| sabin89 a întrebat:

De ce s-a sinucis acest tânăr? Avea numai 23 de ani şi un viitor strălucit în faţă. Absolvise Universitatea din Viena, învăţase de timpuriu greaca veche, latina, franceza şi engleza. Publicase o lucrare de filosofie care s-a bucurat de un imens succes. Analizele făcute de el în această carte au marcat profund pe mulţi intelectuali de-a lungul secolului al XX-lea...Un prieten l-a caracterizat ce fiind "un om straniu, misterios, născut cu simţul vinovăţiei", iar tatăl său a ssris, în epitaful pe care l-a compus la moartea fiului, că spiritul acestui tânăr "nu a găsit linişte pe pământ". Dar unde să o fi găsi? Pe Lună? Întreb şi eu.
De ce se sinucid unii oameni care au succes în viaţă? Când auzi că a făcut acest gest disperat un individ ratat, căruia nu i-a reuşit nimic în viaţă, nici în dragoste, nici în carieră, nici în nimic, parcă mai înţelegi. Dar, un om de succes?
Cred că l-aţi identificat pe tânărul de mai sus. Daă nu, mai dau un detaliu: Cartea, care s-a bucurat de imens succes, s-a intitulat "Sex şi caracter". - Geschlecht unde Charakter

Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Salut! Fiindcă depresia nu tine cont de cine ești tu, ce statut ai, sau dacă ești cel mai bogat om din lume, nu are mila, nu face discriminare cu nici -o persoana, orice persoana se poate îmbolnăvi de depresie, indiferent de etnie sau statut social, drept dovada e tipul Robin Williams care avea lumea la picioare dar suferise de depresie crunta, boala nu o ținut cont ca e un tip faimos.
Unele persoane se nasc cu defecte genetice și oricând, în orice moment al vieții se poate declanșa boala chiar și în condiții bune, asta pe lângă neurotransmitatorii sau mediatorii chimici, sau bolile organice care afectează în mod direct persoana respectiva, da, unele boli organice declanșează boli psihice, la bătrâni chiar psihoze serioase, boli ale glandei tiroide.
Mai sunt persoanele care se nasc cu vulnerabilitate genetica, cum sunt eu! Ce înseamnă asta :
O persoana dacă trece printr-o trauma, stres posttraumatic, soc emoțional, nu poate sa depășească aceste condiții, cel puțin unele persoane rămân afectare pe perioade îndelungate, unele persoane întreaga viata.

Iar cei care au o gena mai favorabila indiferent prin ce greutăți trec ei relativ își revin mai ușor, trec mai ușor peste o trauma, de exemplu moartea unui părinte, nu îl afectează asa mult cum îl afectează pe cel care s-o născut cu vulnerabilitate genetica, își revine mai repede, genetica e de partea lor în detrimentul celor vulnerabili.

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Succesul poate fi aparent. Ca și o vopsea aplicata asupra ruginii. Frumos pe dinafara, distrus pe dinăuntru.
Cu rațiunea poți ajunge la succes, dar viata emoțională sa fie praf, cedezi, și succesul e degeaba.

| sabin89 explică (pentru cristi202):

Rugina ştiu cum se face, am învăţat la şcoală. Mai greu de înţeles este cum se face rugina aia simbolică în cazul unor oameni de succes.

| cristi202 a răspuns (pentru sabin89):

O educație nepotrivita, un anturaj prost, o raportare gresita la evenimente importante în viata, toate astea și altele duc la ruginirea înterioara. Chestia e ca poți rugini doar pe o parte, succesul obtinindu-l pe partea ok. Am auzit cindva o predica extraordinara în acest e sens, predicatorul spunea ca lui Dumnezeu nu ii e greu sa ne ducă la succes, poate fi vorba doar de anumite conjuncturi, dar Ii e mult mai greu sa formeze în noi acel caracter care, dincolo de orice, te poate duce la succes, pentru ca asta presupune dezvoltarea personala, și noi trebuie sa o vrem, si nu e ușor sa faci asta

| sabin89 explică:

A făcut afirmaţii şocante: Evreul e cu totul lipsit de religiozitate - Cum aşa? Păi religia mozaică ce e? Că nu are conştiinţa Binelui şi Răului - Oare? Sau: Femeia este numai sexualitate, pe când bărbatul e sexual doar temporal - Cum? Femeia nu e o păpuşă sexuală, zicem noi...

| Catrice a răspuns:

O fi fost virgin și o fost refuzat din cauza asta de una de o placea el tare multhee hee

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Tu erai aia, tu ne refuzi pe toți de pe TPU laughing

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Da,eu,că nu sunteți destui de in putere să-mi rezistați

| Mădă0611 a răspuns:

Succesul e subiectiv, un om inteligent stie asta. Pentru mine succes e faptul ca am devenit atee, apoi nihilista.
Un om inteligent, care isi pune intrebari despre lume, n-o sa isi gaseasca linistea vreodata. "Sleep is good, death is better; but of course, the best thing would to have never been born at all." Normal ca un om prost o sa spuna despre cineva care se sinucide ca nu suporta sa traiasca printre atatia prosti ca era nebun, posedat, dar cel care s-a sinucis era doar mult prea inteligent pentru o planeta pe care omul se crede stapan.

| SilentRain a răspuns:

Nu-i cunoști personal, nu am auzit până acum sa se sinucidă unul de bine, nu știm ce greutăți apăsătoare poartă fiecare în suflet deși poarta zâmbetul pe buze
Succesul nu îți garantează și liniște sufletească
Depresia nu tine cont de ce status social ai, te lovește din plin

| raMLesS a răspuns:

Din cauza anumitor gene, sau din cauza substantelor din creier, tu esti controlat de ce se afla acolo sus, toate starile tale si lucrurile pe care le simti, se datoreaza creierului.
Lipsa in cantitate mare a dopaminei, oxitocinei, serotoninei, te fac sa nu ai chef de viata si sa fii depresiv, sa vrei sa mori.
Nu trebuie sa cauti un motiv, ti-am spus, totul pleaca de la creier, asa cum si o mama sau un tata isi omoara toata familia din senin, asa se pot intample si lucruri de genul.
Lumea nu e chiar asa simpla cum pare, crede-ma, e foarte complexa.

| Legion7X a răspuns:

De vină este depresia, nu conteaza că ai success sau ai noroc în dragoste. Totul pleacă de la creier.
Simți ca un gol, o umbră care nu îti dă pace, luându-ți toate sperantele înjosindu-te ca un nimic. Eu de aceea spun că, încrederea in Dumnezeu sau cel puțin ideea că cineva puternic există și este lângă tine, este o chestie care întărește orice suflet. Asta Te învată să apreciezi, ce este simplu sau lucrurile marunte pentru a depasești orice obstacol atunci când este cel mai greu. Dumnezeu stă in lucruri simple, oameni frumoși, natura, animalele din jur căteți pisici, o îmbrațisare, o ascultare, un cuvânt, o vorbă caldă.

| Meme10Meme a răspuns:

O fi avut motive personale ori oo fi fost coplesit de succes si l-o fi apucat stresul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil nu ai fost niciodata depresiv cu adevarat ca sa poti empatiza cu alte persoane care se confrunta cu asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreab-o pe maica-sa ca ea e singura care detine raspunsul.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

De ce crezi că maică-sa e singura, dacă cumva ştie şi taică-su?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Da,asa e.

| Jus7t a răspuns:

S-a răspuns mai sus destul de bine.

Dar mai e un motiv pentru care și-ar putea zbura creierii orice om evoluat : cocalarii.
Da, aceasta specie cu care suntem obligați să împărțim viața ne pot scârbi atât de mult încât uneori e mai ușor sa îți tragă un glonț În cap decât sa ii vezi sau auzi.
Cred ca prietenu nostru de asta s-a sinucis, ORICE om inteligent dacă sta într-o societate cu oameni prosti și nesimțiți o sa aibă depresie.
Cum el era destul de inteligent, poate nu a avut un prieten de suflet ca să zic asa, nici o iubita pe măsura lui, poate găsea el o pitipoanca dar ce rost avea?

concluzia e : mna.

| raMLesS a răspuns (pentru Jus7t):

Multumesc de vot frumosule.

| Jus7t a răspuns (pentru raMLesS):

Da meriți păi meriți scumpule.

| isemilia a răspuns:

Tu nu il cunosti. Daca ai succes nu inseamna ca esti si fericit. Hai sa il intelegem si pe el, poate a avut si el problemele lui.

| existential a răspuns:

Nu i-am citit cartile. Poate a realizat ca unica lui sansa de a fi fericit s-a destramat.