| DooM a întrebat:

Cum arata o molecula un atom un proton un neutron si un electron dintr-un atom?

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Uite aici :
http://scaleofuniverse.com/

ai de la cel mai mic lucru din univers pana la cel mai mare.
E destul de distractiv sincer...

| Inferno a răspuns:

O molecula e formata din mai multi atomi.
Un atom este format dintr-un proton un neutron si un electron ce este atras de proton si se roteste in jurul lui.
Un proton are sarcina electrica pozitiva si este format din 3 quarci, doi quarci up si un quarc down.
Un neutron este neutru si este format din doi quarci down si un quarc up.
Electronul are sarcina electrica negativa cat si sarcina slaba. Sarcina slaba este responsabila pentru forta nucleara slaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mic

| werewolfbruno a răspuns:

Ba raspunsu meu e ca da! de fapt SIGUR DA! E=654c ty=yB7-8* q[gY/7+42} 8==D = DiCk {()} = pYzDa => 8==D {()} => QrGYe

| cristianfrunza a răspuns:

Arata ca o shaorma cu de toate la farfurie! De unde naiba vrei sa stim noi?laughing)

| Tweety_5554 a răspuns:

MOLECULA=mai multi ATOMI
ATOMUL=in mijloc se afla un NUCLEU care contine alte celule mici =PROTONI si NEUTRONI si NUCLENI si NUCLENI=PROTONI +NEUTRONI

INVELISUL ELECTRONIC=acolo se afla alte celule mai mici numite ELECTRONI ce graviteza in jurul NUCLEULUI

| rTaxq a răspuns:

Pe mine sincer mai spart de la intrebarerolling on the floor