| RAY a întrebat:

De ce se aduce in discutie complexitatea din ziua de azi cand vorbim de aparitia primei celule? Celula de azi este produsul a 3, 8 miliarde de ani de evolutie, este rational si logic ca e complexa, prima celula era simpla, e atat de greu de inteles asta?

17 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Prima celula era mai putin complexa si nu simpla. Omul nu e in stare sa faca o celula vie de la zero din energie imateriala.

| RAY explică (pentru Steregoi):

De unde stii cum era celula aia? ai fost acolo ai analizato, din ce se observa in fosile din cambrian viata insati era simpla iar apoi a devenit mai complexa, deci de ce nu sunt specii complexe in epoca cambrian? de ce nu se gaseste un iepure sau ceva complex

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Trilobitii, graptolitii din cambrian erau complecsi. Bacteria Obruchevella din cambrian era complexa si avea o forma infasurata elicoidal.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Omule sa gasit vreun iepure in cambrain

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Nu poti nega ca specimenele enumerate de mine erau complexe. In Biblie sunt descrise sumar principalele etape de creatie si nu intra in detalii care vietati au aparut primele si nu lasa sa se inteleaga ca toate genurile create au supravietuit chiar daca au fost "bune". Pentru Dumnezeu animalele sunt ca iarba verde insa e contra chinuirii animalelor de catre om.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Epoca cambriana e recenta sa spun asa acum 500 de milioane de ani, viata a aparut acum 3, 8 miliarde de ani

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Da-mi un specimen de acum 3, 8 miliarde de ani.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Tu nu te auzi ce tampenii scrii omule

| Darkmagic a răspuns:

1 User Ray, iti spun a 900 oara (tie, si celor 99% dintre utilizatorii TPU, care din pacate folosesc unitatea temporala de masura):
Evolutia in lumea vie se masoara IN NUMARUL DE GENERATII!
NU in unitati de timp!
Este ca si cum tu si restul de pe aici discutati despre o masina, ii evaluati docti calitatile tehnice...si cand vine vorba despre viteza ei, afirmati tembelo-cretinoid: "Are o viteza de 30 de grade Celsius!"
2 Intrebarea de fata este asemanatoare celei de aici:
https://www.tpu.ro/......ang-cum-a/
...in sensul in care NU STIE NIMENI cum, de ce si cand a aparut progenotul.
Era monofiletic si atat, in rest, imaginatia zburda.
3 Daca ai si o vaga idee despre CE are pana si cea mai simpla procariota la interior, vei realiza ca tema "simplu / complex" nu-si are sensul.
Cu placere!

| RAY explică (pentru Darkmagic):

3 Daca ai si o vaga idee despre CE are pana si cea mai simpla procariota la interior, vei realiza ca tema "simplu / complex" nu-si are sensul.

din nou faci o greseala, cea mai simpla din prezent, nu ma intereseaza prezentul si trecutul, prima celula de acum 3, 8 miliarde ani era una simpla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este gresit sa te raportezi doar la viata de pe pãmânt când vorbim de evolutie. Chiar si acea prima celula care se transforma de la simplu la complex, prin diviziune celularã, isi are informatia din cosmos.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Din cosmos?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Https://i.pinimg.com/......73ae11.jpg

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are una cu alta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe teorii despre cum a apărut "prima celula" pe pământ inclusiv cea care zice ca a fost adusă de comete și meteoriți. In cazul asta vorbim de mai multe miliarde de ani și de o alta locație care se afla in afara sistemului solar. Deci nu cred ca prima celula de pe pământ era simpla. Pentru tine cât de greu este sa înțelegi ca este foarte posibil ca prima celula de pe pământ sa fi fost mult mai veche decât pământul însuși și mult mai complexa decât spui tu acolo?

| Ax3LdeV a răspuns:

Din cate vezi stiinta ne-a adus aici unde suntem ...medicamente pentru cate oboala, tehnologie, etc. Noi oamenii incercam sa stim cat mai multe. Iti dai seama de la o sulita din piatra si o creatura pricajita, daca te vedea leu te manca ca aperitiv. Am ajuns sa avem bombe atomice si sa tinem leii in custi de amuzamentul nostru. Am deviat de la subiect... Stiinta si informatia ne face mai puternici atat ca indivizi cat si ca specie.

| RAY explică (pentru Ax3LdeV):

Ai dreptate, dar e asa greu de inteles ca totul a pornit de la simplu spre complex?