| EmaS a întrebat:

De ce se intampla lucruri bune oamenilor rai, si lucruri rele oamenilor buni?

Răspuns Câştigător
| heyromania a răspuns:

EmaS scuza-ma daca te supar dar cu intrebarea asta tocmai ai pacatuit si iti spun si cum "Ai cartit la Dumnezeu, spunand ca oamenilor pacatosi li se intampla bine, si oamenilor buni rele". Un pasaj dintr-o epistola (numai stiu exact care) : " Ati auzit de Iov, si de sfarsitul lui harazit de Domnul". Trebuie sa ai rabdare precum Iov spunea : Dumnezeu a dat, Dumnezeu a luat, Fie numele Domnului binecuvantat."

28 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Da, să ştii că la asta mă gândeam şi eu. Adică, sunt mii de copii nevinovaţi sau mulţi oameni buni, credincioşi şi care îi ajută mereu pe alţii, dar mor într-un cutremur, bolnavi de cancer sau cu alte boli grave. Sau ies din casă şi li se întâmplă ceva rău.
Ema, dar unde e Dumnezeu? De ce nu e acolo pentru ei să îi ajute?

| EmaS explică (pentru aliceinchains):

Draga mea, Dumnezeu este exact in acelasi loc unde era si atunci cand Fiul Sau murea pentru tine.

| aliceinchains a răspuns (pentru EmaS):

Nu are nici o legătură cu ce vorbeam noi aici. Eu spuneam de săracii copii care mor și nu au nici o vină, pe care Dumnezeu se pare că nu îi ajută deloc, deși ar putea.
Și chiar așa, ce tată și-ar da copilul să fie chinuit și omorât?
Off-topic: Ema dragă, mersi că m-ai scos de la ignore, pentru că deși te puteam vedea, dar nu îți puteam răspunde, mie îmi ești simpatică și mereu mi-ai fost, cu tot cu habotnicismul tău, tot așa rămâi, simpatică. Really.

| EmaS explică (pentru aliceinchains):

Draga mea, nici eu nu pot sa fiu suparata mult timp pe cineva, imi trece repede. Chiar daca avem opinii diferite, trebuie sa sa fim toleranti! Sa ai o zi faina!winking

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

> cand Fiul Sau murea pentru tine.<
EXACT! Adica in fanteziile celor care cred in Mos Craciun!

| Toluk19 a răspuns:

In primul rind nici un om nu este bun in fata Lui Dumnezeu.
Lucruri rele se intimpla oamenilor pentru ca Dumnezeu vrea ca ei sa se intoarca. Suferinta e o mare intelepciune de la Dumnezeu.

| EmaS explică (pentru Toluk19):

Ai dreptate, suferinta ne apropie mai mult de Dumnezeu, ne transforma, ne face mai asemanatori cu Domnul Isus, ne ajuta sa aducem roada Duhului Sfant in viata noastra.

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

> Ai dreptate, suferinta ne apropie mai mult de Dumnezeu, <
Deci daca o sfeclesti din cauza ca refuzi sa gandesti si sa rationezi corect, tu cauti solutia crezand in Micky Mouse si refuzi sa gandesti in continuare?
Te mai miri ca te bate Dumnezeul din tine care este ratiunea si constiinta ta?
Poi orice om normal trebuie sa asculte de vocea ratiunii si a constiintei sale si nu sa astepte ajutor din Disneylandul ceresc in care Micky Mouse este Dumnezeul infantilor care inca nu au invatat sa gandeasca!

| spookydrums a răspuns (pentru EmaS):

"Suferinta ne apropie mai mult de Dumnezeu"... Spune asta celor din Afrifca, in timp ce mor cu sutele pe zi, neavand nici o cunostinta despre crestinism. Unde e apropierea de Dumnezeu aici?

| EmaS explică (pentru Dorugar):

Orice lucru bun si ajutor vine de sus.Eu imi fac partea mea, iar El este cel ce ma ajuta, imi da sanatate si resursele necesare ca sa realizez dorintele si nevoile mele.

| spookydrums a răspuns:

Ok, Dumnezeu face in asa fel incat oamenilor buni sa li se intample lucruri rele si viceversa, pentru ca in viata de apoi sa ii astepte rasplata. Si daca in Viata de Apoi nu e de fapt nimic? Daca ai rabdat toata viata o suferinta crunta cu speranta ca "dincolo" ai sa o duci mai bine si de fapt nu e nimic? De ce trebuie sa traim in neajunsuri? Viata este facuta sa fie abundenta, nu vad unde e pacatul in toata treaba asta, de ce voi crestinii tot insistati pe suferinta si pe lipsuri? Suntem responsabili cu ce ni se intampla in viata noastra. Doctrina crestina impune sa va supuneti, sa fiti mereu umili, va tarati prin mizerie si va injositi cersind mila si crutare. Fundatia credintei voastre e frica si injosirea. Religia asta este o sclipire de geniu pe care o respect, daca m-as intoarce in trecut, probabil as creea-o din nou.

| Anecherry a răspuns:

E asta o regula generala? Eu cred ca totul se bazeaza pe fenomenul actiunii si reactiunii, cauza-efect.

| M25M a răspuns:

Repercusiunile actiunilor oamenilor nu are nici o legatura cu divinitatea, totul se intampla pe principiul cauza- efect. Modalitatea in care alegi sa actionezi prin functia CEREBRALA, va aduce anumite consecinte.
Daca in ultima instanta vom fi judecati si daca ne vom cai si vom cere iertare tot vom ajunge in rai atunci logica "suntem testati sau suntem pusi la incercare" este foarte inepta.

| Dorugar a răspuns:

Pentru ca acei oameni "buni" si-au vandut sufletul Diavolului care le-a luat mintzile si daca nu ai mintea la purtator ci intr-o carte cu minciuni, nu are cum sa vina binele peste tine, ci doar raul!

| EmaS explică (pentru Dorugar):

Dumnezeu lasa soare si ploaie si peste cel bun si peste cel rau. Unora le este incercata credinta. Avem exemplu pe Iov."Dar Dumnezeu Isi arata dragostea fata de noi prin faptul ca, pe cand eram noi inca pacatosi, Hristos a murit pentru noi" (Romani 5:8). In ciuda naturii rele, pline de pacat si neascultare a oamenilor, Dumnezeu totusi ne iubeste. El ne-a iubit atat de mult incat S-a dat pe Sine la moarte pentru a lua pedeapsa pentru pacatele noastre (Romani 6:23). Tot ceea ce trebuie sa facem este să credem în Isus Hristos (Ioan 3:16; Romani 10:9) pentru a fi iertati si pentru a primi promisiunea unui camin in cer (Romani 8:1). Ceea ce meritam = iadul. Ceea ce ni se ofera = viata vesnica, numai cu conditia de a crede.

| Delicacy a răspuns:

Cine spune că nu se întâmplă lucruri rele si oamenilor răi? Se întâmplă, doar că lor nu le pasă.

Răspuns utilizator avertizat
| catalynx a răspuns:

Teoria mea este asta. Lucruri rele se intampla pentru ca noi sa fim aproape de Dumnezeu, aceste lucruri sunt si teste asta pentru a vedea cat ii suntem noi de fideli lui, insa te asigur ca Dumnezeu nu o sa lase sa duci mai mult decat poti. Dumnezeu inseamna bunatate deci nici noi nu ducem lipsa de ea. Daca Dumnezeu nu era bun la cate am patit in viata asta nu cred ca reuseam de unul singur, sunt zile care din sesnin simt o fericire foarte mare si asa din sesnin fara sa fac ceva simt asta in suflet. Cine este alaturi de Dumnezeu este calm, intelept si aparat. Dupa cum am zis Dumnezeu asta pentru a ne testa si pentru a ne intoarce la el adica pentru a fi aproape de el fiindca omul cand da de bine uita de tot chiar si de Dumnezeu. Dumnezeu foloseste bunatatea si pentru cei rai deoarece el ii iubeste si pe ei si incearca sa-i aduca la credinta fiindca oricat ai pacatuit daca te caesti Dumnezeu te iarta si iti mai da o sansa.

| Pufuletica98 a răspuns:

Pentru ca, asa cum zice Biblia, Bunul Dumnezeu ofera greutati numai persoanelor speciale!winking

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Pufuletica98):

Încă te mai consolezi cu asta?
Nu sunteţi speciali, sunteţi doar o turmă de oi care au impresia că e bine să te chinui toată viaţa, pentru că răsplata va fi după ce mori. Sunteţi amuzanţi, îmi place să râd de voi, de religia voastră şi de presupusul vostru dumnezeu.

| Anecherry a răspuns (pentru Pufuletica98):

Adica discrimineaza?

| Raynn a răspuns (pentru Pufuletica98):

Spune-i unui pusti cu cancer ca asta e darul lui de la dumnezeu, pentru ca e "special".

Sper sa te scuipe intre ochi!

| Tinna22 a răspuns:

Buna! Iti spun eu de ce: oamenii buni sunt pusi la incercare prin lucrurile acestea rele pe care i le da Dumnezeu, iar oamenilor rai li se intampla lucruri bune pentru a deveni oameni buni, acestia fiind si ei supusi la incercari grele. Funda? :*

| phantomitza a răspuns:

"Bune" oamenilor rai nu prea exista adica ei sunt robiti de pacat si lucrurile materiale adica tot ce-i din lume considera bun, dar de fapt starea lor sufleteasca e la pamant. Lucrurile rele de fapt pentru oameni buni, oameni duhovnicesti sunt bune, pentru ca Dumnezeu ii incearca pe cei pe care-i iubeste si prin lucrurile astea "rele" le exerseaza smerenia si ii indeparteaza de pacate si incearca sa-i apropie mai mult de El.

| SomeRandomDude a răspuns:

Sa stii 1 :Cand esti bun esti prost. al doilea Oameni rai is ajutati de noi aia buniwinking

| troller19 a răspuns:

Nu sunt nici cu "Dumnezeu te incearca" nici cu"Dumnezeu nu exista idiotilor, voi va faceti rau cu mana voastra".Tot ce iti pot zice, din ce am vazut e ca....shit happens, adica "Cine are noroc, are.Cine n-are...n-are".