| Cynthia20 a întrebat:

De ce viteza luminii are valoarea de 300.000 de kilometri pe secunda?
Ce s-ar intampla daca ar fi infinita?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Lumina este o unda electromagnetica. Daca ar avea viteza infinita, nu ar mai putea sa fie o unda electromagnetica pentru ca nu ar mai avea timp sa oscileze ca o unda. Deci practic lumina nu ar mai fi lumina. Iar implicatiile ar fi uriase.

Nu se poate concepe un model precis al unui univers care permite viteze infinite, dar cu siguranta ar fi un univers complet diferit de modelul fizic al universului actual.

Si cand spun "diferit", nu ma refer la diferente minore de genul "iarba de pe pamant ar fi albastra" sau "oamenii ar avea trei urechi". Ma refer la niste diferente fundamentale in insasi natura universului.

Intr-un astfel de univers nu ar mai functiona teoria relativitatii, materia nu s-ar mai putea converti in energie si viceversa, nu ar mai functiona ecuatiile electromagnetice ale lui Maxwell, nu ar mai fi posibila fuziunea nucleara (care mentine stelele aprinse miliarde de ani si face posibila aparitia altor stele) etc.

Mai mult, nu ar mai fi putut exista un Big-Bang si o evolutie a universului, pentru ca acestea se bazeaza pe relativitatea generala.

Insasi notiunea de "timp" ar deveni problematica, pentru ca daca o informatie se propaga instananeu datorita vitezei infinite, nu mai poti face diferentierea intre cauza si efect, deci nu ar mai exista cauzalitate.

Stiu, creierul incepe sa doara in acest moment, si e normal. Pentru ca creierele noastre au evoluat pentru a ne facilita existenta in acest univers, si nu sunt echipate sa opereze cu concepte atat de nefamiliare.

| Cynthia20 explică (pentru johnnny123):

Raspunsul este wow! Multumesc.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Orice ar fi posibil,nu stiu daca infinita dar ar piutea avea o viteza mai mare,asta daca sar deplasa in afara spatiului,deci nu sar modifica nimic in univers.
De fapt sunt teorii care sustin ca ar exista si particule cu viteza mai mare decat lumina,dar acestia se deplaseaza nu stiu exact ori in afara spatiului ori nu tine seama de spatiu.

Lumina are viteza aia pentru ca atat ii permite spatiul,ca si cum tu ai o masina,dar drumul atat iti permite,pentru ca daca ai mari viteza si drumul are gauri ala esti laughing
Daca ai vazut Star Treck acolo auzi mereu ca aia se deplasau cu viteze mai mari decat lumina,ceva gen cum spun aia se deplalsa prin subspatiu,sau nu mai stiu exact ce expresii foloseau.

Ideea este veche,dar unii fizicienii chiar studiaza problema si sunt in cautarea acestor particule.
Daca lumina ar avea viteza mai mare,infinita trebuie sa definesti cei aia, nu cred ca s-ar intampla ceva, desi unia vad spun ca da, poate se pricep mai bine la fizica, dar chestiunile astea is doara teorii, nimic mai mult.

| VoidEternal a răspuns:

Daca ar fi infinita practic totul ar fi iluminat. Lumina ar fi peste tot pentru ca ar ajunge instant in tot spatiul.

| samael666 a răspuns (pentru VoidEternal):

Corect,foarte adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu viteza asta merge lumina. Cum sa fie infinita? De ce nu mergi tu cu viteza infinita?

| samael666 a răspuns:

Daca ar fi mai mare de-atat, prin frecare cu aerul ar lua foc si se-nchide la culoare tongue)