| lupuvictor a întrebat:

De ce plangi dupa un caine ca a murit, insa pe porc il tai pentru hrana?
Aceasta intrebare are un raspuns simplu pentru majoritatea oamenilor: pentru ca unele animale sunt pentru hrana, iar restul pentru alte lucruri. Insa toate sunt animale din pacate pentru cei care gandesc asa. Daca iubim animalele, si plangem dupa un caine, dar ucidem o gaina, inseamna ca e o problema.
http://retragerea-psihologica.blogspot.com/......crima.h tml

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@lupuvictor, eu mi-am expus parerea. Daca vrei, o accepti sau nu. Care-i faza cu adevarul? Trebuie sa accept ideile tale? Vezi ca te contrazici singur! Oare, nu stii ca laptele este vital pentru copilasii mamiferului, iar ouale sunt viitoare fiinte vii? De ce vrei sa privezi niste vietuitoare de sansa la viata, daca te declari impotriva uciderii din fasa a acestora? Esti nepregatit nene. Alta data, cand mai postezi pareri personale, fa-ti temele. Altfel, dai cu bata-n balta si te faci de ras. Auzi la el, trebuie sa fiu de acord cu adevarul lui...
P.P. Nu mi te mai adresa cu "dragutule", fiindca nu impartasesc dubioasa ta orientare sexuala!

49 răspunsuri:
| lupuvictor explică:

Atunci ce zici Lemonshu de clipul asta? Sau vei hotari sa inchizi ochii asa cum fac toti oamenii? Ai sa dai un raspuns evaziv si vei si fugi.Insa adevarul este ca omul este cel mai sadic animal de pe Pamant din pacate http://www.youtube.com/watch?v=T4T52DGHmYE&feature=player_embedded

| lupuvictor explică:

Kronstadt:"numai cu urzici si papadie"? dar exista lapte si oua.De ce sari repede sa te aperi cand ti-e frica de adevar? Ziceti repede de verdeturi sa para ridicola intrebarea mea, in timp ce mii de animale mor zilnuc in chinuri din cauza indiferentei voastre.

Kronstadt mai spunea:"Eu unul, nu incerc sa schimb nimic din legile naturii"? Dar cine ti-a spus tie ca daca omul ucide animale pentru a-si indestula stomacul este o lage a naturii? Asta se aplica la animale dragutule.

| lupuvictor explică:

Kronstadt a răspuns:
1. "laptele este vital pentru copilasii mamiferului"
Si ce are treaba cu a ucide animalele?
2. "ouale sunt viitoare fiinte vii"
Sunt VIITOARE fiinte vii.VIITOARE.
3. "dai cu bata-n balta si te faci de ras"
Cu bata-n balta stiu ca dau.Ca lumea nu s-a trezit inca sa vada ce se intampla.iar cu facutul de ras, este autoapararea necunostintei din partea ta pe care tu o manifesti sa dai bine. Uciderea animalelor este o MARE greseala pe care nimeni nu o poate opri.Parerea mea nu este un moft.M-am documentat in aceasta problema, iar tu nu esti decat unul care gandeste superficial, pentru ca nu s-a vazut niciodata i postura celui sacrificat.
4. "nu impartasesc dubioasa ta orientare sexuala"
Cand am afirmat ca am orice fel de orientare sexuala?

| lupuvictor explică:

Bunny: Felicitari pentru decizia ta de a fi vegetariana.Si eu sunt, tot din motive etice si de sanatate.
Paulla a spus: "Lumea nu consumă carne doar de dragul de a mânca. E necesară organismului"
Iti lipseste documentatia.Mai intereseaza-te.Tu spui ce ai auzit de la parinti.
MeScorpion a zis: "Porci nu au ratiune nu stiu decat sa manance si sa doarma nu sunt buni de nimic si daca nu ar fi domestici si comestibili probabil ar fi disparut acum multe sute de ani"
Numai porcii nu au ratiune oare? Pe celelalte de ce nu le mancam? Tu vorbesti ca un animal carnivor care daca ar avea darul vorbirii ar vorbi ce vorbesti tu.Tu nu ai inima si crezi ca ce este inferior tie poate fi mancat fara nicio discutie. Pofta buna la masa.
Raul9004 a spus: "omul este omnivor. Adică se hrăneşte atât cu carne, cât şi alimente care nu provin din animale. Ca o demonstraţie, nu ne lipsesc caninii care sunt făcuţi pentru sfâşiat"
Daca omul ar fi onivor ca si ursul de exemplu, ar manca cruda carnea.Tie ti-ar fi greata sa iei carnea cruda sa o mesteci.ti s-ar intoarce stomacul pe dos.Insa omivorele o considera delicioasa. Mirosul carnii, gustul, le face sa o sfasie si s-o inghita cat mai lacom.Asta e un indiciu ca noi nu suntem facuti pentru asa ceva.Dar, asta tine de cat de sadic esti tu.
Alphawolf a spus :"Cainii stiu sa se ataseze, stiu sa iubeasca, dar porcii si gainile isi iubesc doar stomacul, nimic nu le intereseaza in afara mancarii."
Serios? Hai ma...Si pe tine ce te intereseaza
Luori a spus: "Un peste mai mare mananca un peste mai mic, puiul mananca rama, pisica mananca puiutul s.a.m.d"
Te provoc sa dai o vizita la un abator.
Luori a mai spus:" Si te legi de animale? Dar pana la urma, de ce sa nu ne para rau pentru o planta? Ea nu ne face bine noua, nu are viata?!"
Draguta, orice animal care are creier si constientizeaza ca traieste la nivelul nostru, NU TREBUIE UCIS.
V-am raspuns cat se poate de scurt la fiecare. faceti ce doriti.Am fost si voi fi avocatul animalelor,iar pana sa constientizati voi ce se intampla. Pofta "buna".Si va amintesc, ca animalele pe care le mancati sint fortat aduse pe aceasta lume, ca sa va umple stomacurile.

| lupuvictor explică:

Vizitiul mi-a soptit:"Eu am inteles ca tu esti sensibil, dar te anunt ca ai papat la carne de ti-a iesit pe urechi, indiferent daca ai taiat sau nu propriul animal. Ai luat din alimentara carnati, toba etc., produse care contin organe de animale sau mai stiu eu ce. Deci, prietene, esti in aceeasi plasa cu noi."
Am luat, am mancat, insa mi-am dat seama ca sunt OM. Tu cand iti vei da seama?

| lupuvictor explică:

Mihaela31 a spus: "Repet, se lupta impotriva violentei asupra animalelor, insa nimeni nu se lupta pentru acceptarea si folosirea unui ritm de viata vegetarian sau ma rog, lacto-ovo-vegetarian. Nici macar medicii nu il recomanda, decat in cazul unor boli"
Un medic mananca carne.Si chiar daca nu ar manca, cum sa-ti zica tie nu manca (daca nu esti bolnava)? Toata lumea mananca.Si da.Nimeni nu se lupta pentru acceptarea si folosirea unui ritm de viata vegetarian.INSA LUPTA NU ESTE IN FOLOSIREA UNUI RITM DE VIATA VEGETARIAN, LUPTA ESTE DE CONSTIENTIZARE CA NOI NU SUNTEM ANIMALE.DOAR ATUNCI VEI ARUNCA FRIPTURICA DIN FARFURIOARA TA.

| lupuvictor explică:

Mihaela31 a spus:"Total nepotrivita intrebarea ta, acum in pragul Pastelui cand se vor taia mii, poate si mai mult, de miei."
Da Mihaela.Chiar acum in pragul Pastelui!
DUMNEZEULE, DE CE M-AI ISPITIT? Chiar acum in pragul deslegarii cutitului in gatul mieilor?!

| lupuvictor explică:

Oamenii.Niste perversi. Iubesc iepurasii si ii mangaie turnand numai cuvinte de :vaaai, ce iepuras dragalas aveti doamna Popescu! Imi vine sa-l mananc!

| lupuvictor explică:

Paulla a spus: "Explica-mi si mie de ce te face atat de fericit faptul ca nu esti raspunzator de moartea porcilor?"
Explica-mi si mie ce te face atat de fericita sa mananci carne, fiinte cere au fost vii, iat acum sunt moarte pentru satisfacerea ta sadica.

| lupuvictor explică:

@Roxy Voi face eu o campanie din surse proprii pana la urma

| Dreamy a răspuns:

Iti zic eu de ce fara sa facem atat de multe povesti:

Pentru ca noi avem nevoie de carne, este o traditie, carnea este buna pentru organism.

Daca esti vegetarian, foarte dragut din partea ta dar nu incerca sa ne schimbi.

Viata e un ecosistem. Din tarana esti si tarana ajungi. Sau clasicul proverb "Orice nas isi are nasul"

| Kesariona a răspuns:

Da eu una plang si dupa porc...puppy dog eyes laughing

| KiddoC a răspuns:

Sincer m-am gândit şi eu la asta. Mi se pare o prostie! Cum poate cineva să fie atât de crud încât să omoare un porc? Da eu sunt contra cruzimii ca asta. Degeaba spuneţi că, câinile e cel mai bun prieten al omului şi etc. etc. Eu am avut un porc şi da există şi prietenii cu alte animale înafară de câini. Eu am plâns câteva zile după ce tata au tăiat porcul respectiv... Şi nu-mi pasă ce credeţi voi!

| Jango a răspuns:

Pai: eu gandesc asa: Gaina si porcu sun crescuti pentru a fi sacrificati din moment ce stim de la inceput ca va muri la sfarsit durerea nu este asa mare un caine pe care l-ai crescut tu si pe care l-ai avut aproape la bine si la greu merita sa fie plans.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca cel mai bun preten a omului e canele, si cea mai buna leguma din Romania e porcu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Victor, am citit articolul tau. Cred ca gresesti, atunci cand afirmi ca poti trai "numai cu urzici si papadie". Corpul omenesc are nevoie si de proteine de provenienta animala, pentru o buna functionare. Suntem omnivori si nu putem schimba asta, fara consecinte. Cat priveste cainele, nu este vorba decat de atasament emotional. Unii se pot atasa de un caine, altii de pestele din acvariu, sau de un purcel tinut ca animal de companie. Aproape tot ce este organic pe planeta asta poate deveni un mic dejun, sau un pranz copios. Eu unul, nu incerc sa schimb nimic din legile naturii, asa cum nu incerc niciodata sa-l conving pe "X" ca o friptura este mai indicata decat un buchet de fan proaspat, sau invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca omul se ataseaza mai usor de un caine ( si da, este un prieten al omului ) decat un animal care va sti sigur ca il va manca. Apropo, tu tii porci prin casa?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuii ai pasa pana la urma? that don't care for many people, it's just a question for bored people big grin
that's tha truth guyswinking

| lory_9422 a răspuns:

Pai srticolul a avut perfecta dreptate nu ar trebui sa manaca nici un fel de viatate cat de mica ar fi ea pentru ca si ea e un suflet.dar ar trebui sa se faca o campanie ptca daca eu si inca 40 de pers din roania nu mananca carne asta nu inseamna ca animalele nu vor mai fi sacrificate cum se zice"cu o floare nu se face primavara"...

| igori001 a răspuns:

Daca oamenii ar minca numai hrana vegetariana numai ierburi si altele si carne nu ce putere va avea el si principalu cind se naste un copil pentru a creste puternic si sanatos trebu hranit bine dar fiind vegetarian sunt sigur ca natalitatea ar fi 20% si mortalitatea 80%amul are nevoie de HRANA acatarii sa fie puternic si sa poata sa faca ceva. doar ca toate astea trebu cu masura. porcul este si el animal dar porcul este considerat fortele raului pentru ca se spune ca iIISUS HRISTOS A ELIBERAT OMUL DE IUDA SI LA DAT IN TURMA DE PORCI cinele este prietenul omului si pazitorul lui. mai ales in zilele noastre un ciine у mai intelep ca un om de 100 ori...