| ceaschi a întrebat:

Deci este o chestie sigura faptul ca au existat dinozaurii.
Intrebarea este: De ce in Biblie nu se vorbeste deloc despre ei?

Răspuns Câştigător
| bebetho a răspuns:

Dinozaurii au dispărut acum 63 de milioane de ani.Biblia a fost scrisă acum 2000 mii de ani.Imaginaţia nu i-a dus pe scriitori în urma cu 62.998.000 de ani.
ps:cu răspunsu ăsta cred că-mi iau multe.

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru ca primele schelete de dinozaur a fost descoperite in secolul 17 iar biblia a fost scrisa mai inainte.
Fă Cristina Corporatista, babaciune ce esti, păi Sf. Gheorghe s-a luptat cu animalX Harciog ca pe vremea aia harciogi erau balauri asa cum Adam si descendentii traiau cate 900 de ani, zănatico care esti, cacumă-n poseta ta.

| ramona30 a răspuns:

MagicSmile7
Exemplele astea sunt luate de pe site-ul crestin-ortodox si ortodoxia tinerilor. Aici pe TPU lumea nu esye asa incuiata sa creada asa ceva.
Adica e la mintea copiilor. Tu dai exemple (amuzante ce-i drept) de dinozauri care au trait alaturi de oameni. Pai o intrebare de bun simt e, unde sunt dinozaurii daca au trait/traiesc in acelasi timp cu noi?
Daca vrei iti dau si raspunsul. Dinozaurii contemporani cu oamenii sunt in capul celor ce ling icoane toata ziua pana vad dinozauri pe pereti. laughing

| MeScorpion a răspuns:

Pt. ca pe vremea aceea nu erau paleontologi si nu s-au descoperit oase de dinozauri.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Gândeşte-te că dacă Biblia ar fi fost într-adevăr scrisă prin intermediul supranaturalului, ar fi fost menţionaţi atât dinozaurii, cât şi alte lucruri a căror descoperire este relativ contemporană.
Dar din moment ce este doar o colecţie de scrieri imaginare, nu am ce comenta.

| bamse a răspuns:

In Biblie, sunt mentionati 'uriasii' sau 'gigantii'. Despre ei se zice ca erau asa de inalti, incat arborii le ajungeau pana la genunchi si ca ei adeseori mancau pa oamenii cei mici. Se spune chiar ca in vremea unei imparatese uriase s-a inchegat pentru prima oara branza.

Deci dilema ar fi asta: cand au trait uriasii astia? Dupa Biblie lumea asa cum o stim a inceput acum vreo 7800 ani. Dupa unii, dinozaurii au trait acum 63 milioane de ani. Aici sta cheia.

Pentru a data, oamenii folosesc ca una din metode datarea cu carbon. Insa aceasta s-a dovedit a fi cu acuratete pana la maxim 5000 de ani vechime. S-au facut unele experimente, cu niste sequoia parca. Pentru ca datarea se poate face si cu ajutorul radacinii copacilor. Aceasta este cea mai buna metoda, insa nu poate data decat atat cat poate trai un copac. Si s-a comparat rezultatul obtinut prin datarea cu radacini si cu carbon. Radacina dadea vreo 300 de ani, iar carbonul 70 milioane happy. Caci la datarea cu carbon, o mica eroare creste exponential si nu stii la ce se poate ajunge. Deci, stiinta inca mai cauta metode de datare mult mai precise decat ce avem momentan. Nu toti oamenii de stiinta fac presupuneri si le sustin, ca sa aiba si ei o teorie. Eu cred ca majoritatea oamenilor de stiinta adevarati cauta adevarul.

Deci cam asa sta treaba. Intrebarea nu este corecta. Problema asta se invarte in jurul metodei de a stabili vechimea unui lucru. Aici documentati-va, despre datarea cu carbon si alte metode de datare...

| MadnessCaffe a răspuns:

Pai Biblia e o poveste de adormit copii.

Dinozaurii au existat 100% (s-au gasit si schelete, etc, deci e dovedit nu sunt baliverne) si in Biblie nu scrie de ei pentru ca astia cand au facut Biblia ca sa minta lumea nu au auzit de dinozauri laughing

| dexro a răspuns:

Tu ce crezi? Ca o sa aiba vreun crestin vreo revelatie dupa ce ai pus intrebarea asta? Ignoranta ramane vesnica tongue (o sa iti abereze vreo 2 cum ca nu stiu ce balaur din biblie era dinozaur dar cam atat)

| MagicSmile7 a răspuns:

"ţf CE S-A ÎNTÂMPLAT CU DINOZAURII?
Evoluţioniştii afirmă că dinozaurii au trăit cu peste 70 de milioane de ani în urmă şi că au dispărut cu cel puţin
60 de milioane de ani înainte de apariţia omului. Conform relatării biblice, dinozaurii şi oamenii au fost creaţi în
acelaşi timp şi au trăit împreună. Că aşa s-a întâmplat o dovedesc o serie de fapte mai puţin mediatizate:
• în peşterile din Canionul Hava Supai din Arizona şi în 30 de alte locuri în lumea întreagă au fost descoperite
desene rupestre şi încrustaţii în piatră care îi înfăţişează pe locuitorii peşterilor alături de dinozauri.
• Urme fosilizate de picioare umane şi urme de picior de dinozaur au fost găsite în acelaşi strat geologic în New
Mexico, Arizona, Mexico, Kentucky, Missouri, Rusia, Illinois, Texas şi în alte locuri.15
• La data de 16 martie 1982 în Glen Rose, Texas, dr. Baugh împreună cu alţi oameni de ştiinţă au îndepărtat un
strat de calcar gros de doar 30, 5 cm şi au descoperit urme de picioare umane la doar câţiva centimetri distanţă de
urmele picioarelor de dinozaur. Până la sfârşitul zilei, s-au mai descoperit alte
Demisia lui Darwln
4 urme de picior uman, alături de 23 de amprente ale unor picioare de dinozaur! 16
Mai mult, Biblia descrie o întâlnire directă cu un astfel de monstru (care în original apare ca behemoth
- monstru, dar pe care feluriţi traducători au încercat să-1 identifice ba cu un hipopotam, ba cu un
crocodil, ba cu un dragon - n.tr.). Despre autorul Cărţii lui Iov se crede că a trăit cu aproximativ 3.500
de ani în urmă. Observaţi acurateţea prezentării animalului şi remarcaţi modul în care este descrisă
coada. Deşi există sceptici care au încercat să identifice animalul drept un elefant sau un rinocer, există
foarte puţine şanse ca interpretarea lor să fie corectă, întrucât coada nici unuia din cele două animale
nu se mişcă într-o parte şi în alta „ca lemnul cedrului".
Uită-te la hipopotamul, căruia i-am dat viaţă ca şi ţie! El mănâncă iarbă ca boul. Uită-te ce tărie are în
coapse şi ce putere are în muşchii pântecelui său. îşi îndoaie coada tare ca un cedru, şi vinele coapselor
lui sunt întreţesute. Oasele lui sunt ca nişte ţevi de aramă, mădularele lui sunt ca nişte drugi de fer (Iov,
capitolul 40:15-18).
Mulţi cred că „monştrii" pomeniţi în Biblie de cel puţin 25 de ori sunt dinozaurii din paleontologie.
Aceasta ar indica existenţa în acelaşi timp a dinozaurilor şi a fiinţelor umane.
Nu atât de vechi pe cât credeaţi
Dar atunci ce s-a întâmplat cu dinozaurii? Au fost avansate mai multe ipoteze: epidemiile, lipsa hranei,
plantele otrăvitoare şi chiar constipaţia. O altă sugestie a apărut în numărul din 6 ianuarie 1982 al
ziarului Minneapolis Tribune: „Dispariţia dinozaurilor ar fi putut fi rezultatul coliziunii cu pământul a
unui asteroid gigant, cu aproximativ 65 de milioane de ani în urmă. Impactul a ridicat un imens nor de
praf, bogat în iridiu, care a acoperit soarele pe o durată de 3 până la 6 luni, şi ca urmare plantele cu
care se hrăneau dinozaurii au fost distruse".
Oricât de greu de crezut ar părea, nu există dovezi ştiinţifice convingătoare în favoarea nici uneia
dintre aceste ipoteze. Este posibil însă ca înainte de potop clima întregului pământ să fi fost de tip
subtropical umed. Există indicii care sugerează că după potop clima s-a răcit considerabil aproape
peste tot. Dinozaurii de pe arcă (probabil foarte tineri!) s-au trezit într-un context climateric cu totul
schimbat şi, fiind incapabili să se adapteze la schimbările de temperatură şi vegetaţie, au pierit în
marea lor majoritate." De Joe White si Ncholas Comninellis

| MagicSmile7 a răspuns:

@Ramona Nu am luat informatia de pe site-ul indicat de tine."Aici pe TPU lumea nu esye asa incuiata sa creada asa ceva."Ce crede lumea de pe TPU?(argumente mai concrete si plauzibile, te rog) si daca indici si cronologia, geologia... explica cum s-a constatat tinand cont si de factorii exogeni." Dinozaurii contemporani cu oamenii sunt in capul celor ce ling icoane toata ziua pana vad dinozauri pe pereti."E o aberatie exagerata, dar.esti ateu, ar trebui sa ma astept la afirmatii de genu.

| Dunnamite a răspuns:

Nici nu ai citit Biblia si vb ca un cunoscator!
cand am citit intrebarea ta, direct la "leviatan" mi-a zburat mintea!

http://liftingshadows.wordpress.com/2009/03/18/leviatan/

| ceaschi explică:

Vreau sa ii raspund lui BibliadupaSharky, daca tu crezi in ceva care poate fi interpretat in ce fel vrei tu.atunci iti dau dreptate, la fel si ca prostia cu "dzeu a zis sa fie lumina, si a fost lumina" in a2a zi parca si dupa dzeu a facut luna soarele si stelele a3a zi sau oricum dupa ce a facut lumina. Da tu raspunzi la intrebarea asta ca se vb de lumina spirituala si etc. pai eu nu o inghit man mie imi place sa fie ceva facut perfect(doar de aia e dzeu ) nu ceva pe care fiecare il intelege cum vrea.

| Yng a răspuns:

Intrebarea asta mi-am pus`o si eu. insa fara sa aflu pareri concrete de la cineva. dinozaurii au disparut in urma unei "apocalipse". daca si oamenii existau odata cu ei... dispareau de asemenea atunci. desi era cam imposibil sa existe oamenii odata cu ei pentru ca majoritatea dinozaurilor erau carnivori. deci dinozaurii au existat inaintea oamenilor. insa in biblie se spune ca Dumnezeu a creeat lumea din nimic. si lumina si tot. dar totush inainte exista pamantu unde s-au gasit si atatea skelete de dinozauri si nu cred ca dinozaurii stateau pe intuneric. ma rog stiinta si religia s-au contrazis mereu.

| Catalin_3561 a răspuns:

Au fost trecut creka cu numele de dracu michidutza etcwinking coarne forma de dragon pnm happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A mai fost intrebarea asta, cauta in arhive cand o sa functioneze functia "Cauta"(momentan indisponibila, va rugam apelati vraciul site-ului)
Hai sa-ti zic eu pana te plictisesti si te lasi de TPU, cu riscul sa ma repet si sa te trimit pe google cu intrebarea.ah imi merge functia de search, stai! te-am scutit de o lectura mirobolanta.
http://www.tpu.ro/......fosile-nu/
http://www.tpu.ro/......ca-exista/
http://www.tpu.ro/......tim-ca-au/
Daca mai vrei gasesti pe google, tastezi dinozauri/biblie/fanatic TPU si dai search, cu placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Biblie se spune despre niste animale gigantice dar nu cred ca se refera la dinozauri. Eu cred ca biblia e nascocita. Dupa biblie pamintul are circa 5 mii de ani. Dar acum se spune ca miliarde. Atunci pe cine sa credem?
Dinozaurii sunt una din lucrurile care dovedesc ca d-zeu nu exista!
Chinezii tot! De ce? Pai puneti-va intrebarea unde au plecat ei dupa moarte daca defel nu au auzit de d-zeu pina in sec 17?
De ce biblia nu ne spune despre alte paminturi (planete)? Fiindca cei care au nascocit-o nici nu stiau de ele! E clar?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti povestesc pana iti pui sarea de baie sau bucatarie in doze mai mici, cand imi raspunzi la ceva inseamna ca eu te-am si intrebat, asa ca iti fac pe plac(lucru rar intalnit la mine) si reformuleaza inainte sa-mi citesti postarile pe diagonala.
"Da tu raspunzi la intrebarea asta ca se vb de lumina spirituala si etc. pai eu nu o inghit man mie imi place sa fie ceva facut perfect(doar de aia e dzeu ) nu ceva pe care fiecare il intelege cum vrea. " te rog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sant un lingator de icoane.mai mult sau mai putin. taaare as ficurios sa stiu ce ling ateii? fiindca despre exitinctia dinozaurilor am auzit o gramada de povesti.nu stiu ce sa cred si ce nu.dar prefer sa ling o icoana decat ce ling altii pe la sex si dragoste.atei,mai mult sau mai putin.