| RAY a întrebat:

De ce omul are mereu tendința de a nega natura lui?

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca natura e nasoala si ne face mult rau.

| LPCTSTR a răspuns:

Speranta face din om un om mai bun, nu?
Faptul ca persoana este constienta ca pe viitor "orice e posibil", speranta este de moment si-i tine mai mult de cald ca sa nu vada ca nu face progres.
Deci, zic eu, daca este constienta ca "poate", fie silit, fie nesilit, de ce sa-si nege sperantele? Sperantele ca el poate fi mai bun, mai destept, mai puternic, mai etc.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Eu vorbeam de natura umana negata de catre umanitate care ne suprinde mereu

| Mosotti a răspuns (pentru LPCTSTR):

Speranta nefondata e halucinatie cumva! Nu pot sa sper ca voi putea zbura. Nu pot spera ca iau examenul daca nu stiu nimic si stiu ca e supravegheze cu 5 asistenti (cum e la fac Dimitrie Cantemir de ex).

Nu poti spera ca natura omului se schimba, deci nu poti spera ca poate fi mai bine. Natura umana face f mult rau si altora si celui care o poseda.

| raicard a răspuns:

Pentru ca nu-i place so recunoascalove struck