NOname
| NOname a întrebat:

De ce omorâm oamenii, care au omorât oameni, pentru a demonstra oamenilor, că nu trebuie să omorâm pe nimeni?

72 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu omorâm oameni, care a omorât oameni, pentru ca a omorât oameni, ci omorâm oameni, care a omorât oameni, pentru ca sunt neoameni, pentru a demonstra oamenilor, care sunt neoameni, ca nu trebuie sa omoare pe nimeni.

| Hombre a răspuns:

Ioandelasal, apropo de paradox, frumos spus "dreptul la viata", al cui drept la viata!? al aceluia care a luat viata!? insa te intreb si te rog sa-mi raspundă, doar omul @ioandelasal,(nu juristul) dreptul mortului unde si care este?

| Hombre a răspuns:

"Frica pazeste pepeni" zice o vorba din batrani, iar la violenta trebuie raspuns ca atare, cu pedepse dure. Degeaba o ardem cu gradul de civilizatie, iata ce a facut dezaxatul ala din Norvegia care este o tara civilizata, a luat viata la 91 de omeni din prima, inca vreo 20 de cretinoizi si rareste populatia Norvegiei. Unde sunt sustinatori convingeri cu vorbe blande? Hai iesiti la interval si bagati versete din biblie si alte filozofii. Vreau sa vad fetele voaste cand va zbarnaie gloantele pe la cur si cum stati calmi si ii citiţi bestiei psalmi.

| Hombre a răspuns:

@georgiana, nimic nu pricepi din realitatea vietii, esti refugiata in ale credintei atat de mult incat ai inteles ca eu vreau o lume unde se aplica 100% regula frici. Bati campii, eu sustin inasprirea pedepselor din legile existente, bine ca nu te-ai nascut in timpul inchizitiei, psalmul pe care l-ai scris trebuia sa-l citesti indoctrinatului fundamentalist crestin din Norvegia cand ii impusca pe copii aceia, acum erai la morga cu psalmii cu tot.

NOname
| NOname explică:

Mulţumesc, elena! Mă bucur că reuşeşti să vezi lucrurile în ansamblu şi în perspectivă şi să priveşti dincolo de cuvinte.

Acelaşi lucru pot să spun şi despre tine, RainUmbrella.
...11 ani?! Wooow! Incredibil! Impresionant!
Respect părinţilor care te-au crescut!

| Vizitiul a răspuns:

"Pentru a demonstra ca pute (ti) a "plagiat".

| Vizitiul a răspuns:

Kronstadt Ti-ar placea daca mi-ar placea sa te omor big grin?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

De ce nu omorâm oamenii care vor să omoare oameni? Pentru a demonstra oamenilor că nu trebuie să omorâm pe nimeni?
Dacă " a omorî" era la propriu, şi nu la figurat...

| harciog a răspuns:

Ptr ca nu ne place sa recunoastem ca societatea e bolnava pentru ca facem parte din ea.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Probabil pentru ca o injectie letala e mult mai ieftina decat "cazarea" pe viata a unor criminali. Chestie de "capitalism salbatic" si de cinism economic.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este un paradox, nu? Statele care o mai fac, din ce in ce mai putine, nu respecta porunca biblica si nu respecta nici un drept fundamental, dupa mine chiar cel mai important: dreptul la viata. Numai bine!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca te referi la pedeapsa cu moartea, atunci ii omoara ca sa demonstreze ca daca faci rau, o patesti rau. Eu as fi de acord cu reintroducerea acesteia, pedepsele in Romania sunt mult prea blande. Desigur, e usor sa vorbim despre dreptul la viata al tuturor oamenilor si despre morala crestina, cand intotdeauna copii altora ( si nu ai nostri ) sunt violati si ucisi in chinuri groaznice, sau cand parintii altora ( si nu ai nostri ) sunt atacati in propria casa si ucisi pentru a li se fura 30 Ron.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@Hombre, prietenul meu drag de conceptii, ce puteai sa raspunzi? Bravo, bre!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@emy, mama, sarmanii ce viata grea au, papica de trei ori pe zi pe banii Statului, televizor, jucat carti. Sarmanii de ei, mi s-a scurs o lacrima din coltul ochiului...

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Furia este mare dar și ai mare când cineva i-a viața unei persoane dragi ție și reacția este moarte pentru moarte!
Pa, pa.

| thealchemist a răspuns:

Din ipocrizie, la fel soldatii sunt eroi daca omoara inamicul, numai soldatii de partea cealalta, cei ce ne omoara pe noi sunt criminali.

| miradoniz a răspuns:

m-ai făcut sa ma gândesc la cruciade, dar probabil ca te referi la pedeapsa cu moartea. Răspunsul e foarte trist:ca sa ne protejam.

| miradoniz a răspuns:

@Kronstadt nu sunt de acord:asta este ceea ce face omul din "natura (lui) umana"!

| miradoniz a răspuns:

@Nyx ce am spus eu? frica!

| miradoniz a răspuns:

@hombrehee hee și, ți-ar place sa trăiești întradevăr într-o lume care aplica 100% regula fricii? Oamenii vin pe lume având încredere(uite-te la copii)! cei din jur îi transforma,transmițându-le ceea ce au primit și ei! O decizie cu adevărat importanta luam în viata asta,dar o luam de n ori:acceptam ca lumea sa ne schimbe; ori refuzam aceasta schimbare, aceasta întărire a scoarței sufletului(știind ca o sa suferim din ce în ce mai mult de fiecare data).și dacă tot ai cerut un citat:"Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște"(+ "psalmii" explica cea mai dificila lupta din viata, cea interioara. Iisus i-a împlinit ca un simbol exterior al interiorului nostru)

| miradoniz a răspuns:

@Hombrehee hee efectiv,s-ar puteahee hee întradevăr,legile care se schimba ma interesează mai puținhee hee și,dacă as fi ajuns la morga mi-ai fi dus dorul, asta e?hee hee ia zi, când m-oi duce o sa vii la înmormântare?batting eyelashes)

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Nu consider ca am trebui sa omaoram PE nimeni,deoarece practic nu demonstram nimic nimanui...

Eu nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea,desi unii o merita(exemplu:cel care a fcaut masacrul din Norvegia,ce nu demonstra ce zici tu,voia doar sa arate "un fel" si repet "un fel" de auto-aparare, dar timp cat nu vorbesti cu niciun strain, esti in siguranta).

Oricum sper ca te-am ajutat happy

p.s.Intrebarea ta imi aduce aminte de Dexter love struck

| Eღilia62 a răspuns:

Ca sa le aratam ca dupa crima vine si pedeapsa.

| emy a răspuns:

Pentru ca suntem salbatici. Sunt si alte modalitati de a pedepsi un crimina. Eu cred ca inchisoarea pe viata este cea mai mare pedeapsa. In inchisoare au parte de niste tratamente... Cred ca ei ar prefera sa moara, decat sa fie tratati in felul acela groaznic.Asa ca. pedeapsa cu moartea nu e o solutie, decat pentru cei care nu gandesc.

| baru a răspuns:

Sall. Nimic nu este la intamplare. Intregul se joca cu noi. Mergem mai departe. Suntem multi. Foarte multi pe aceasta planeta.Toate razboaiele, calamitati naturale, etc. nu au fost la voia intamplari. Am fost si suntem incarcati cu energie pozitiva si negativa. Totul functioneaza de la plus la minus. Se pare ca nu mai exista calea de mijloc. Din nastere avem inclinatie sapre criminalitate. Toti suntem pasibili de crima. Aceasta este omenirea. Si cu bune si cu rele. Cei care nu mai au control si discernamant, ajung, la semenea actiuni si atitudini. Este mult de comentat, dar ma opresc. Pa!

| cosmin2344 a răspuns:

Urmaream un film istoric in care oamenii se omorau unii pe altii, si k de fiecare data, trebuie sa fie personaj pozitiv si negativ.implicat in poveste si convins de istoria evenimentelor,reuseam sa-mi doresc k scotienii sa ucida toti englezii,in toiul bataliei,camera de filmat,incepe sa se ridice usor,usor,deasupra acestor oameni nenorociti ce-si lua viata unul altuia,si tot ridicandu-se, la un moment dat nu mai distingeai care e unul si care celalalt, ceea ce vroia sa transmita regizorul era altceva.si eu intelegeam dincolo de cuvinte.fiecare in sinea sa lupta pentru o cauza dreapta,fiecare dintre ei era asteptat sa se intoarca acasa,de mama, de frate sotie sau copii, de ce Dumnezeu a inoculat in itele noastre aceasta spurcata dorinta de putere?

| claudia01 a răspuns:

"Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte." Desi nu ne place sa recunoastem majoritatea oamenilor asa gandesc...

caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara, nu cred ca omoram pentru a demonstra, doar pentru a se face dreptate, ceia ce la noi nu exista o asa lege, dar sa nu uitam ca de "omorat", o facem in fiecare zi, cand vrem sa facem rau cuiva, exact ca zicala: "Cu tacerea ii frigi pielea" dar noi Romanii, avem un talent de a supara seamanul nostru, ceva de nedescris, asa ca direct, s-au indirect, provocam durere omului de langa noi...nu stiu, zic si eu :d

| Claudiuu a răspuns:

Eu zic pentru ca cei ce au omorat o sa omoare in continuu daca o pedeapsa ca asta nu este inclusa. Oameni vor continua sa ucida fie daca noi dam sau nu exemplu, pozitiv sau negaativ.Multi spun ca cei ce omoara criminali incalca cel mai imp drept, cel la viata, dar nu se gandesc ca si ei au incalcat acest drept cei ce incalca un drept nu ar trebui sa fie deposedati de el?

| Ofiintă a răspuns:

Buna
In niciun caz, totusi optez pentru cei care au spus razbunare
pa, pa