| anonim_4396 a întrebat:

E vreo diferenta intre wiccani si panteisti?

3 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Panteistii nu divinizeaza un zeu in persoana, pentru ei natura si universul sunt divine, dar nu in sensul de d-zeu. Panteistii privesc natura cu respect si consideratie si se unesc cu ea in diverse forme de meditatie.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Wicca- credinta in zei,(ai naturii, soarelui, intunericului, etc)
Panteism- credinta ca totul este dumnezeu (si nu ca dzeu e totul ca la crestinism)

| sese a răspuns:

Prima ar fi ca panteistii sunt monoteisti in Dumnezeu(credinta in Wicca poate fi monoteista sau politeista) credinta in zei.
a doua Panteismul este brahmanism (asiatica) Wicca este celta (europeana)
Panteismul poate fi perceputa ca o "filozofie" Wicca si ca o credinta in vrajitori