| anonim_4396 a întrebat:

De ce tinerii din ziua de azi uita sa scrie corect(sau nu au stiut niciodata)?
De ce pun intrebari la care nici macar nu pun "?", sa nu mai zic de alte semne ca punctul sau virgula?
De ce se obisnuiesc sa scrie virtual "s.au","s`au" si ajung foarte repede sa uite cum se scrie corect?

Multi zic ca asta se datoreaza calculatorului, dar eu petrec mult timp la calculator, chiar suficient de mult timp, insa nu uit regulile esentiale de gramatica si in nici un caz sa vorbesc corect.
Sunt in clasa a 8a iar in clasa mea exista exemplare(suficiente) care citesc pe silabe sau se holbeaza jumatate de minut la un cuvant destul de usor, poate chiar il pocesc.

Intr-adevar, se zice ca acum tineretul nu prea este entuziasmat la citirea unei carti(si asa este, eu nu am citit o carte in viata mea), insa persoane care pretind ca citesc, nu reusesc sa pronunte corect nici cele mai banale cuvinte ale limbii romane.

Parintii ne zic adesea ca ei nu erau asa pe vremuri, insa mi se pare normal avand in vedere ca nu erau evolutii in tehnologia moderna, nu existau calculatoare si etc. Insa, daca ar fi fost in perioada noastra s-ar fi adaptat conditiilor si ar fi fost exact ca noi, copii de 14 ani analfabeti. Ei nu recunosc si zic sustin ca daca ar fi in generatia noastra tot ar mai pune mana pe o carte.

Eu nu cred ca se datoreaza numai calculatorului, dar, intr-adevar, multi uita sa scrie din cauza asta, ba chiar sa se exprime.

Se poate face ceva in privinta asta, cel putin celor care sunt deja varza? Mai exista vreun factor care determina dezinteresul generatiei pentru lectura sau carte, sau macar atentia la unele ore ale limbii romane(sa nu mai zic alte ore)?

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cui ii place cartea invata carte, cine vrea sa stie sa scrie gramatical se straduie si invata, cine nu vrea e traba lui, partea proasta insa e ca intalnesc proaspat absolventi de liceu si nu stie sa faca o banala cerere.
@MadnessCaffe, de ce te-ai grabit sa-l faci prost, este doar in clasa a-8-a si a pus o intrebare, chiar asa da inteligenta din tine afara?

| Vizitiul a răspuns:

Majoritatea analfabetilor: "bai, dar ce idioti sunt ceilalti, pierd timpul citind."
Minoritatea (cei ce vorbesc fluent limba romana): "bai, dar astia analfabeti s-au nascut si analfabeti mor!"
Eu: "ma simt in undeva la mijloc, pfff, ce bine...ca vad rahatul ambelor parti." Prietene, nu stiu de ce-ti consumi tastatura cu romane pe astfel de teme. E clar ca nu se invata pentru ca nu se vrea, asta in majoritatea cazurilor. In ziua de azi tinerii au alte prioritati (traverseaza pe rosu), cum ar fi iesitul in club, in fata blocului, in fata pc-ului. Nu mai vorbesc de alcool, tutun si etnobotanice. Una peste alta, daca parintii nu ii pot tine in frau, atunci cine? In niciun caz eu sau tu. Sa auzim de bine.

| BebeStrumf a răspuns:

Nu uita; nu stiu esentialul corect; nu stiu exact gramatica.Vezi ca ai spus si tu ceva de regulile esentiale ale gramaticii; ehh astea nu le stiu ei.Ai nimerit intr'o clasa cu copii care nu vor sa fie stiutori.Sau...mai bine spus,sunt cum le'ai spus tu: niste ''analfabeti''! Exista remediu,faptul acela de a te face tu insuti un exemplar pentru ei; si anume luand o carte de la biblioteca sau venind cu carti si citindu'le in pauza; sa aiba ce vedea la tine, ca numai asa poti indemna, si pe altcineva la ceva bun.Nu uita, in unele faze ne place sa imitam.Bafta!

| DorelSudoru a răspuns:

Ca nu m-am obisnuit si imi vine greu la tastatura...
@jerrygabrielle laughingrolling on the floorAsta se zice de cand a aparut mesu' lasati vorbele astea

| miradoniz a răspuns:

DAAA,ceva se poate face mereu.NU ceea ce se putea face acum 20 de ani, nici ce se poate face peste 50. Părerea mea este ca tot cărțile sunt răspunsul-exista cărți mici, ușor de citit, și-INTELIGENTE.Este puțin ca și cu muzica clasica,as zice,ni se spune că ar fi pentru oameni elevați,dar nu cred că există cineva căruia să nu îi placa "lettre pour élise"; sau "Ode à la joie".La fel,nu vad cum ar putea rezista cineva-mai ales tinerii,farmecului "Micului Print"sau eroismului inteligent din"Apărarea lui Socrate" (Platon);)) ȘI-un proverb chinez spune"singurul mod de a împlini-este acela de a FI"tu însuți,dacă vei iubi limba româna cu adevărat,vei arata și altora sa o iubească. Până atunci, poți sa le dedici colegilor tai, melodia asta;)) http://www.youtube.com/watch?v=638Z3ftcpaQ

| miradoniz a răspuns:

@PoneiulTroianhee hee să vedem ce o fi în 20-30 de ani; când limba internațională o să fie chinezahee hee

| MadnessCaffe a răspuns:

Alexandru, am PC de 8 ani si tot stiu sa scriu corect si cu punctuatie.Asa ca nu ma lua pe mine ca dupa nu stiu cat timp incepi sa devii analfabet.Esti doar tu prost, atat.

Toti vor sa fie "la moda" adica analfabeti si sa scrie ca pe mess.

Ce sa le faci... daca atat ii duce mintea, daca vrei sa nu mai vezi analfabeti in Romania, primul pas e sa iei o bomba nucleara...

| MadnessCaffe a răspuns:

@Hombre

Si ce daca e clasa a 8-a frate? Ar trebuie sa stie sa scrie si sa vorbeasca LA PERFECTIE in clasa a 8-a nu sa se balbaie pe silabe si sa scrie ca analfabetii ca pe mess "pentru ca asa s vb ak00m"

| whatevernvm a răspuns:

@Alexandrumar1m,am pc de la 8 ani si net de aproape 3, asa ca nu ma vorbii inainte sa ma cunosti. Si care e graba?

| whatevernvm a răspuns:

@PoneiulTroian, ei nu stiu sa vorbeasca romaneste, limbile care le facem la scoala(franceza, engleza, germana) e partea a 2a, nu stiu nici sa conjunge verbul "to be" si fac engleza de 8 ani.

| whatevernvm a răspuns:

@FetitaSoare, decat cu tz, mai rau vezi cum scrie "copiii sau intalnit", "el s-a lovit", "colegii iau cartea".
Si totus, au 8 clase.

| Agnes00 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=LDmlbStUB10

Lumea evolueaza, dar prost.
Copiii se saruta de la 10 ani, stiu sa dea un mail de la 7 ani, isi incep viata sexuala de la 15-16 ani in cele mai bune cazuri, pot citi si vedea absolut orice nu are voie un copil pe net.

Cu cat evolueaza la capitolele mai sus mentionate, cu atat sunt mai putin interesati de gramatica, lectura, cultura generala.

Unde mai e emotia primirii unei scrisori date cu spray? Sau nerabdarea de a vedea pe cineva fara posibilitatea de a-l suna, sau a vorbi pe mess? Unde e misterul sexului? Mda, in prea putine locuri, spre nicaieri.

Răspuns utilizator avertizat
| Amaya a răspuns:

Prescurtările ca prescurtările... Dar de ce "j" în loc de ş, de ce "tz" în loc de "ţ", de ce "y" în loc de "i", de ce "ca" în loc de "c"? Şi exemplele pot continua. Personal, am calculator de opt ani şi internet de aproape cinci ani. Niciodată, dar nici măcar o dată, nu am stâlcit gramatica limbii române sau cuvintele "din grabă". Pot scrie extrem de repede şi în acelaşi timp corect, aşa că cei care habar n-au ce înseamnă limba română n-au nicio scuză în faţa mea. Cât despre citit... Eu una citesc cam în fiecare săptămână cel puţin o carte şi nu sunt singura. Foarte multe dintre fostele mele colege de liceu făceau acest lucru. Cititul nu e o pierdere de vreme, cititul te ajută să te maturizezi.
Singurul factor care determină dezinteresul generaţiei actuale pentru şcoală şi lectură este impresia acestora că sunt "cool" dacă procedează aşa. Din punctul meu de vedere, nu sunt "cool" ci sunt doar nişte viitori rataţi ai societăţii. Şi când vor mai creşte, vor realiza şi ei acest lucru. Din păcate, pentru mulţi va fi târziu.

| jerrygabrielle a răspuns:

De vina este vestitul messenger...multi se grabesc sa scrie...Din cauza asta multi copii ajung sa scrie incorect si prescurtat.

| Alexandrumar1 a răspuns:

Pai copil minune, cand esti la pc te starui sa scrii mai rapid si nu ai o treaba cu gramatica, dar daca scrii intr-un caiet evident ca o sa scrii corect c semnele de puncuatie! Si pun pariu ca ai pc de cateva luni.cel mult curand nici tu nu o sa ti cont de gramatica sa stii!

| bloodyv a răspuns:

Pe departe nu este vorba de graba.Totul este de fapt o mentalitate postcomunista care se manifesta cu ardoare in special in randul tinerilor,fiecare in parte copiaza ce vede la vecinul sau la televizor,internet,de la tinuta pana la modul in care realizeaza comunicarea,nimic nu mai tine de originalitate si proprie initiativa, fiecare copiaza cate putin din fiecare parte, asta fiind principalul factor care duce la indobitocirea populatiei.In fond, lipsa de educatie, lectura si lipsa constintei joaca cel mai mare rol in toata treaba asta.Eu fac parte totusi din tanara generatie, am doar 19 ani,insa nu ma simt mandru de asta,insa educatia si lectura au jucat un rol foarte important in viata mea, fapt pentru care imi sunt recunoscator mie in primul rand. Exceptii sunt ca peste tot de altfel insa majoritatea tinerilor, si aici vorbim de marea majoritate au foarte multe care tin de diferite domenii iar asta este una din cele mai grave.Ar trebuii ca cei dezghetati si intregi la minte,sa se simta si sa dea drumul la o campanie in acest sens, pentru a se putea face ceva real, nu doar vorbe! Un mesaj pentru cei care nu stiu sa scrie corect si frumos: luati cartea de romana in brate, studiati-o temeinic, recititi tot si memorati in special gramatica limbii romane.Campania "Stop prostiei" continua!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Decenudacaasasesimteibineaicevaimpotrivadutesireclamaisaplateascaamenda laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amaya, ai perfecta dreptate. Gresesti insa intr-o singura privinta, cititul nu te maturizeaza, iti largeste doar aria cunostintelor. De maturizat, te maturizeaza viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar de ce stam sa dormim 9 ore, cand ne ajung si 7? doamne, pana la urma, ce va doare pe voi de cum citesc altii. Sunteti insarcinati cu alfabetizarea? si daca scrie prost ce, poate ca nu-s tie altfel sau poate ca asa vrea muschiul lui. Si acum imi pare rau sa.ti spun, am trecut prin 4 scoli, adica vreo 100 de colegi, si n.am vazut la nici unu in caiet scris cu "si" si "tz". So, nu e dracu asa negruhappy

| ℓαυяα a răspuns:

Se grabesc si scriu prescurtat big grin si odata obisnuiti cu acele prescurtari, le folosesc mereu, nu numai pe net big grin nu prea mai ai ce sa faci in asemea cazuri, doar daca nu ar mai exista mess-u big grin ceea ce e putin probabilhee hee

pff, atentia la ore nu prea mai exista, unii nici nu prea mai dau pe la sclwinking asta este noua generatie ( nu toti, dar o mare parte ) din pacate sad

| Rux04 a răspuns:

Vezi ca ''nici un''=niciun. Au aparut modificari in ceea ce priveste ortografia. Niciun, nicio. In ceea ce priveste ce-ai scris: da, multi uita sa scrie. Si ce este mai grav: unele persoane folosesc in lucrari, teze prescurtarile de pe mess.

| anka89 a răspuns:

Eu nu sunt de parere ca nu stiu,cred ca nu dam importanta cand scriem, simplu, nu mai cred ca suntem inculti.Hai sa zic ca nu ne-a placut gramatica dar din timp ce termini scoala si nu te mai ocupi de scris pur si simplu nu iti dai seama, mai ales la pe.c unde daca scrii ceva nu intereseaza pe nimeni daca ie pus punct sau virgula sau etc pentru ca sunt multe.