| RAY a întrebat:

De ce considera uni ca animalele de azi existau acum 3, 8 miliarde de ani?

logic ca o celula de azi e mult mai complexa ca una ca acum 3, 8 miliarde de anii,nu e rational sa compari animalele care au evoluat sute de milioane de ani cu viata de atunci

Chiar si cel mai simplu organism din aceste clase este mult prea complex pentru ca niste simple celule sa se poata uni printr-o relatie de simbioza.

da cel mai simplu organism din ziua de azi,dar du-te in trecut sa vezi ca viata de atunci era simpla nu complexa ca acum, viata a plecat de la simplu spre complex, nu putem compara ceva de azi cu ceva de atunci

Cum s-a facut tranzitia de la organisme unicelulare la principalele clase de animale (pesti, celenterate, moluste, artropode, tardigrade, viermi, etc)?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Explozia_cambrian%C4%83
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cambrian

Scoala Discovery - Biologie - Evolutia
https://www.youtube.com/watch?v=CZobczeN3so
https://www.youtube.com/watch?v=hbQHjDx1Vws

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Care is aia uni? Animalele de astazi, sau unele din ele da existau, dar nu stiu daca la anii aia cei arati tu.Si nu te gandii ca viata ca sa ajunga asa complexa cum o stii tu iar trebuie miliarde de ani sau zeci de miliarde.Da sa ajuns rapid de la plecare la organisme complexe,pentru ca situatia era favorabila,iar natura e mare incerca zilnic si la tot pasu noi modele,care sa se preteze cel mai bine la conditiile existente. Spui o celula de azi este mult mai complexa ca una de acum miliarde de ani? Iauzi,cum ai ajuns la concluzia asta? Eu stiam ca ADN e ala de cand lumea,e la fel, pentru ca daca ar fi fost altfel sa se schimbe dupa cum bate vantu nu stiu daca se mai avea timp si de perfectionare de adapatare la conditii. Iara relatii de simbioza intalnim la tot pasu, nu mai spus de organisme nu de celule, ai la indemana plantele la care poti observa o multime de cazuri de simbioza, ai omu care traiesti in simbioaza cu o groaza de bacterii, deci dupa tine celule sau organisme f complexe nu pot lega simbioze? Sau ce voiai a spune?

| sofisis a răspuns:

Nu cred ca exista nimeni pe planeta asta care sa creada ca animalele de acum populau acum 3, 8 mld ani...

| RAY explică (pentru sofisis):

Uite ca exista