| EmaS a întrebat:

De ce unii oameni accepta mai usor un om fara valori, decat un om cu principii, cu caracter?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că nu suportă să se simtă inferiori.

P.S. Cine se aseamănă, se adună.

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Of, Smith, Smith... Că-ţi sunt dragă într-atât, încât ai făcut o obsesie pentru mine şi un obicei din a mă jigni la tot pasul, asta înţeleg, de aia nici nu te critic, vezi? Dar faptul că jigneşti şi alte femei, care de asemenea nu ţi-au făcut nici un rău, asta nu mai pot să accept, ştii bine. Ce ar fi să te priveşti un pic din exterior, ca să realizezi cât de penibil arăţi, când te iei de nişte femei (de multe ori doar puştoaice; ai de 3-4 ori vârsta lor), pe care le mai şi declari (indirect) inferioare ţie din punct de vedere intelectual şi nu numai? Nu te-am văzut luându-te de cei, care ştii tu sigur, că te vor pune la punct şi nu vor fi la fel de toleranţi/permisivi cu tine.
Nu-ţi mai vărsa frustrările pe utilizatori, care chiar încearcă să facă un bine aici, aşa cum pot! Site-ul e plin de specimene, care chiar degradează această societate (din care fac parte şi copiii tăi, nu?), care o trag în jos, iar tu te iei de cei, care au intenţii de a o îmbunătăţi? Priveşte imaginea de ansamblu, ştiu că mai ştii cum, succes!

NOname
| NOname a răspuns:

Iar apropo de lista mea de prieteni: dacă nu pe un site, care poartă numele "TOŢI pentru UNU", să-ţi faci prieteni, atunci unde? Aici toţi (cu mici excepţii) ne ajutăm între noi, nu? Nu e cumva exact ceea ce fac prietenii între ei, nu e dovadă de prietenie? (şi nu mă refer acum la acele prietenii, care sunt maxim 2-3 în viaţa fiecărui om, după calitatea cărora chiar poţi să judeci o persoană. să nu fim absurzi!)
Plus, nu suntem pe facebook sau pe hi5, unde odată cu adăugarea persoanei în listă, facem publice datele noastre personale, pozele, membrii familiei, etc., unde chiar e cazul să fii selectiv, pretenţios şi foarte atent (nu ştii niciodată ce nenorocit poţi să-ţi aduci în casă). TPU în schimb este un loc pentru toată lumea, unde n-ar trebui să existe discriminarea! Nu pot să nu accept cererea cuiva, doar pentru că nu are vârsta potrivită, sau nivelul lui de inteligenţă nu se ridică la nivelul meu, sau e de o moralitate îndoielnică. Din contră. Când văd pe cineva singur şi derutat, care abia a intrat pe uşă şi încă nu ştie cu ce se mănâncă TPU-ul, îi întind o mână şi îl ajut de câte ori pot, public sau în privat, îl fac să se acomodeze mai repede, să prindă gustul, să nu se simtă respins sau abandonat (aşa cum mi-ar fi plăcut şi mie să procedeze cu mine cineva, când abia am sosit).
Dacă ţi se pare ceva greşit în treaba asta, n-ai decât să zgârii în continuare, uneori eşti chiar amuzant. Eu una ştiu, că intenţiile mele sunt deloc rele, şi dorm foarte liniştită.
O seară bună!

NOname
| NOname a răspuns:

Eh, Smith, Smith... Ce-mi place, când jigneşti cu nemiluita, iar când gluma se îngroaşă, iei şi te editezi.
Nişte scuze la sfârşit n-ar fi mai indicate?
Ce frumos ar fi, dacă şi în viaţa reală am putea să ştergem orice rău făcut cu buretele...

P.S. Cum ştim, dacă să te credem acum sau atunci?

| EmaS explică:

Noname
Exact asta doream sa scriu si eu in paranteza, dar mi-a fost frica de reactiile lor.Multumesc.

| EmaS explică:

Woodenpints
Imi place sa am frigiderul plin.(unde vezi tu ca fac eu pe victima?)
NeneaSmith
Nu iau nimic in deradere.Eu traiesc dupa principiile lui Dumnezeu.Si crede-ma, daca as fii cu nasul pe sus, nu as mai suporta jignirile voastre.Nu-i bai ca nu-ti mai plac.Nici tu nu placi la toata lumea.

| EmaS explică:

NeneaSmith
Cred ca problema este la tine.Nu stiu de ce esti atat de pornit impotriva unor femei, ce ti-au facut femeile de esti atat de suparat pe ele? Poate ai fost dezamagit, iar acum te razbuni pe toate? Un barbat adevarat stie sa respecte o femeie.Si aici este vorba tot de principii si de educatie.
(PS. Unde am luat-o pe langa Cuvantul Domnului?)Fii mai explicit.

| EmaS explică:

Nenea Smith
Daca ai un copil cu mai putine principii, poate ca tu esti de vina de modul in care l-ai educat sau prin puterea exemplului personal.Iti redau ce am raspuns azi la o alta intrebare:,,
Chemarea primordiala a femeii este aceea de a sotie si mama.O sotie care sa caute binele sotului si a familiei.O sotie care isi zideste casa, nu o darama.Ea este sufletul in caminul ei.Ea trebuie prin tot ceea ce face sa fie un exemplu demn de urmat pentru copiii ei.Stim,copiii copiaza in mare parte, ceea ce vad la parintii.De aceea suntem raspunzatori pentru educatia pe care le-o dam. Daca de mici le inradacinam principii sanatoase, ei vor creste sanatosi d. p.d.v.etic-moral,si vor fi de folos pentru societate.Dar ea nu traieste doar pentru asta.Ea este foarte capabila sa detina functii importante, poate sa fie utila in multe locuri de munca.Cunosc femei de afaceri care aduc mai multe rezultate decat barbatii.,,

| EmaS explică:

Smith
Nenea Smith
Daca ai un copil cu mai putine principii, poate ca tu esti de vina de modul in care l-ai educat sau prin puterea exemplului personal.Iti redau ce am raspuns azi la o alta intrebare:,,
Chemarea primordiala a femeii este aceea de a sotie si mama.O sotie care sa caute binele sotului si a familiei.O sotie care isi zideste casa, nu o darama.Ea este sufletul in caminul ei.Ea trebuie prin tot ceea ce face sa fie un exemplu demn de urmat pentru copiii ei.Stim,copiii copiaza in mare parte, ceea ce vad la parintii.De aceea suntem raspunzatori pentru educatia pe care le-o dam. Daca de mici le inradacinam principii sanatoase, ei vor creste sanatosi d. p.d.v.etic-moral,si vor fi de folos pentru societate.Dar ea nu traieste doar pentru asta.Ea este foarte capabila sa detina functii importante, poate sa fie utila in multe locuri de munca.Cunosc femei de afaceri care aduc mai multe rezultate decat barbatii.

| harciog a răspuns:

E simplu, omul cu principii si caracter nici nu cred ca vrea sa fie acceptat si e foarte probabil sa fie inconstient de tot caracterul si toate principiile lui, astea doua parascovenii sa le vada doar cei din afara.

| FucktheSystem a răspuns:

@Ema poate chemarea ta e să fi soție/mamă, nu a tuturor femeilor, draga mea.

| DianaScorpio a răspuns:

De ce crezi asta? Sunt destule persoane cu care nu prea ai ce discuta daca nu esti un om cu principii si caracter.
Si asa cum a spus NOname, "Cine se aseamănă, se adună." Un om fara valori nu prea poate accepta pe unul care le are, la fel cum nici invers nu se prea poate. Iar termenul de "a accepta" nu stiu cat de bine e folosit aici, mai degraba nu le place sa aiba de a face cu acei oameni, nu neaparat ca nu ii accepta.

| MajorAsshole a răspuns:

Hm. cu omul cu principii si caracter o sa te intelegi putin mai greu, ca sa zic asa. pentru ca el nu accepta orice. si va protesta ori de cate ori ceva nu ii place

| Laura a răspuns:

Că-i prost, poate fi manipulat. Sau poate nici ăla care acceptă n-o fi prea pragmatic.

| enverhoxha a răspuns:

Ăia cu principii n-au niciun haz.

| FloriiDirectioner a răspuns:

Pt ca daca stai sa te gandesti toti suntem egali in fata lui D-zeu chiar daca suntem politicieni, cersetori, vedete.etc.big grinE mai usor sa accepti un om simplu, decat cel cu marii calitati pentru ca acei oameni unii dintre ei sunt fatarnici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Accepta valoarea pe care o poate intelege.Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca sunt niste nulitati! Jegurile se aduna, valorile se asociaza!

| HolyDiver a răspuns:

Pentru ca da.

| StilFeminin a răspuns:

Pentru ca unora le place sa se inconjoare cu oameni inferiori lor ca sa se simta mai bine, sa se afle intr-o postura de superioritate, sa fie chiori in tara orbilor.

| eCreatza a răspuns:

Un raspuns foarte simplu este ca oamenii prefera sa domine si nu sa fie dominati. Majoritatea nu o face intentionat, ci instinctiv. E vorba de instinctul de conservare.