| anonim_4396 a întrebat:

De ce puneti intrebari despre Dumnezeu, si nu-l intrebati personal? fiindca el raspunde la intrebari si nu minte. a spus, cine ma va cauta voi iesi in intampinarea lui, voi intra la el si voi cina cu el?

Răspuns Câştigător
| gabrielutzu a răspuns:

Cam asa este, dar vezi tu ca unii nu stiu ca el le raspunde intrebarilor oamenilor, nu au auzit de El ori nu au avut cine sa se arate, saracii rataciti...
Foarte multi, din necunostinta de cauza sau din ignoranta, nu au apucat sa citeasca Sfanta Scriptura, ca sa-l cunoasca personal pe Dumnezeu.Intr-o societate care pune accentul in principal pe pacat si materialism, in care crestinul zice ca este crestin dar se inchina lui Mamona(banului) si in care omul obisnuit este ateul care iubeste pacatul, astfel de intrebari, chiar si puse aiurea, sunt binevenite, deoarece se mai pot aduce unele lamuriri si se mai pot deschide unele minti intunecate de Diavol si de "lumesc".

10 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Multi il considera inaccesibil si distant si nu concep cum altii pot sta de vorba cu El.Intr-adevar,Dumnezeu a spus "Ma veti gasi daca Ma veti cauta din toata inima". E foarte bine sa-ti doresti sa afli cat mai multe lucruri despre Dumnezeu, dar cand acestea sunt puse in deradere si pentru a-L denigra si blasfemia, atunci nu-si au rostul. Cei care fac asta vor da socotela pentru fiecare virgulita.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

La mine vin raspunsurile de la zeul numit Vocea Ratiunii.
In fiecare zi ma inchin si ii trimit jertfe si sacrificii. Imi sacrific zilnic din timpul personal sa-i trimit informatii, idei si concepte. Este jertfa zilnica oferita oferita Vocii Ratiunii.
De cele mai multe ori imi raspunde inapoi cu alte idei, concepte sau informatii utile. Tot ce vine de acolo ma face sa fiu fericit, sa traiesc bine, sa fiu sanatos si sa reusesc tot ceea ce imi propun.

assiris
| assiris a răspuns:

Pentru cristi21, ShaKuri, si altii ca ei, stiti ce a spus tiganul care a vazut pentru prima data o girafa la gradina zoologice?

Asa ceva nu exista.

Cam asa sunt si raspunsurile voastre.

Macar in alte civilizatii pe alte planete credeti? Sau sunteti doar niste mascarici la curtea unui imparat care fac glume din orice?

| mariusres a răspuns:

Eu m-am rugat la mos craciun azi-noapte sa imi aduca o masina si m-a intrebat ce culoare. Daca nu ma crezi inseamna ca esti impotriva religiei mele. Pacatosule! Cand te rogi la fiinte invizibile si acestea iti mai si raspund se numeste schizofrenie. Se trateaza la Spitalu' 9. Iti dau adresa?

| andrei_5514 a răspuns:

Biblia este ghidul lui Dumnezeu pentru oameni. Cine doreste sa gaseasca raspunsuri, acolo le va gasi.

| bunica a răspuns:

Doamne ce inseamna sa fii prost si sa te mai dai si "inteligent". oare cei ce raspund cu atata ignoranta sint sigura ca atunci cand dau de necaz prima data apeleaza la D-zeu.

| ShaKuri a răspuns:

serios? nu minte? de unde stii ca nu minte? voi si preotii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nimeni Sfant si avem tot dreptul sa ne imbogatim cunostintele despre Dumnezeu, religie.

| alexandra11 a răspuns:

Poftim? ce vrei sa spui? ...sincer nu inteleg nimic din ce ai spus...si daca vrei sa citezi ceva din biblie pune si tu in ghilimele

| mastermage1 a răspuns:

Pentru ca dumnezeu este o inventie a oamenilor adica nu exista dumnezeu