| DorelSudoru a întrebat:

Deci sunt uni wiccani parca le zice care se inchina unui zeu si unei zeite.Pe unde am vazut sunt considerati nebuni, pagani etc.Care e diferenta intre aceasta 'religie' si crestinism?(Nu bagati tampenia aia de argument cu dovezile)

8 răspunsuri:
| DorelSudoru explică:

@thealchemist Nu stiam ca este chiar asa de mare...

| thealchemist a răspuns:

De ce folosesti "? Wicca e religia cu cea mai mare rata de crestere in acest moment. iar cit despre diferente, cum adica? ai vrea ca toate religiile sa fie la fel? Wicca este o religie a naturii apropiata de vechile religii europene de dinainte de crestinism.

| thealchemist a răspuns:

Nu sunt chiar importanti ca numar deocamdata, dar cresc cel mai rapid dintre toate religiile.

| miradoniz a răspuns:

hee hee "vrăjitoria alba"hee hee diferența este poate inocenta: ei(ele) spun" fa ce vrei cât timp nu rănești pe nimeni".Dar când rănești, când faci sa sufere fără sa vrei? când sa faci ce vrei nu e de ajuns? Iisus ne-a spus"Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi"hee hee cred ca asta e diferențahee hee

| Pomar a răspuns:

In mare diferentele sunt reprezentate de zeii la care se inchina oamenii apartinand acestor 2 religii si traditiile pe care le impune fiecare religie.

| Filip23 a răspuns:

Diferenta dintre wiccani si crestini este ca bunicii, strabunicii si ceilalti stramosi ai tai au fost crestini, nu wiccani. Nimeni nu o sa te impiedice sa arunci crestinismul la gunoi, daca asta iti produce placere si te face sa te simti superior. Imi pare rau ca trebuie sa ramarc si o asemanare intre crestinism si religia pomenita, anume aceea ca stii foarte putin despre amandoua, insa esti foarte critic. Au ramas multe scrieri despre crestini si de la crestini. In afara de crestinii din Noul Testament, cati crestini cunosti, de ex din sec IV, sau din sec XIX?

| Nolkyz a răspuns:

Unele ritualuri wiccane stau la baza crestinismului. iar daca te gandesti, slujbele sunt tot ca niste ritualuri. sunt folosite si instrumente chiar.

| express11 a răspuns:

Crestinismul se bazeaza pe dumnezeu,maica precista,isus christos,adica pe ce scrie in biblie. wicca pe zei, zeite, adica sunt pagani.aceasta-i diferenta.