| anonim_4396 a întrebat:

De ce orele de la scoala se numesc "ore de religie" si nu "ore de crestinism"? Practic asta se face la scoala : CRESTINISM.

E o diferenta mare intre o ora de "religie" si o ora de "crestinism".

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pai in Romania predomina crestinismul!happy

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Si ce importanta are?

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Si daca in Romania predomina crestinismul trebuie indoctrinati cu el? Cu o singura religie, cu o singura varianta? Nu crezi ca ar fi corect ca la scoala sa fie predata istoria religiilor? In felul asta, fiecare ar avea de unde alege, nu ar alege alti pentru ei. Dintr-o singura varianta nu ai ce alege.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Pentru faza cu "la scoala sa fie predata istoria religiilor", ai avea nevoie de profesori care sa cunoasca asa ceva pe bune, sa cunoasca mai multe religii si cel mai important, sa fie neutri. Daca pui un crestin sa prezinte instoria religiilor ca mai apoi elevii sa poata alege sau nu ce zeu sa urmeze, in 90% din cazuri nu ai rezolvat nimic.

"Dintr-o singura varianta nu ai ce alege"... corect.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa e. Dar istoria religiilor se poate preda de agnostici sau de atei, sau se poate preda de mai multi profesori de diferite religii. Totul este sa se vrea, si o modalitate s-ar gasi. Corect este sa informezi, nu sa indoctrinezi

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Are!

NOname
| NOname a răspuns:

Copiii sunt îndoctrinați de mici, cât timp încă au mintea fragedă și sunt ușor impresionabili.
Nici mie nu mi se pare normal.

Cel mult, cred eu, ar trebui predată istoria religiilor (o materie pur facultativă), iar orele să fie ținute de un agnostic, care poate să rămână imparțial și să prezinte atât părțile pozitive, cât și cele negative ale diferitelor religii și religiei în general.

Ceea ce se întâmplă la noi însă este mai mult o bătaie de joc și tampirea generațiilor viitoare.
Li se prezintă niște basme și teorii, ca fiind niște adevăruri universale. Iar când ele vin din partea unor adulți cu o credibilitate sporită, datorată sutanei și aerului misterios, serios și impunător, oferit de aceasta, ele se întipăresc cu atât mai pregnant în mintea unor copii și rămân cu ei toată viața.

Un act sexual cu un minor, chiar și cu acordul lui, este considerat un viol, pentru că un copil nu își poate da acordul, neavând încă discernământ.

În cazul îndoctrinării forțate (cu așa-zisul acordul părinților), unde cea violată este mintea copilului, nu ar trebui să fie la fel?...

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru dezvoltarea subiectul:
http://www.tpu.ro/......ul-nu-are/

| Purec a răspuns:

Religia, cu crestinism sau fara NU are ce cauta in scoala. Ar trebui complet interzisa.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Purec):

Hai numai spune...

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Purec):

Te obliga cineva sa stai la ore? faci cerere la director precizand faptul ca esti ateu si nu faci religie...mare scofala.

| Purec a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

"Te obliga cineva sa stai la ore? faci cerere la director precizand faptul ca esti ateu si nu faci religie...mare scofala."

Religia nu are ce cauta in scoala, pentru ca religia trebuie sa tina de fiecare individ in parte. Trebuie sa alegi tu cu "sufletul" daca crezi sau nu crezi in ceva sau cineva. Nu trebuie sa iti predice nimeni in scoala, inca din clasa intai despre Dumnezeu sau orice alta zeitate. Nu ma astept sa intelegi, dar credinta trebuie sa fie o experienta personala...altfel se pierde esenta...

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Purec):

Deja asta nu mai e ateism...e idee antihristica. te roade ficatul ca ala e crestin?

| Purec a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

E calr ca nu intelegi. Hai ca ma chinui sa explic " mai pentru crestini". Daca tu crezi in Dumnezeu, foarte bine, dar tine-o doar pentru tine. Daca eu sunt ateu, musulman sau crestin, o tin pentru mine. Scoala este o institutie publica, in care au dreptul la educatie toti, crestini, atei, musulmani, sau orice alte feluri de oameni. Religia nu are ce cauta in nicio institutie publica

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Purec):

Educatie face taota lumea indiferent de rasa, religie etc. dar pe langa asta fiind intr-o tara crestina cei care vor sa studieze religie o pot face.NU E OBLIGATORIU. Te simti cumva lezat ca se face religie in scoala?

| anonim_4396 explică (pentru Allrc24Orthodox):

Gresit, la scoala nu se face religie... se face crestinism. Stii diferenta dintre "a face religie" si "a face crestinism"?

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca 90% din populatie e crestina ce vrei sa se faca hinduism?

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru wdexwjmwd):

S-a mai discutat problema asta 70% din romani unt de acord cu religia in scoli

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Allrc24Orthodox):

De ce tot folosesti termenul "religie"? Stii diferenta dintre "a face religie" si "a face crestinism"? In Rromania nu se face "religie".

| anonim_4396 explică (pentru Allrc24Orthodox):

Am citit articolul oferit de tine si am gasit 2 lucruri bune.

- 52% dintre respondenţi sunt de părere că elevii ar trebui să participe la cursurile care prezintă doar religia lor.
- 46% aleg varianta dascălilor specializaţi în istoria religiilor

Inca nu ai raspuns la intrebarea mea :
Stii diferenta dintre "a face religie" si "a face crestinism"? Daca da, care este diferenta?

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns:

Se preda de fapt indoctrinare. A luat locul educatiei patriotice din trecut. Cat timp multi dintre pedagogi sunt preoti ortodocsi, nici nu are rost sa gandim la o istorie comparata a religiilor.

| Dorugar a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu si aproape ca ti-ai raspuns tu singur la propria-ti intrebare.
Pentru ca crestinismul nu este o religie, ci o sarlatanie politica cu aspect religios prin care oamenii sunt manipulati, prostiti spionati si beliti in numele Diavolului pe care ei il numesc Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca ai inteles intrebarea. Mai citeste inca o data.
Stii diferenta dintre "ora de religie" si "ora de crestinism"? Cam ce crezi ca inseamna? Nu e greu sa-ti dai seama.

| rocco09 a răspuns:

Fa-i o propunere ecaterinei andronescu!
Nu stiu cum se face in dobrogea, acolo turcii oare nu fac lectii despre islam?
Noua neoprotestantilor ne dadea libertatea sa facem religie fara sa ne incalcam convingerile, aveam proprii nostri profi

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Si la orele de islam se invata cum sa te detonezi nu?

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Habar n-am, poate cum se fabrica bombe artizanal! Oricum nu toti islamicii sunt la fel! Am cunoscut baieti de treaba musulmani!

| 1dintrevoi a răspuns:

Nici macar ora de crestinism nu poate fi numita. Mai degraba ora de ortodoxie! 12

| ozzy1997 a răspuns:

Este impropriu spus ora de religie.Aici este vorba despre propaganda comunista a ortodocsilor, care au impresia ca numai ei au religia "adevarata".

| kamael a răspuns:

Sunt crestin, cred in Dumnezeu, dar asta e chiar o intrebare buna vis-a-vis de indoctrinare si manipulare!

| Dimaondraxworld a răspuns:

Bai noi toti si eu si voi suntem Dumnezei suntem infinit fie ca accepti fie ca nu adevarul este ca noi avem puterea si voi si eu si toti suntem egali ca spirite nimeni nu are poate sa se apropie si sa ne bage prosti in cap cu religia eu sunt liber cugetator si eu smit ca adevarul este religia este facut de extraterestri pentru controlul miniilor umane de pe Terra

| TedR22 a răspuns:

Dupa parerea mea, In scoala ar trebui predata (STRICT OPTIONAL) istoria religiilor, fara ca profesorul sa se axeze pe crestinism, si fara sa le bage elevilor in cap ideea ca daca o persoana are alta religie (sau nici o religie) este in mod cert anticristul sau trimisu' lu satana.