| Amidepsi a întrebat:

De ce se spune ca religia e o unealta de manipulare?

8 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cei care cred ca este mijloc de manipulare inseamna ca traiesc in secolele trecute cind intr-adevar era.Singurul mijloc de manipulare in ziua de astazi este "BANUL"

| FucktheSystem a răspuns:

Pnetru că :
1. Există categoria religie.
2.Chiar este.

| ERMO a răspuns:

Religia nu este o unealta de manipulare.Nu conteaza ca esti crestin ortodox sau catolic,musulman, budist etc, credinta in religia respectiva te intareste, te face sa te simti implinit.Nu putem spune ca religia ne manipuleaza, insa institutiile de cult precum biserica da.De-a lungul timpului o singura institutie a ramas neatinsa,la fel cum a fost infiintata si la fel de bogata,, aceea e biserica(o sa ma axez in special pe crestinism). Biserica are cea mai mare influenta asupra maselor, asupra oamenilor de rand, care sunt principala forta in aceasta lume. Fara oameni nu ai ce conduce.Biserica inrobeste omul ii baga in cap tot felul de aberatii si pretinde a fi reprezentantul Lui pe pamant. Daca esti crestin/a doar gandeste-te de cate ori nu ai lasat un ban la biserica? Asta e doar un amarat de exemplu, daca intorci capu o sa vezi ca biserica a fost cauza principala in mai toate razboaiele pamantului din ultimii 1500 de ani.
Sper ca te-am ajutat si mult SUCCES in a-ti gasi propriul raspuns.

| DrunkenRat a răspuns:

Un exemplu din viata reala ar fi romii de pe drumuri care isi cer leafa prin intermediul religiei. Mai exact, manipuleaza trecatorii cu subterfugii luate din Biblie. milostenie etc... Religia in sine nu este o unealta de manipulare, dar omanii o fac sa fie asa. (cel putin unii oameni) happy

| VladimirPutin a răspuns:

Păi nu e?

| VladSilviu a răspuns:

Cea mai mare forma de manipulare din lume stii care e? Biserica! happy
Deci daca biserica e cea mai mare forma de manipulare, religia ce e? happy

| aro000 a răspuns:

Deoarece inca merge bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca biblia e scrisa de om. intr-adevar pe baza unor manuscrise gasite in diferite locuri care au fost mai apoi traduse si interpretate.