| Coquiina a întrebat:

De ce oamenilor nu le plac conflictele? Multe lucruri bune pot iesi dintr-un conflict. Si mai ales, iti dai seama cum e cu adevarat o persoana atunci cand se cearta cu tine.

24 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Conflictul nu aduce nimic bun intre doi sau mai multi oameni. Este doar o arma distructiva, indiferent din ce perspectiva te uiti.

Eu iubesc o dezbatere buna, dar din moment ce incepem sa avem un conflict, incepem si sa ne injosim ca persoane.

"Iti dai seama cum e cu adevarat o persoana atunci cand se cearta cu tine." - fals. O persoana cand se cearta, nu poate gandi lucid, asa ca incepe sa spuna niste aberatii fara sens, care de fapt nu il descriu ca persoana, dar le spune din cauza tensiunii si nervilor.

Conflictul nu e o metoda de socializare admirabila.

| Coquiina explică (pentru Speed99):

"O persoana cand se cearta, nu poate gandi lucid, asa ca incepe sa spuna niste aberatii fara sens, care de fapt nu il descriu ca persoana, dar le spune din cauza tensiunii si nervilor."

pai tocmai la asta m-am referit.
in momentele astea vezi cum e cu adevarat o persoana si cat e de desteapta, daca e capabila sa-si sustina argumentele si fara sa o ia pe aratura sau sa inceapa sa inventeze prostii despre celalalt. (cum ca ar fi frustrat, asta e exemplul universal ce ii caracterizeaza pe oligofreni fara argumente)

cand esti capabil sa fii lucid in astfel de momente si stii cum sa reactionezi, este o dovada incontestabila de inteligenta.
nu lasi tensiunile si nervii sa te transforme intr-un penibil mancator de maro, gen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

""Iti dai seama cum e cu adevarat o persoana atunci cand se cearta cu tine."" De fapt, e cat se poate de adevarat. Incearca sa scoti din sarite o persoana si la nervi nu mai tine cont de nimic si iti va spune verde in fata. Adevar mai pur de atat nu vei avea niciodata.

| Drimmero a răspuns:

Daca din acel conflict stii sa inchizi gura celui sau celei cu care te certi, inseamna ca te duce bibilica,, de multe ori se lasa si cu bataie din conflict, cuvantul doare mai mult decat o palma, tu trebuie sa fii cerebral si sa le inchizi papagalilor gura, ei daca vor ridica tonul, tu ii astupi prin inteligenta si se vor dizolva singuri/

| Fatamuntilor a răspuns:

Tocmai de aia.
Eu daca ma cert cu tine, nu vreau sa afli ca de fapt sunt o scorpierolling on the floor
Unora le frica sa i sa spuna adevarul, e neplacut!

| LoveSleep a răspuns:

Ești frustrată.

| Clorox a răspuns:

Teoretic un conflict nu aduce nimic bun, practic... E amuzant in unele situatii. Se zice ca ar trebui sa fim la un nivel mai ridicat si sa renuntam la conflicte si la batai pentru ca nu mai traim in trecut. Din pacate inca ne batem ca maimutele laughing

| Mayar a răspuns:

Pentru ca toti oamenii sunt super incapatanati si doar ti-i pui in cap. Cel putin asta am observat eu ca se intampla de fiecare data intr-un conflict.

| PersonajFictiv a răspuns:

"Si mai ales,iti dai seama cum e cu adevarat o persoana atunci cand se cearta cu tine ".
O persoana care te minte si nu iti spune ce are de spus pe fata si doar sub tensiune are curajul sa iti spuna sau cand e beata,da,genul asta de persoane fac asta.
Mai sunt si persoane care au coloana vertebrala si cand au ceva de spus si le superi cu ceva,iti spun direct fara ocolisuri,nu trebuie sa se ajunga la o cearta ca sa aflii ceva de la ele.

De ce ti-ar place un conflict? Inteleg sa nu dai inapoi daca trebuie sa ai unul, dar de ce sa zici ca iti place?
Doar frustratii si oamenii tristi se bucura de astea ( si prosti ), de obicei aia care se baga in viata altora fara absolut niciun motiv.
E necesar conflictul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa iti placa.
Poti sa il consideri un medicament amar, nu trebuie sa iti placa.

| PersonajFictiv a răspuns:

"daca cineva foloseste cuvantul frustrat, deja e prost" laughing
Depinde de context, sunt oameni care se cearta ca sunt frustrati, care au mintea in toate directiile si nu stiu ce vorbesc nici ei, dar se razbuna pe altii ca au ei alte probleme.
Doar dintr-un cuvant poti judeca o persoana tu hm?
"Subiectul intrebarii mele nu e pentru orice prost boring si anost care prefera linistea in relatii "
Subiectul intrebarii tale e exprimat foarte vag.

| PersonajFictiv a răspuns:

Mneh,tu esti prostuta.

"Intrebarea mea nu se adreseaza unor astfel de persoane", pai si ce? Ti-am zis eu ca se adreseaza cumva? laughing
Exemplu ala cu oamenii care folosesc cuvantul frustrat era pentru a te face sa intelegi ca daca faci pe altul frustrat nu esti prost ci esti realist ( citeste exemplu iar).

Nu, nu te-am facut prostuta decat acum.
Da, poti judeca o persoana dintr-un singur cuvant, dar o judeci prost.

| syd a răspuns:

Oamenii nu suporta adevarul despre ei
Iar lumea in general oricum e proasta

| syd a răspuns:

Si acum ce vrei, sa ma faci de rusine in public?

| syd a răspuns:

Doar tus negru am

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei e unu care castiga si unu care pierde in astfel de situatii. Ghici de ce nu le place la multi conflictele.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Am incercat sa citesc o carte despre asta, dar...sunt o lenesa.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Omul este in esenta o fiinta conflictuala. Nu stiu de unde ai tras concluzia asta cu "oamenilor nu le plac conflictele".
fara conflicte nu exista intrecere, iar fara intrecere nu exista avansare (in orice plan).

| Coquiina explică (pentru KronstadtResurrection):

"Nu stiu de unde ai tras concluzia asta cu "oamenilor nu le plac conflictele". "

umm...din interactiunea cu oamenii?

eu mereu trag concluzii pertinente din ceea ce experimentez.
acum depinde de ce oameni a intalnit fiecare, dar in majoritatea cazurilor, eu am dat de oameni care fugeau de confruntari argumentative profunde, pentru ca nu-mi faceau fata.
sunt mai multe tipuri de conflicte, am explicat mai in detaliu mai sus la ce anume ma refer exact.

in rest, de acord cu ce ai zis.

Răspuns utilizator avertizat
| Shambler a răspuns:

Conflictul dintre Gentili e arma preferata a evreilor.