| Ovidiu a întrebat:

De ce trece timpul asa de repede? ni se pare noua sau chiar trece.sad
exista vreo explicatie stiintifica?

Răspuns Câştigător
| StBogdan a răspuns:

Perceptia umana asupra timpului este relativa. Adica atunci cand ne plictisim, suntem mai atenti la trecerea timpului, de aici avem impresia ca el trece mai incet.
Cand suntem ocupati (sau facem o activitatea pe care noi o consideram interesanta), creierul nostru nu acorda atat de multa atentie trecerii timpului. De aici senzatia ca timpul trece asa repede.

13 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

@ddxbb: Care oameni de stiinta? In da-i fuga si pe la NASA.
Da mai, timpul scade.Cum spunea si cineva, acum chiar mai sunt 16 ore desi noi masuram 24.Asta datorita cuartului din ceasuri,frecventa planetei a crescut, timpul scade, cuartul se modifica si el pe la frecventa.In '50 de ex timpul era de 24 de ore, si din '80 cam asa a inceput sa scada sa scada...si va scadea pana va ajunge la 0. (secunde) Si atunci nu mai stiu cine a crezut ca s-ar putea sa ne teleportam cu tot cu planeta sau ceva mai mult in alta dimensiune.De-abia astept sa se confirme/infirme.

| mgtow a răspuns:

Cand ai ocupatie timpul zboara iar cand nu faci nimic te plictisesti.

| dexro a răspuns:

Sunt convins ca exista o multime de teorii pseudostiintifice, dar eu cred ca senzatia ca timpul trece atat de repede are mai mult legatura cu amintirile. Cand te gandesti la ceva la orice din trecut ai senzatia cum ca acel ceva abia a fost nu simti anii sau zilele care au trecut asta te face sa crezi ca a trecut repede timpul...

| Eva a răspuns:

Ask Google despre frecventa Schumann.

| AG a răspuns:

Din cate mai stiu eu[nu ma mai interesat subiectul de ceva timp] timpul se comprima, cica ziua are vreo 16 ore REAL...Dar poate fi doar perceptia ta asupra timpului. Se stie ca atunci cand te distrezi si cand faci ceea ce iti place timpul "zboara"

| WR104 a răspuns:

Trezeste te la 6 dimineata si nu fa nimic toata ziua doar stai degeaba. apoi o sa intri aici ca sa ne spui ca timpul trece prea incet.

| ema69 a răspuns:

Trecerea timpului e aceeasi, doar ca noi o percepem diferit, in functie de situatie.Sa-ti explic:spunem despre o excursie sau o vacanta in care ne-am simtit foarte bine ca a trecut foarte repede(si e vorba de zile sau poate saptamani) iar cand stam la coada, cand asteptam niste rezultate importante(ce dureaza cateva minute sau ore) spunem ca timpul trece foarte greu.Depinde de noi cum vedem trecerea timpului.

| valThina a răspuns:

Se zice ca timpul incepe sa se "comprime" si ca deja s`a ajuns cu cateva secunde bune mai putin in fiecare zi si ca peste 40-50 de ani ziua va fi mai scurta cu cateva minute

| SameMistake a răspuns:

Pot sa zic ca ni se pare si noua, dar in acelasi timp... chiar trece!
Am auzit ca s-a dovedit stiintific cum ca bataile inimii pamantului se accelereaza, si de aici a pornit si acea "veste" care ne anunta ca cica in 2012 va veni sfarsitul lumii. De fapt, nimeni nu poate stii cu exactitate cand va veni sfarsitul lumii, doar Dumnezeu, si nimeni altcineva, indiferent de cat ar calcula si recalcula si tot asa. Oamenii de stiinta spun ca in 2012 polul nord se va inversa cu polul sud, ceea ce ne va face in continuare sa observam ca timpul trece din ce in ce mai repede! Cum spuneam, nu imi place sa cred in chestii de genul acesta. dar totusi sunt cam speriata, ca sa zic asa, de chestia asta.
De la un timp, cu siguranta, cu totii am avut impresia ca timpul trece extrem de repede, nici nu il mai simtit. E ca si cum ar trece pe langa tine. Foarte ciudata toata treaba asta, dar la urma urmei, nu se stie nimic cu exactitate.
Numai bine!

| KazooForYou a răspuns:

NU exista nicio explicatie stiintifica dumnezeu face sa treaca timpul asa repede

| 3rdWW a răspuns:

Timpul este o utopie!

| TeBeX a răspuns:

Timpul trece normal dar tie ti se pare uneori ca trece repede sau greu!
Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ai o viata plina de impliniri si activitati placute, nu stai sa contabilizezi fiecare clipa.Viata noastra impune din ce in ce mai multe activitati, responsabilitati si nu mai avem timp sa meditam.