| thebeggar a întrebat:

Omul prin natura lui are o slăbiciune pentru simetrie?

8 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Are si pentru asimetrie, dar nu la fel de mare.Simetria e expresia monotonie, cam in orice.N-a stricat niciodata putin haos, putina dezordine.Sau cel putin, asa zic eu.Asa,are si pentru "numarul de aur", daca e sa consideram toata treaba dintr-un pdv anatomic, iar acolo - ioc simetrie.Cred ca avem o obsesie nu doar pentru simetrie, ci pentru tot ce se traduce in capsorul nostru prin frumos si estetic.Pentru estetic chiar toti avem.

| Woodenpints91 a răspuns:

Depinde la care om te referi. Da, simetria este un lucru frumos şi chestiile simetrice arată mai bine decât cele asimetrice.
Însă omul şi-a cam pierdut pasiunea lui pentru frumos.
Să fac şi o mică demonstraţie:

Arhitectura de acum 100 de ani: http://www.bucharestdailyphoto.ro/photos/2010/01/IMG_3392.JPG

Arhitectura din zilele noastre:
http://www.nrc-cnrc.gc.ca/......ique_1.jpg

Ceramică de acum câteva mii de ani:
http://www.2rism.ro/......uteni2.jpg

Ceramică din zilele noastre:
http://www.shandiz.ro/poze_prod/vaza%20laquer%201.JPG

Înţelegi unde bat?

| WhatheWow a răspuns:

Eu nu stiu daca e in natura noastra acest lucru dar cu siguranta e un tipar dupa care evaluam frumusetea.

| thebeggar explică (pentru WhatheWow):

Man, imi place cum observi esentialul de fiecare data!

| Goguryeo a răspuns:

DA!

Nu există om perfect, pe parcursul vieții ne formăm temerile, slăbiciunile, etc.

Numai bine.

iWipee

| metha0xphore a răspuns:

No, sunt oameni ce cultiva estetica uratului,si oricat pare de bizar chiar exista, dar mie mi se pare un fel de razvrateala fara rost. Depinde de perceptia fiecaruia, de exemplu eu vad o pictura abstracta, poate eu o vad plina de sens si frumoasa, tu in schimb ai sa vezi doar linii si forme.

| fachiuion a răspuns:

Da...e mai simpla si mai usor de digerat

| thebeggar explică (pentru fachiuion):

Azi mi-a cazut greu o portie de haos, dar am sa revin mai spre seara cu simplitatea paralelismica speciei noastre