| blondissima a întrebat:

De ce oare, deseori criticam exact ceea ce nu intelegem?

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că este ceea ce nu înţelegem.

Este ceva ce ne depăşeşte, ne sperie, ne revoltă şi ne face (pe unii dintre noi) să reacţionăm agresiv, să facem pe Gică Contra. În loc să conştientizăm că n-am înţeles şi să încercam să înţelegem, preferăm să atacăm acel ceva, declarându-l a fi fals sau stupid. Ne mascăm propria ignoranţă.

NOname
| NOname a răspuns:

Hey, băieţi, sunteţi doar în stare de negare.
Încă n-aţi înţeles, că n-aţi înţeles, atât.winking

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Întreabă-i asta pe habotnicii creştinopaţi cu 4 clase care critică ştiinţa, cunoaşterea, homosexualii, necredincioşii, rockerii, evreii, musulmanii şi tot ceea ce nu se încadrează în tiparul lor îngust şi în viziunea lor semi-inexistentă despre viaţă şi moralitate.

Întreabă-i pe ei poate-ţi răspund ţie. Eu nici dacă mă bag creştinopat "stealth" tot nu pot să aflu răspunsul la întrebarea asta.

Alekum salam.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

De ce oare ne supraestimăm şi considerăm că postările noastre sunt atât de pătrunzătoare încât ceilalţi nu le înţeleg şi de aceea apelează la critică?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Blondissima,
Regret că n-ai sesizat diferenţa între postările noastre. Tu, când ai folosit persoana I plural, "te-ai inclus şi pe tine". În schimb, eu mă refeream doar la persoana ta.
Te supraapreciezi când nu e cazul, crezând că un joc de cuvinte plasat într-o postare care se dovedeşte a fi irelevantă, ne impresionează şi te face să pari mai ageră la minte.
Din această cauză ai impresia că postările tale sunt atât de inteligente, iar noi le criticăm pentru că nu le înţelegem.
Mai lucrează puţin la noţiunile de ironie/sarcasm, poate-ţi iese data viitoare.
P.S.: "Poate" e cuvântul-cheie!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Blondissima,
Bineînţeles că n-ai postat la categoria,, Totul despre TPU.ro",iar asta pentru că ai socotit că întrebarea ta este una filosofică. Păi dacă tot o ardem în,,filosofii", îl citez şi eu pe Locke, însă schimb contextul:
Mintea ta este,, la fel de goală ca o tablă pe care nu este scris nimic înainte de a intra profesorul în clasă."
Te rog, spune-mi că ai înţeles măcar pentru o fracţiune de secundă unde am dorit să ajung scriind citatul ăsta.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Blondissima,
Eu m-aş bucura dacă nu te-ai mai folosi de replicile mele atunci când încerci să mă ironizezi, nu de alta, dar nu reuşeşti decât să îmi demonstrezi că termenul de "ignorantă" ţi se potriveşte ca o mănuşă. Vorbeşti despre Socrate, dar dacă te întreb cine l-a numit pe acesta "glob de foc", eşti în stare să-mi răspunzi că filosofii naturii (presocraticii), iar dacă îţi cer să-mi spui în ce constă ironia socratică, mă vei ruga să mă uit pe profilul tău, încercând să mă faci să cred că tu doar simulezi ignoranţa pentru a-i face pe cei din jur să-şi folosească raţiunea.
Spre deosebire de tine, o să-ţi demonstrez că am înţeles ceea ce ai dorit să spui prin vorbele lui Socrate, însă printr-un citat improvizat :
Eşti atât de simpatică când vrei să pari modestă, dar atât de naivă crezând că eşti înţeleaptă!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Blondissima,
Tu aşa faci când vrei să afli informaţii despre un anumit filosof? Nu am nevoie să dau un search pe google, pentru că am citit despre Locke (altfel nu îl mai aduceam în discuţie). Bineînţeles că vorbea despre experienţă, pentru că atât el, cât şi Berkeley şi Hume erau empirişti.
Ţi-am zis, mai încearcă! Odată şi odată poate îţi iese şi ţie o ironie bună.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nenea',
Şi cum stă treaba?

| harciog a răspuns:

Facem si noi ce este mai usor.

| wales a răspuns:

De ce omul ridică tonul atunci când nu are dreptate sau apelează la insultă atunci când și-a epuizat toate argumentele, rațiunea lui fiind depășită?
Simplu, pentru ași masca neputința, limitele, din mândrie, frica de a pierde în faţa altora etc.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Criticam fix ceea ce nu ne convine, fie ca intelegem ori ba, fie ca ne prefacem ca nu intelegem!

| miradoniz a răspuns:

hee hee întrebarea asta implica o idee interesantahee hee și anume ca nu criticam ce înțelegemhee hee asta e ilogic-un economist,de exemplu are o mulțime de critici de adus unui sistem economic prost condushee hee tocmai pentru ca înțelege problemele, cred euhee hee oamenii din jurul tău critica ceea ce nu înțeleg? știu cum e, dar se explica prin acțiunea însăși:nu înțeleg și atât.deci sunt poate în defensiv.Dar exista o diferență clara între o poziție defensiva și o critica, dacă nu ma înșel...

| miradoniz a răspuns:

@NeneaSmith nu înțeleg ce vreți sa spuneți; dacă toata lumea ar fi gândit asa,sclavia nu ar fi fost niciodată oficial abolita în anumite tari; în general, lupta pentru drepturile omului nu ar avea sens...dar poate vreți sa spuneți ca acceptam tot ce înțelegem pe deplin? tot nu sunt de acord, pentru ca empatia nu înseamna neapărat acceptare:pot sa înțeleg perfect motivul unei crime; în locul lui nu as face neapărat același lucru.

| miradoniz a răspuns:

@NeneaSmithhee hee nici nu știu de unde sa încephee hee sau dacă are vreun rost! poate ai încercat sa exemplifici "a critica fără a înțelege"?!(orice "dialog de surzi" are niște motive clare:pentru unul de a vorbi, chiar și în van, pentru celalalt de a respinge o poziție diferita; încă o data:înțelegerea este diferita de acceptare )

| blondissima explică:

@kron, nu repet ce-am spus deja intre patru ochi.
@bogdan26, "Kronstadt are dreptate"- De cele mai multe ori, dar nu intotdeauna.
" nu generaliza pentru ca sunt destule persoane care nu crititica ceea ce nu inteleg.Si eu fac parte din categoria asta."
Vorbesc despre cei care chiar o facem, recunoastem si incercam sa intelegem de ce.
@ÉrotiqueConseils, Cand am intrebat folosind persoana I plural, m-am inclus si pe mine. Daca nu se intelege, specific acum.
Mai are sens intrebarea ta? Unde-i superioritatea cand ma bag in aceeasi oala?

| blondissima explică:

@ÉrotiqueConseils,Cred ca n-ai sesizat ca n-am postat la Totul despre TPU, deci implicit nu ma refer la postarile mele blondissime. Atunci ai fi fost indreptatita sa intelegi ce-ai inteles, acum nu.

P.S. Daca ti-as da dreptate, in contextul asta, tot ce mi-ai spus e doar o demonstratie a ceea ce intreb.

| blondissima explică:

@NeneaSmith, nu stiu. O fi o noua moda?

| blondissima explică:

@ÉrotiqueConseils, " Eu stiu ca nu stiu nimic. " - Socrate

P.S. " Te rog, spune-mi că ai înţeles măcar pentru o fracţiune de secundă unde am dorit să ajung scriind citatul ăsta."

| blondissima explică:

@ÉrotiqueConseils, Da un search pe Google si vezi ce zicea Locke al tau despre cunostinte si experienta.

http://musicthoughts.com/t/261

Ai sa mai traiesti, ai sa mai cresti, si te va invata viata tot ce-ai citit.

P.S. Eu nu ma mai obosesc sa-ti mai raspund, ca oricum le stii pe toate. Vorbeste tu singura cu mine, ca si asa stii si ce raspund, si cum, si de ce, si pentru ce. Sa fii cuminte si cu minte!

| Bogdanux a răspuns:

Kronstadt are dreptate, nu generaliza pentru ca sunt destule persoane care nu crititica ceea ce nu inteleg.Si eu fac parte din categoria asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu generaliza. Te rog sa vorbesti doar in numele tau, sau dand exemple clare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii o fac pentru ca asa sint obisnuiti, stiu doar sa critice.Altii o fac inconstient,fara sa gindeasca.Cel mai rau esta cid o fac cu rea vointa, mascind incompetenta de a intelege ceva; in loc sa ceara ajutor sau explicatii, prefera sa critice.Nu poti baga "minte"in capul omului cu sila.Numai bine.

| ymary a răspuns:

Unele persoane critica pentru ca asa sunt obisnuiti, sa-i critice pe altii chiar daca nu inteleg despre ce e vorba doar pentru a parea ei mai presus de restul lumii.straight face Funda te rogpuppy dog eyes!