| Steregoi a întrebat:

Demonii instiga pe oameni la razboi?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Același lucru l-a spus și Nilsson; deci nu este o contrazicere.
Același lucru îl spun și eu: demonii sunt instigatorii; dar și omul este vinovat pentru că alege să se lase stăpânit de demonii mâniei, furiei, mândriei, etc. Dacă nu am fi avut posibilitatea alegerii și am fi fost roboți, doar atunci am fi fost fără vină.
Adolescenții se urăsc între ei, părinții pe copii și copii pe părinți. Vinovați sunt toți, dar cei mai mari vinovati vor fi cei răspunzători.
Fără Dumnezeu noi nu putem să facem față demonilor, influențelor acestora; nici măcar să descoperim lucrarea și viclenia acestora.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, unii oameni ii instiga pe oameni la razboi.

| Steregoi explică (pentru Ioandelasal):

Acela e doar efectul.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Daca as spune ca demonii sunt de vina pentru razboaie ar parea ca ii scuz pe oameni dar nu ar trebui scuzati.
Oamenii sunt precum un cal care isi alege stapanul, daca se lasa stapaniti de forte malefice nu vor face altceva decat rau: razboaie, desfrau, jafuri, distrugere.
Oamenii au responsabilitatea alegerii, dupa cum Dumnezeu l-a avertizat pe Cain: "pacatul pandeste la usa; dorinta lui se tine dupa tine, dar tu sa-l stapanesti". (Gen. 4.7)

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

Eva si Adam n-au stapanit pacatul. happy Demonii nu obliga oamenii ci ii indeamna ii ispiteste ii instiga sa se razboiasca intre ei. Oamenii aleg sa se razboiasca fiind asmutiti sau indemnati de demoni. happy

| anonimg a răspuns (pentru Steregoi):

Același lucru l-a spus și Nilsson; deci nu este o contrazicere.
Același lucru îl spun și eu: demonii sunt instigatorii; dar și omul este vinovat pentru că alege să se lase stăpânit de demonii mâniei, furiei, mândriei, etc. Dacă nu am fi avut posibilitatea alegerii și am fi fost roboți, doar atunci am fi fost fără vină.
Adolescenții se urăsc între ei, părinții pe copii și copii pe părinți. Vinovați sunt toți, dar cei mai mari vinovati vor fi cei răspunzători.
Fără Dumnezeu noi nu putem să facem față demonilor, influențelor acestora; nici măcar să descoperim lucrarea și viclenia acestora.

| DoarAlin a răspuns:

Nu exista demoni.

| Steregoi explică (pentru DoarAlin):

Demonii isi exercita puterea la nivele de energie sub 6. 6x10^(-40)[J].

| Ion4k a răspuns:

Si da si nu demonii sunt doar indeplinitorii raului dar Razboi trimite Dumnezeu atunci cînd la oameni lii prea bine si uita de Dumnezeu.