| Agent47 a întrebat:

Fiti foarte atenti: daca vitaza luminii este de 300.000 Km/s care este viteza intunericului?

Răspuns Câştigător
| yama a răspuns:

Bine punctat faptul ca intunericul exista doar daca nu e lumina. Dar daca te intereseaza ce viteza are poti sa zici ca e egal cu viteza luminii...

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Intunericul nu are viteza, el este, lumina se probagă, deci are viteza.

Apache
| Apache a răspuns:

Viteza intunericului nu exista
intuneric=absenta partiala sau toatala a luminii...

| MMihai a răspuns:

Lumina este un flux de fotoni!
Denumim întuneric lipsa luminii!
Nu există sau nu s-a demonstrat, încă până acum existența unor particule de întuneric similare fotonilor!

| MMihai a răspuns:

De la idea că lipsa lumini = întuneric, poate avea valențe filozofico - religioase esențiale.
Dacă asociem lumina cu divinicul, cu Dumnezeu, cu calea spre Dumnezeu, abaterea de la calea spre Dumnezeu, este astfel înțeleasă ca abaterea de la calea spre lumină.
Deci nu trebuie inventat un cetățean Satana / Diavolul, care vine și fură lumina!
Deci se poate imagina o altă religie mai mult sau mai puțin apropiată de religia creștină, dar fără nici un Diavol /Satana!

Dacă vrei când ai să fii mare să studiezi fizică teoretică și să inventezi, „ particula de întuneric" (pe care să o numim provizoriu „ Mâncătorul de fotoni Alesandru S" de la numele inventatorului ei,), și știind foarte foarte multă Fizică teoretică vei verifica dacă această particulă poate sau nu poate să existe în realitate.

| MMihai a răspuns:

Să înțelegi despre ce este vorba!
Este o casă mai izolată și are pe lângă obloane și niște supra geamuri din lemn, deci ceva din lemn în afara oblonului din bucățele și unele camere au și perdele foarte groase!
Este o noapte neagră fără lună și intri cu o lanternă în camera respectivă!
Stingi lanterna și este întuneric beznă în incinta respectivă / încăperea respectivă!
Deci nu vine nici un fel de lumină de afară!
Pornești lanterna și fascicolul de lumină al lanternei are viteza luminii.
Stingi lanterna și iar este întuneric beznă.
Deci lipsa luminii înseamnă întuneric, dar întunericul nu este ceva care se mișcă, și deci nu are viteză.
Se poate imagina o teorie cu „ particule de întuneric ", dar trebuie să cunoști înfiorător de multă Fizică Teoretică, ca să faci o teorie cât de cât viabilă, adică să nu fie o prostie ne demonstrabilă de care să te râdă orișicare care a învățat ceva fizică.
Ideea cu particulele de întuneric mi se pare o prostie, dar dacă teoria aia este făcută de unul care visează fizică teoretică, poate să fie ceva.
Evident că acea teorie trebuie verificată.
În urma verificărilor respective, vei putea decide dacă această „ particulă de întuneric " poate sau nu poate, să existe în realitate.

| Klepto a răspuns:

A fost doar o data interesanta intrebarea asta, doar la ora de fizica.
Daca este absenta luminii, iar cand lumina dispare, imediat dupa apare intunericul, ghici ciuperca ce-i.
Intunericul este doar un concept uman, ca si timpul...

| chelstone a răspuns:

MajorAsshole, ce razi clovnule?! viteza luminii este de aproximativ 300.000 km/s si de aproximativ 300.000.000 m/s

| chelstone a răspuns:

MajorAsshole, luminii ii trebuiesc 8 minute si 18 secunde pentru a parcurga distanta dintre soare si pamant, rezulta ca distanta dintre pamant si soare este de aproximativ 150.000.000 de kilometri, daca lumina de la soare ar parcurge distanta pana la pamant cu 300.000 m/s si ar ajunge in 8 minute si 18 secunde puteai spune ca pamantul este un imens cuptor plin de flacari.

| chelstone a răspuns:

Intunericul nu are viteza, el nu se propaga nicaieri, reprezinta doar lipsa luminii

| bluebios a răspuns:

Viteza intunericului este execat aceeasi ca si viteza luminii aproximativ 300.000 km/s. Atunci cand dispare o sursa de lumina intunericul se extinde cu exact aceeasi viteza ca si lumina. Daca te afli la o distanta de 300.000 km de o sursa de lumina vei observa ca acesta se stinge cu o secunda mai tarziu.

| corasa a răspuns:

Intunericul inseamna absenta luminii, asa ca nu are viteza, fiind un "concept" al neexistentei.

| MajorAsshole a răspuns:

Quick update pentru toata lumea: viteza luminii e de 300.000 m/s, nu km/s. Bucurati-va, ca asa, poate are si omenirea sansa vreodata sa inventeze ceva care sa mearga cu viteza luminii. Daca era de 300.000 km/s, era nasol pentru noi. Se aprindea lumina inainte sa pui mana pe intrerupator laughing rolling on the floor

| MajorAsshole a răspuns:

WTF? Corect! Aveti dreptate, sunt un mare idiot/bou/prost/neatent/grabit/tampit/"clovn"/etc/etc. In momentul asta mi-as face alte 100 de conturi pe TPU ca sa-mi votez raspunsul cu "stupid" si mi-as bate joc de mine. Ce dracu m-a apucat?

Imi cer scuze de la toate lumea! Feel free to vote stupid, I would appreciate it!

| Licuriici a răspuns:

Daca te uiti la intrebarile mele o sa gasesti aceeasti intrebare.
Poate te ajuta si raspunsurile de acolo! happy

| KenJi a răspuns:

Întunericul nu se propagă, întunericul e deja "acolo". Fiind nimic altceva decât absenţa luminii, poţi considera că se propagă cu viteza luminii.

| ElySa a răspuns:

Pai ce intunericu calatoreste sau ce? nu cred ca are vreo viteza doar sta pe loc

| MegadetH666 a răspuns:

E egala cu a luminii.

| ILuvBondVagaBond a răspuns:

Cel mai usor raspuns : intunericul nu are viteza, el apare instantaneu cand dispare lumina. Ca sa iti dai seama, imagineaza-ti ca el cade din cer peste tot in acelasi timp, dar atat de rapid incat nu realizezi ca are viteza. chiar daca asta e mai gresit...cam asa e :S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-300.000 km/s. Actiune si reactiune, cauza si efectwinking

| dan3nd a răspuns:

laughing Daca nu este lumina este intuneric... sper ca ai inteles [Intunericul nu vine de undeva... el este pur si simplu daca nu este lumina happy ]