| AvalohAlyn a întrebat:

De ce omul de-a lungul timpului/istoriei a preferat razboiul si lupta, violenta in detrimentul pacii,linistii, armoniei? E rasa umana atat de josnica si decazuta?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Evreii, numai evreii sunt de vina, chiar si pentru razboaiele din antichitate. Este bine cunoscuta cruzimea asirienilor, de exemplu. Prin sec. al IX-lea i.e.n., sub conducerea lui Assurnasirpal al II-lea acestia au trecut prin foc intreaga Mesopotamie si Siria. Unicul scop erau jaful si omorul. Ramasitele populatiei erau luate in captivitate, iar cei care avusesera vreo legatura cu vechea putere, indiferent de atitudinea fata de cucerire, erau ucisi in chinuri abominabile, mutilati, trasi in teapa, jupuiti de vii, decapitati, claditi in piramide si arsi de vii. Dar evreii erau de vina. happy

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Ass si mai cum?! Sirpal? Asta nu e nume crestinesc. Probabil ca era evreu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu rasa umana e, interesele politice si economice sunt... in detrimentul omului si a naturii de cele mai multe ori.

| Ironwin a răspuns:

Dar tie ti se pare ca animalele sunt pasnice?

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna!
-pentru ca traim in lume.
-pentru ca fiecare confera ce are in suflet(ura,invidie,nervi,scarba)sau(pace,implinire,impacare,indiferenta).
-pentru ca fascismul,totalitarismul,comunismul,nazismul au rezultat liberalismul,democratia liberala,pacea mondiala.
-pentru ca greseliile si pacatele vin din oameni ai dracului, indreptariile vin din oameni morali, culti.
-eu unul cred ca era mai bine in evul mediu cu inchizitia, dominatia absoluta a bisericii catolice, laughing decat animalismul care a avut loc si razboaiele eronate.
-scopul scuza mijloacele! big grin

| ivsk a răspuns:

Din punctul meu de vedere, omul trebuie ținut sub control, chiar dacă asta implică și moarte. Fără această libertate limitată totul ar fi un haos total în care toți fac ceea ce-și doresc. Suntem indivizi unici, iar gândurile nu pot fi controlate. Niciodată nu poți știi ce zace în mintea unei persoane. Consider că prin acești "oameni" care nu ar fi trebuit niciodata să aibă putere în mâinile lor s-au iscat atâtea evenimente.

| Hinta_Baron_1991 a răspuns:

Lupta, razboiul, ura... de multe ori sunt cauzate din cauza religiei.
Ironia e ca in religie te invata chiar opusul raului, dar asa e lumea.