| lupuvictor a întrebat:

Suntem noi oamenii facuti sa mancam carne? In acest articol am enumarat cateva motive pentru a vedea ca nu e normal sa facem asta
http://retragerea-psihologica.blogspot.com/......entru.h tml

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Interesant aricolul prin asemanarile si deosebirile dintre oameni,animale ierbivore si carnivore.
Initial,Dumnezeu ne-a facut ca sa mancam doar vegetale si fructe. Dupa potopul lui Noe,Dumnezeu a dat in mana omului toate animalele ("Tot ce misca si are viata sa va slujeasca de hrana:toate acestea vi le dau,ca si plantele verzi").De ce?
Toate plantele au fost distruse de Potop, lasandu-i lui Noe putine optiuni. Important, acest pasaj nu ne porunceste sa mancam carne si nici nu spune ca idealul lui Dumnezeu este sa consumam carne. Probabil, hranitul cu carne a fost o concesie. Intr-adevar, violenta si degradarea omenirii au adus Potopul. In vremurile biblice ca si acum, oamenii sunt incurajati sa traiasca conform idealului lui Dumnezeu.
Consumarea carnii preparate nu ne aduce nici un beneficiu,dimpotriva,carnea animalului odata ce a fost sacrificat, intra in procesul de putrefactie. De asemmeni, dupa prepararea carnii, la 4 ore dupa aceasta,incepe procesul de degradare.
Asa ca,ar trebui sa nu mancam carne. Este tarziu pentru omenire, dar nu imposibil. Pamantul este degradat. Trebuie curatat si cultivat cu cereale, legume si fructe. Dar sunt multe interese la mijloc...

| BastetReloaded a răspuns:

Asta nu tine de evolutie, ci de proteinele pe care le acumulam mancand carne.