| anonim_4396 a întrebat:

De ce un atom de hidrogen nu contine un proton un electron si un neutron? care stie simplu sa-mi explice Tipuri de legături chimice nepolară, polara, coordinativă, legatura convalenta

din cate am stiut eu am atom are cele 3 elemente proton, neutron, electron ps doar cine stie

dau funda

7 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Pentru ca daca ar contine si un neutron nu ar mai fi hidrogen ci deuteriu.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Exista doua tipuri de legaturi chimice: covalenta si ionica.
Legatura ionica se stabileste intre un metal puternic electropozitiv si un nemetal puternic electronegativ prin cedare si acceptare de electroni. Ionii rezultanti se unesc intre ei prin forta de atractie electrostatica (f.a.e)
Legatura covalenta este de 3 feluri: covalenta polara, covalenta nepolara si coordinativa. Legaturile covalenta se stabilesc prin punere in comun de electroni.
Legatura covalenta polara se stabileste intre nemetale diferite (HCl, HF, H2O)
Legatura covalenta polara se stabileste intre nemetale de aceleasi fel: (H2, F2, Cl2,I2,N2 etc)
Legaturile coordinative au cel putin 3 elemente si au atomi donori si acceptori.

| relian a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Asa stii tu sau ai auzit la radio sant?laughing cas doara 2 tipuri de legaturi.Afla ca sunt 3 tipuri de legaturi si nu doua.
In afara de cele doua spuse de tine mai exista legatura metalica, sau de asta nu ai auzit, sau invatat la scoala?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca tu vrei sa-mi dai cosmar la noapte. M-a lasat profa de chimie (nebuna aia) de vreo cativa ani si-acum ma iei tu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai ca nu-i grea chimia de fapt din chimie suntem formati numai te plange atat

| JustMe47 a răspuns:

Pt ca nu contine... asa e el!