noi și ultimul, lipsa banilor.

| Delicacy a răspuns:

Eu consider contrariul.Sunt de părere că lucrurile vechi sunt mai bune, dovadă că cele moderne s-au constituit pe baza celor "depăşite"şi nu s-au îndepărtat niciodată de la acestea.De fapt, noul nu prea există.Ca ceva să fie nou, nu trebuie să conţină nici o altă influenţă clasică, veche.Or, noul se clădeşte mai mult pe baza vechiului.Nu cred în lucruri noi, ci doar într-o îmbunătăţire sau adaptare a celor vechi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numesc colectionari.Si me mie mi plac lucrurle vechi, fiecare are boala lui.

| mola a răspuns:

In trecut, oamenii aveau lucruri diferite decat cele din prezent. Si se zice ca lucrurile vechi sunt cele mai importante, ca ele au influentat viata omului.

| MetalForever a răspuns:

Pentru ca multe obiecte vechi, cum le spui tu, sunt rare.Si de aceea lumea e pasionata de ele.
Vezi tu, in Assassin's creed 2, 3 si Revelations(cand esti cu Ezio)-ai multe arme interesante(nu zic ca Altair nu are arme ''interesante'',dar ale lui Ezio sunt mai noi-vezi, exemplul perfect, pe vremea aia ceva vechi nu valora mai nimic, pentru ca nu a explodat tehnologia in halu asta, cum e in sec.21)
Ma intelegi? Multi oameni vor sa scoata bani dintr-o afacere cu lucruri vechi,dar, vezi tu, cele mai bine vandute si cautate sunt cele din razboaiele mondiale, Evul mediu si antichitate-cele din perioada Victoriana nu sunt foarte cautate, deoarece multe sunt copii ale entichitatilor-iar cele din primul si al 2-lea razboi mondial se cauta pentru ca, gandeste-te tu, cati oameni nu si-au mai adus armele acasa.

| iSimo a răspuns:

Lucrurile vechi sunt cele mai originale, iar cele noi sunt facute dupa cele vechi. odata ce un om s-a invatat cu un lucru vechi e greu sa-l deobisnuiesti fiindca face parte din viata lui tongue

| foreveryou a răspuns:

Lucrurile vechi sunt mult mai originale, elegante happy

| Alecsandra95 a răspuns:

Sunt oamenii care nu vor sa faca parte din "noutate" sa zic asa... cei care vad placerea in lucruri vechi care nu iti ofera multe posibilitati, dar care lor le plac... nu sunt de condamnat, parerea meahappy.
Sunt multe lucruri "vechi" care sunt mult mai ok decat cele noi...sau au o semnificatie... sunt multe motive. happy

| Alecsandra95 a răspuns (pentru Alecsandra95):

Si da, sunt mult mai originale!
de fapt ele sunt cele originale... cele "noi" sunt doar copii. happy

| DauFinPreaDivin a răspuns:

Pentru ca sau obisnuit cu cele vechi

| funnyboy a răspuns:

Depinde si cati bani are omu si in loc sa pastrezi o vaza antica care valoreaza o gramada de bani de ce nu cumperi una noua?

| rameshwaram a răspuns:

Ia incerca sa faci o comparatie intre cele vechi si cele noi poate vezi frumusetea, cauta de exemplu corpuri de iluminat antice(candelabre, sfesnice) compara aspectul cu cele de azi, apoi lucrurile vechi au o finete aparte, sunt deosebie, multe unicat sau foarte rare, te.ai intrebat vreodata de ce vinul vechi e mai bun, si azi se fabrica vin, dar nu oricine isi permite sa bea un vin bun adica si vechi, apoi obiectele vechi au o incarcatura spirituala sa zicem, alti le privesc ca pe o pasiune si crede-ma e una costisitoare dar si interesanta

| Ramonne a răspuns:

Nu tuturor.dar cele vechi sunt pline de amintiri

| EvelinutzaEvelinEvelinaEvelaynEvelineEvelinEve a răspuns:

Paii poate pentru ca sa atasat si sa obisnuit de lucrurile vechi, si poate ca ii e ciudat sa incerce lucrurile noi.happy

| Tavy_Ileni_1998 a răspuns:

Lucrurile vechi sunt cateodata frumoase cateodata naspa sau sunt foarte vechi si peste 2-3 ani vor deveni artefact laughing funda big grin