| zen0 a întrebat:

De ce unii oameni doar instiga si provoaca?(pentru ca asa e natura lor)
De ce unii oameni gasesc ceva urat sau nedrept chiar si in lucrurile frumoase si corecte?

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

In teorie putem umple pagini, spune unu-doua exemple concrete si dezbatem.

| harciog a răspuns (pentru Hombre):

Un exemplu ar fi harciog dar, deocamdata, n-are starea necesara de a raspunde unei astfel de intrebari.

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Am sa-ti dau eu un exemplu; asa incepe : Filosoficus intreaba:
Daca intr-o confruntare de idei ramanem fara cerneala, credeti ca " stiloul " aluneca mai bine daca folosim " venin "? / zen0 a răspuns:
Pana iti trage ala un pumn in ochi si iti baga stilou in cu.r ) cu tot cu venin, ce amuzant sunt! / Filosoficus explică (pentru zen0):
Da, dar si mai amuzant e ca, pe linga faptul ca nu te mai poti aseza in pozitia " Ginditorului " din cauza "plantatiei de vinete de la ochi " si a stiloului din cur, te trezesti ca-Ti lipseste si mintea! /zen0 intreaba:
De ce unii oameni doar instiga si provoaca?(pentru ca asa e natura lor)

De ce unii oameni gasesc ceva urat sau nedrept chiar si in lucrurile frumoase si corecte? / Filosoficus a răspuns:
Da, uneori natura lor, alteori incearca sa impresioneze iar unii din lipsa de cunoastere a valorii adversarilor. /zen0 explică (pentru Filosoficus):
Si este ceva rau in asta? /zen0 a răspuns (pentru Filosoficus):
Metaforic vorbind ca ii bag stiloul in cur si apoi in gura cu tot cu venin. Il fac sa isi inghita vorbele si apoi sa le vomite cu alte cuvinte. / Filosoficus explică (pentru NOname):
Sint si modalitati non violente prin care o confruntare poate fi "inveninata ". / NOname a răspuns (pentru Filosoficus):
Te referi la "om de paie"? Da, e un joc murdar și veninos... /zen0 a răspuns (pentru NOname):
Cine este omul de paie? / NOname a răspuns (pentru zen0):
Nu "cine", "ce".
http://ro.wikipedia.org/wiki/Om_de_paie /Filosoficus intreaba:
O discutie se poarta de obicei cu ajutorul a doua functii importante ale organismului uman : auzul si vorbirea. Fac exceptie cei care nu le poseda din nastere sau in urma unui accident nefericit; insa cei ce le poseda de ce nu le folosesc pe amindoua? /
zen0 a răspuns:
Ce te face sa crezi ca nu le folosesc, da un exemplu. /Filosoficus explică (pentru zen0):
Unii doar vorbesc, nu vor sa si asculte. / Daca ai avut rabdarea sa citesti ai vazut unde poate duce un moment de neintelegere al sensului unei intrebari sau al unui raspuns. Se poate ca unii sa spuna ca sint paranoic; cel putin sa spuna ca sint un paranoic cu imaginatie " al dracu" de bogata!

| Paulla a răspuns:

1. Aici e vorba de caracter, unii se distrează când agită apele.
2. Frumuseţea şi corectitudinea sunt relative. Ce ţie ţi se pare frumos şi corect mie s-ar putea să-mi pară hidos şi incorect.

| Dumnezău a răspuns:

I.Pentru ca este distractiv,cum, dupa ce tu arunci un os, sar sase-sapte caini pe el si incep sa se ciorovaiasca.Mie-mi da un sentiment placut, de papusar batran, carunt si hazliu-sardonic.

II.Pentru ca nu e exista frumusete si corectitudine.Suntem atat de egoisti si nenorociti ca specie, incat chiar am creat niste intervale in care sa aruncam oamenii si ideile, de parca ar fi carne de tun si sa-i catalogam si sa-i inventariem de parca ar fi extrem de simplu si recomandat sa facem asta.Nu e! Nu exista frumusete si corectitudine, nici uratenie sau dreptate.Nu putem incadra, pentru ca nu putem delimita cadrul fara sa picam in ipocrizie si paroxism.Nimic nu exista.Totul este permis.

| Inferno a răspuns:

"E usor sa critici, arta e grea."

| WR104 a răspuns:

Interesul propriu.

| totElodia a răspuns:

Pentru ca omul este cea mai perfectionista creatura existenta. De obicei, orgoliul e de vina.

| Wøodenpints a răspuns:

Păi,în primul rând, nu poţi pune tu barierele la ceea este corect şi frumos. Ce ţie ţi se pare corect şi frumos, poate mi mi se pare hidos şi greşit.
Şi văd că la prima întrebare deja ţi-ai dat singur răspunsul. Şi ce-ar fi lumea dacă toţi ne-am înţelege perfect? Ar fi prea plictisitor...

| WhatheWow a răspuns:

Da, uneori natura lor, alteori incearca sa impresioneze iar unii din lipsa de cunoastere a valorii adversarilor.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Asa a fost invatat omul si asa va continua sa faca...omul e de natura sociabila si asa trebuie sa ramana, societatea moderna e cea care ne invata sa fimi rautaciosi ca sa profite pe noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu au nivelul de intelect necesar sa isi dea seama ca mai rau fac si ca se comporta ca la circ.
spre exemplu, un om care vorbeste intr-una si se aude doar pe el, face ca la spectacol si (cel mai probabil) in inima lui si-ar dori aplauzele de final. Acelasi om face mai rau pentru ca nu primeste si nu absoarbe nici un fel de informatie de la ceilalti pentru ca el este singurul care vorbeste. Felul asta de a actiona are un singur scop: acela de a transmite o anumita informatie spre auditoriu.