| DorelSudoru a întrebat:

De ce snteti asa de impliniti cand aveti copii?

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Subscriu la cele spuse de woodepints şi mhn24.
E o prostie. În România sunt o grămadă de oameni (cam 50% din populaţia adultă!) care nu are nici măcar 12 clase, e semi-analfabetă, trăieşte de pe-o zi pe alta dar are frate cel puţin un copil şi e-mplinită!

Recomand: http://tiny.cc/parinti

| EmaS a răspuns:

Ei te fac sa te simti un om implinit si fericit.Te motiveaza sa muncesti, sa ai un scop pentru care sa traiesti.Un copil iti umple casa cu strigate de bucurie, te striga mama sau tata si simti ca se merita sa traiesti.Te bucuri vazandu-i crescand si purtand genetic din calitatile sau defectele tale sau a partenerului de viata.Un copil uneste familia mai mult.

| Klepto a răspuns:

Sa nu se piarde genele tale, continuarea numelui tau, continuarea arborelui genealogic si a mostenirii din generatie in generatie?

Fiecare om vrea sa faca ceva sa stie ca ramane ceva dupa moarte.Sa nu fie uitat, sa simta si el ca a contribuit la ceva pe lumea asta.Cum nu toata lumea are un premiu nobel deasupra semineului si nu o sa faca o teorie, formula sau un leac miraculos,
ca numele lor sa nu fie uitat in neantul timpului, un copil este varianta accesibila tuturor.

Este mai mult ceva ce trebuie sa simti, nu poti intelege pana ce nu ai si tu unul.Prietenele mele imi spun ca se simt implinite ca au asa ceva si ca este cel mai nobil sentiment si ca o sa-l simt si eu cand o sa-mi vad unul dintre progeniturile mele.Ele tot zic ca o sa simt si eu "spiritul matern" cand o sa-mi vad copilul si o sa inteleg si eu le raspund "Nu-s travestit si nici nu planuiesc sa devin, spirit matern = femei".

Nu prea se poate explica un sentiment, trebuie sa-l simti, ca sa-l intelegi.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Este o impinire sufleteasca pe care personal, nu ti-o pot explica si chiar de as incerca nu ai pricepe decat atunci cand la randul tau vei avea copii.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Mai depinde si de copil...

| Polaris a răspuns:

Mi se pare înfricoşător să ai un alter-ego în miniatură pe lângă tine care plânge de fiecare dată când îşi depunde excrementele.

| caractere a răspuns:

@Woodenpints,asa au facut si ai tai?

| AlexC a răspuns:

Exact ce a spus emima; pentru o nenorocita de cana de apa pe patul de moarte.
Copiii sunt bucuria familiei atunci cand nu-i ai. Atunci cand ii ai, esti capul familiei si te doare intre urechi. Dai ordin sa fie curat, te fac carpa si spala cu tine pe jos. Dai ordin sa fie liniste, iti inchid toti gura.

| emima a răspuns:

Pentru ca avem pentru ce trai avem pentru cine munci