| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce tocmai noi oamenii avem ratiune si celalalte specii de animale nu au ratiune? Protectia animalelor este un scop important al omului, dat fiind faptul ca omul e cea mai rationala fiinta?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul nu e o fiinta rationala e una emotionala si multe din actiunile noastre sunt emotionale facute din instinct

http://www.descopera.ro/......eaza-viata

suntem constienti dar peste 90% din ce facem sunt conduse de mecanismul 1 citeste ca e interesant, noi suntem constienti dar ceea ce facem in mare parte sunt instincte,si alte animale sunt constiente doar ca noi suntem mai constienti ca asa am ales,fiecare specie prin selectie naturala a ajuns undeva,noi am devenit mai constienti dar nu rationali si asta orice studiu demonstreaza ca omul nu o fiinta rationala, daca este foame, sete nu tu alegi asta e ceva involuntar, in mare parte facem multe lucruri inconstient, mergi cu tramvaiul dar esti constient oare? oare esti constiet de tot sau doar ceea ce te intereseaza?

| T0T a răspuns:

Păi poate e o coincidență ca celelalte sute de coincidențe(cel puțin așa considerate) sau poate suntem o creație divină.
Desigur, faptul că suntem singurii raționali ne dă și o responsabilitate mare pentru mediul înconjurător și pentru animale, pentru faună.

| sublime89 a răspuns:

Asa s-a intamplat. Au fost si alte fiinte capabile de ratiune in trecut, inrudite cu noi, dar ele au disparut (si pe unele le-am eliminat noi). Ma refer la diferitii hominizi. Se pare ca nu am vrut sa lasam locul si altora pe planeta asta. A fost fiecare pentru el, si noi am fost cei care am supravietuit intr-un final. Nu stiu daca e loc de 2 sau mai multe specii rationale pe o singura planeta. Si da, omul, fiind cel mai rational animal, are un fel de datorie morala fata de celelalte specii, mai ales fata de cele pe care chiar noi le-am pus in pericol de extinctie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt creați de un Creator care i-a înzestrat cu rațiune. Animalele din ce am citit sunt create de natură, astfel poate se explică faptul că unele animale trăiesc doar în anumite climate iar altele nu le-ar putea susține viața.

| BloodyLips a răspuns:

Nu ti-e somn?laughing