| pagliaci a întrebat:

De ce unele persoane nu simt nevoia să fie independente și stau până târziu în viață cu părinții?

66 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Din cauza conditiilor sociale si economice.

| Apokales a răspuns (pentru doctorandus):

Asta a fost scurt si la obiect laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boli psihice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi că e ușor sa faci rost de 60000 euro sa iti cumperi apartament propriu?!

| Freya1 a răspuns:

Depinde.Sunt care fac asta din comoditate, lene sau probleme financiare si de sanatate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din comoditate. Sau fiindcă mama l-a hipnotizat pe vecie pe băiat, să nu iubească nici o fată, să rămână cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproape 50% din populatia Germaniei sta in chirie, ei de ce au plecat sau de ce n-au bani?
98% din populatia Romaniei sunt proprietari, mai mai, dar saraci mai sunt romanii astia.

evident e o chestie ce tine de unele aspecte economice, insa tine mai mult de natura umana, Romania are o altfel de societate, pana nu de mult, acum 30-40 ani, familiie stateau in aceeasi casa sau curte 2-3 generatii ( in special la tara), si nu neaparat din lipsa banilor.
statul comunist aronda apartamente in functie de numarul de copii si acestea nu erau date in proprietate, locuitorilor de la oras.
dupa revolutie toate apartamentele s-au vandut, pe credit, proprietarilor si inflatia care a urmat a erodat puternic din valoarea banilor incat unele familii au reusit sa achite din 2-3 salarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să poți pune tu întrebări pe TPU. De asta... Calul moare de drum lung, prostul de grija altuia.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista chirie si rate... sa fim seriosi

| BilaRomânească a răspuns:

Ce viață independentă dacă câștigi maxim 2000 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Rate cu dobanda variabila? Cat despre chirie, o chirie lunara costa cat o rata la banca.

| siriusblack98 a răspuns:

Daca te iei dupa gandirea unora care mai si compara situatia din Romania cu aia din Germania (ca sa vezi cat ii duce mintea) toata lumea ar sta in chirie si ar incerca sa supravietuiasca in conditiile in care abia se gaseste de munca si atunci pe salariu minim sau unul pana in 2000 de lei.Asta daca nu cumva ca tanar te nasti cu vreo 10 ani experienta in domeniu si la 18 ani ai deja un doctorat.Ori pile.Ca pilele te scutesc si de experienta si de studii superioare cand vine vorba de gasirea unui loc de munca bun.Acestea fiind spuse, ai tu impresia ca toata lumea isi permite sa se mute singur/a? Sunt multi studenti cu un job part-time.Din acel job nu se poate trai platind chirie.Iar majoritatea tineretului au un job full time platit cu 2000 de lei (ignorand pe cei care n-au deloc job), ca sa fac o medie. Unii mai putin.Din acel salariu pentru care muncesti 8-10 ore pe zi, sa platesti o chirie de 10-15 milioane plus lumina,cablu,internet,gaze,apa,mancare,combustibil daca ai masina, haine, mai pica ceva la masina, ti se strica telefonul si trebuie altul, nici nu mai zic de vreo rata la banca, crezi ca se poate trai in acest fel?! Asta numesti tu independenta? Mie mi se pare un chin facut din proprie initiativa.Lumea sta grupata in familii pentru ca este mai usor sa supravietuiesti.Pur si simplu cu joburile si posibilitatile din ziua de azi de unul singur nu poti sa dai inainte.Societatea nu iti permite asta.Nici macar o mica afacere nu iti poti deschide fara sa te usuce birocratia iar apoi controalele.Ma uit ca unii comenteaza aiurea si prost.Gen ''caste care este o psihopata; sadrian care e regele idiotilor; armiaso care e suficient de prost cat sa compare Romania cu Germania''. Genul asta de oameni probabil nu au habar cum este sa o iei de jos in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Compari veniturile de mii de euro ale germanilor cu veniturile de maxim 300 euro ale romanilor? Ce apartament sa iti cumperi din salariu de 2000 lei cand trebuie sa platesti intretinerea, mancare, haine etc? Poate daca se trezeste un tanar cu o mostenire imensa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sociologul japonez Masahiro Yamada estimează că 60% din bărbații celibatari și 80% din femeile celibatare din Japonia locuiesc cu părinții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Proportional e acelasi lucru, tu esti cel care compari veniturile de "mii de euro" cu veniturile in lei a romanilor, in sensul in care te gandesti ca iei banii de acolo si ii folosesti in Ro, unde nu are sens discutia cu astfel de comparatii.

Japonezii sunt cu totul si cu totul alta chestie, insa din nou, e culturala nu financiara-economica situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti, absolut toti vor sa fie independenti si sa nu mai locuiasca cu parintii. Fii sigur de asta.
Dar nu toti reusesc. Nu e atat de simplu. In primul rand le trebuie bani. Ca sa faca bani trebuie sa munceasca. Ca sa munceasca trebuie sa fie buni la ceva. Si daca muncesti, dar castigi minimul pe economie, inca depinzi intr-o oarecare masura de parintii tai. Daca esti si pe la vreo facultate mai a naibii, nu poti sa muncesti ca ai de invatat o gramada, si depinzi de ai tai pana o termini. Cu minimul pe economie nu prea poti sa te descurci singur, mai ales daca vrei sa pleci de acasa. In Bucuresti o chirie costa in jur de 10 milioane. Daca o imparti cu cineva, iar nu locuiesti singur.
Cei care stau cu parintii si depind de ei pana la varste inaintate, o fac pentru ca nu au incotro...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru siriusblack98):

@ siriusblack98 habar n-ai de viata, n-are rost sa intru in polemici cu cei ca tine, dar continua sa vorbesti pe langa, poate o sa te asculte cei ca tine si o sa plecati voi desteptii.

| Liviu a răspuns:

Cazu de fata.Cazu meu, locuiesc intr-un orasel mic din teleorman.Lucrez ca paznic, nu am scoala multa(liceu fara bac)Locuiesc cu parinti, avem apartament cumparat, am salariu de 1350 lei. Spune-mi te rog, in orasu meu aici, unde ma pot duce eu sa traiesc cu salariu asta, si cu experienta mea care tinde spre 0 in alt domeniu.Cu scoala mea, si etc, sunt foarte multi in situatia mea? Spune-mi ce as putea sa fac la 28 de ani sa ma mut singur? Cum ma ajuta statu pe mine sa imi intemeiez o familie,cand toate sunt scumpe? Cum pot eu sa ma descurc singur,dintr-un salariu atat de mic,sa platesc toate alea, sa imi intretin masina, sa platesc o chirie, si sa imi ramana bani sa imi cumpar si eu de mancare, sa platesc utilitati, sa mai si ma imbrac.Bine,sa zicem ca ma mut in buc singur, chirie platesc, da? bun, masina nu o sa o pot lua, ca ma va costa f mult, deci fara masina.Asta inseamna ca trebuie sa imi gasesc de munca aparent aproape.Bun, experienta cum spuneam nu am, decat in paza.Sa spunem ca iau 2300 de lei in paza la buc.Din bania aia 10 mil se duc pe chirie + utilitati, da? booon, mai ramane 1300 de lei,care ii iau in orasu meu, si nu am bataie de cap, deci? Crezi ca nu am vrea toti sa fim independenti? Eu daca ma insor maine, imi da statu casa? pe vremea lu raposatu se oferea casa, loc de munca, bun sau rau, era de durata.Acum daca ma bag in banca, ma mananca cu ratele lor tampite si extrem de mari.Nu,nu ma plang, spun doar ca nu e asa usor cum pare.De aveam o scoala, de aveam o educatie elevata, si o pila mare, o facultate si ceva mai mult, normal ca aveam aspiratii mai multe.Imi admit vina pentru ca nu am invatat, si imi accept oarecum soarta, ca nu voi putea castiga grosu niciodata cu scoala care o am(doar daca fac smecherii ilegale, si nu sunt dispus)Deci, cine ma va judeca pentru ceea ce gandesc? accept orice parere in limita bunului simt cu argumente.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule,esti total paralel si vorbesti aiurea.Probabil tu traiesti pe alta planeta.Ia-te de manuta cu Sadrian, caste, Ray si restula asemeni tie care vedeti lucrurile altfel de cat sunt si mergeti de unde ati venit.Nu ai tu dialog cu mine dupa ce ai comparat situatia economica a Romaniei cu cea a Germaniei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si? sta inghesuit 5-6 persoane cu parintii ca e rata variabila sau cum?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica maxim 300 euro? eu sunt roman si am venit mult peste 300 euro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Fa un curs de meserii,
sudor 5000 lei
strungar - lacatus - 5000 lei
electrician - 5000 lei
instalator - 5000 lei

electrician si instalat pe cont propriu, evident, sudor si lacatus angajati la firme.

spala geamuri la persoane private, 20 lei geamul, 500 lei in 4 ore curatenie la case, faci 2 case pe zi, se poate fiscaliza venitul ca sa ai si beneficii sociale, un PFA si nu ai treaba, nu ai nevoie de contabil si taxele sunt rezonabile, la fel si deductibilitatea

iti dau cont sa-mi virezi taxa de consultanta pentru ca ti-am dat idei?

| FizzFlorin a răspuns:

Salut!
Sunt mai multe "deficite" sa spun asa,poate fi din cauze morale sau financiare, dar fara sa uitam de frica (nu stiu cum se numeste exact)
Poate ca are probleme Fizice/Psihice, însă se poate sa fie dorință de a sta cu părinții in continuare, până la urmă e grea aceasta despărțire, chiar dacă nu e mare scofală.
Ce pot spune....Gusturile nu se discuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu stau cu parintii si nu stam inghesuiti, avem 3 camere spatioase.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce faci cand te insori si faci vreo 2 copii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De ce sa ma insor si sa fac copii? E obligatoriu?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam 90% din oameni fac asta, da nu e obligatoriu.
Si daca nu te insori e ok daca tu la 40 ani vrei sa depinzi de parinti doar ca e dobanda variabila.
Unii vor mai mult de la viata, macar sa invete sa se descurce singuri

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pai in orasu meu, la meseriile care tu le-ai mentionat, e minim pe economie sau un mil in plus maxim 2.Intelegi? Sa numai pomenim ca toti cer experienta, pile si etc.cat despre spalat geamuri, acum serios vorbind.Eu inteleg, si partial ai dreptate in ceea ce spui.Dar de ar fi as ausor cum spui tu, am fi toti bogati happy Si iti multumesc de sinceritate happy Nu te supara ca intreb, cu ce te ocupi ..si cam care ar fi venitu tau lunar daca imi permiti si nu sunt f indiscret? e o intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu 1200 lei net unde sa stai in chirie? Poate prin vreun camin de nefamilisti. Si am spus ca angajatorilor nu le pasa de studiile tale? Tot minimul il iei pe luna.

| StrongHeart a răspuns:

Cred ca e vina educației și că nu stă nimeni sa vorbească cu un copil/adolescent/tânăr să îl întrebe serios ce vrea să facă, să îi ofere o direcție la o vârstă la care trebuie să se gândească la viitor.
Mulți copii născuți după revolutie au crescut cu părinți plecați prin străinătate, ce timp să mai ai să petreci cu familia cand ești plecat mereu la muncă?
Copilul îi simte lipsa, nu e nimeni acolo să-i ofere afecțiune sau nu mereu și este greu.Se duce la școală,face tot ce i se spune,dar nu are timp mereu să își pună întrebări importante și existențiale cum ar fi care e scopul lui pe Pamant sau cum poate să ajute societatea și în același timp să facă și ce îi place și să castige un ban.
Mulți vor să fie independenți,unii fac sacrificii mari,cunosc oameni din Republica Moldova la limita sărăciei,stabiliți în București care trag tare să își ajute parintii,bagă și suplimentare,orice e nevoie plus că plătesc chirie,utilități și nu se plâng.
Dacă vrei să faci ceva,reușești indiferent de condiții și situația în care te afli o scoți cumva la capăt.
Mai este și comoditatea.E mai comod să stai acasă decât să ieși în lume unde nu cunoști pe nimeni,e greu să te integrezi,dar cumva trebuie să o faci mai devreme sau mai târziu,fie că ești sărac sau nu,că nu exista sac fără fund,la un moment dat rămâi singur și trebuie sa faci ceva ca nu pica banii din cer și daca nu ești obișnuit cu greutățile vieții,nu știi sa faci nimic,foarte greu o sa îți fie să îți faci un trai decent.
Cred că e bine să îți găsești partener/parteneră devreme în viață pentru că se împart cheltuielile în doi(dar și greutățile vieții și momentele frumoase)stai în chirie sau la un prieten/rudă,strangi din dinți până iți permiți sa faci ceva.
În viață ori muncești,ori înveți de rupi ori stai degeaba,ceri,furi,faci orice să supraviețuiești ca un vierme parazit care se hrănește de pe urma gazdei.
În orice caz, ca să obții ce vrei de la viață trebuie să faci sacrificii.
Trebuie să iți dorești cu adevărat să faci ceva, mai ales când te naști în Romania, unde corupția este în floare, mulți sunt cu interese și vor să iți bage mâna în buzunar.
Trebuie să te iei la trântă cu viața și tot sistemul ca să faci ceva bun cu viața ta și sa ajungi în cele din urmă sa fii independent.