| trocki1238238409238409 a întrebat:

SALUT TPU! Deci am o problema mai greu de explicat. Faza e ca eu stau la tara, sunt clasa a 12 a. Am niste parinti mai stricti, desi nu cred ca asta e cuvantul potrivit. Ei mereu imi vreau binele. Chestia e ca prietenii mei din sat, au inceput sa o ia pe drumuri mai naspa (fumeaza, alcool, etc.). Si eu am mai fost cu ei, dar niciodata nu am fumat, iar alcool, doar in cantitati mici. In ultima vreme, parintii mei au inceput sa ma mai indeparteze de ei, fiindca au auzit si ei aceste chestii despre ei. Eu ma simt foarte prost ca imi petrec perioada aceasta doar pe acasa, fiindca as vrea si eu sa socializez mai mult. Sunt constient ca ei nu fac cele mai bune lucruri, dar chiar nu sunt alti copii pe zona, cu care as putea sa imi petrec timpul, iar ei sunt singura varianta. Ce ar trebui sa fac? Ii inteleg si pe parintii mei, ca imi vor binele, dar in acelasi timp, parca simt nevoia de unele iesiri. (Tin sa mentionez ca aceste iesiri, tin pana noaptea tarziu, uneori chiar si dimineata). Deci aceasta situatie pur si simplu ma face sa fiu impartit in doua si nu mai sunt capabil sa ma concentrez pe viata mea (de dimineata ma gandesc ce ar trebui sa fac, simt ca o sa devin un antisocial in ritmul asta si chiar nu mi-as dori, dar nu as vrea sa fiu mereu plecat de acasa, in fiecare seara, fiindca cam asta e programul). Sa nu mai spun ca daca nu merg o perioada lunga de timp, parca ma simt dubios o perioada in preajma lor. Sper ca ati inteles ce am zis aici si chiar SPER sa fie cineva care sa imi poata lumina mintea si sa ma ajute sa ies din aceasta situatie, fiindca nu o sa mai rezist mult.

1 răspuns:
| Jonathan81 a răspuns:

Fă ce simți tu și ieși fă-ți viața dacă nu mai târziu o să intri în depresie și o să devii antisocial crede-mă îți spun din experiență mai târziu o să-i judeci pe părinți tăi fă ce vrei lasă-te purtat dar nu îți jigni părinți doar prefăte că-i asculți!