| anonim_4396 a întrebat:

De ce se spune ca femeile sunt mai sensibile din punct de vedere emotional, in conditiile in care ele sunt mai rezistente la stres si sunt mai recomandate si promovate pe posturi care necesita relatii cu clienti si multi-task?

De ce atata victimizare din partea societatii?

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu doar "se spune", ci chiar sunt mai sensibile. Se vede asta cu ochiul liber. Uită-te şi tu cât de uşor plânge o femeie şi cât de greu plânge un bărbat, ca să dau numai un exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Pai am vazut, cum ar fi o tipa care mi-a dat papuci imediat, in timp ce eu am ramas in depresie 1 saptamana, iar ea petrecea in continuare.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Dar mai uitate odata la intrebarea mea happy

| Apokales a răspuns:

Faza cu stresul nu sunt sigur ca sa pot raspunde, insa femeile sunt interesate de relatii si comunicare, d-asta sunt bune in relatii cu clientii, si au o atentie distributiva mai buna decat barbatii, d-asta sunt bune la multi-task-uri.

La faza cu stresul ar avea un dezavantaj faptul ca ele au mai rar trasaturi ale personalitatii psihopatilor decat barbatii. Uita-te in domeniul afacerilor cine domina, in inchisoare.

| mastadont a răspuns:

Nu sunt mai rezistene la stres, ba chiar sunt mai sensibile. Uităte doar la incidența bolilor cauzate de stres printre femei, cum ar fi bolile tiroidiene, diabetul, etc, și compară cu bărbații. Femeile sunt căutate în relațiile cu clienții pentru că au o voce mai plăcută, un temperament mai controlat și sunt capabile de un nivel de empatie mai mare decât cel al bărbaților.
Am pățit-o eu când voiam să-mi caut ceva de lucru prin studenție, și am încercat să mă angajez la un call center. Am primit răspunsul halucinant că ei angajează doar femei pe posturile care necesită comunicare cu clientul pentru că au o voce mai plăcută, tactică de marketing.