| lupuvictor a întrebat:

Viata noastra ne este scrisa? Cum descurcati cu aceasta problema?
http://retragerea-psihologica.blogspot.com/......viata.h tml

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu incerc s-o descurc, incerc sa ma descurc.

| Angel0 a răspuns:

Ce este timpul? Este fix iar noi suntem cei care ne deplasam, sau invers?

| BebeStrumf a răspuns:

Ti'e scrisa in sanatate mah! Daca esti sanatos s'ar putea sa o duci mult...in rest sunt filosofii.

| miradoniz a răspuns:

Sincer,nu ma intereseazăhee hee fac tot ce pot și dacă e sa aflu ca exact asta "era prevazut"cu atât mai binehee hee atunci am fost perfect inutilahee hee dar măcar am atins perfecțiuneahee hee

| Kittynika a răspuns:

Poi Dumnezeu a lasat oamenii liberi,sa aiba libera alegere din ce o sa faca in viata,sa aleaga singur calea buna sau cea rea.Dar cum scrie si pe site ce l-ai pus u,poate a facut un plan,ca si cu apocalipsa,ne-o fi pus si noua un plan :se va naste in familia cutare, va ajunge medic, va avea 10 copii(dar poate n-o sai aiba ca unii mor inainte de nastere etc)e doar un plan ce la facut Dumnezeu pentru viata noastra dar noi alegem daca sa urmam sau nu acel drum.

| KillSuckers a răspuns:

Daca Dumnezeu a creat un univers perfect, pentru niste oameni perfecti, atunci a scris un destin perfect pentru ei. Dar ei au ales altceva. Deci, ei au hotarat destinul lor. Cred in destin in acceptiunea ca sunt trasate puncte prin care trebuie sa treci. Unii trec de-a dreptul, altii amana si incerc sa se eschiveze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord, desi fraza e formulata prea... dramatic. Eu cred in relatia cauza-efect. O singura cauza poate avea un singur efect. Si cum cu 10 miliarde de ani in urma a fost un anumit complex de cauze, efectul din prezent era practic definit deja de pe atunci. Deci da, totul este fixat, faptul ca alegem este doar iluzie.

| Manson5 a răspuns:

Nu cred ca viata ne este scrisa si nu cred in dumnezeu.Este absurd sa crezi ca este un supererou in nori cu un plan pentru fiecare om(copii care mor de foame prin diferite tari uitate de lume?). Personal nu suport sa cred ca cineva mi-a alcatuit un viitor, nu suport ideea ca cineva mi-ar putea controla actiunile/viata.Totusi, asta este doar opinia mea personala.